Кинути курити: місія здійсненна

Запитання "Як кинути курити?" вже декілька років поспіль потрапляє у топ 10 запитів Google, що свідчить про неабияку його актуальність.

Це підтверджують і результати останніх досліджень – понад 60% з 7,2 млн щоденних курців хочуть відмовитися від куріння, а 40% уже робили такі спроби протягом минулого року.

Однак відсоток тих, кому вдалося досягти успіху становить всього 1,2%.

Виникає логічне запитання – чому цей відсоток такий малий?

Річ у тому, що часто курці недооцінюють серйозність проблеми та щиро вірять, що зможуть припинити курити будь-якої миті.

Часто курці недооцінюють серйозність проблеми та щиро вірять, що зможуть припинити курити
будь-якої миті. Фото kchungtw/Depositphotos

Однак практика показує, що усе не так просто, адже куріння – не просто звичка. Це – залежність. Сигарети містять тютюн, основна діюча речовина якого – нікотин – наркотик, що викликає звикання.

Не даремно у міжнародній класифікації хвороб є окрема категорія "Синдром залежності внаслідок вживання тютюну".

Організм курця досить швидко звикає до нікотину і "вимагає" чергову дозу. Якщо вона не надходить, може виникнути абстинентний синдром (простою мовою – "ломка"), який супроводжується дискомфортом для організму.

Як правило, чим довше людина курить та чим більше сигарет споживає за день, тим швидше у неї розвивається фізична залежність від нікотину, та тим вона більша.

Окрім фізичної існує ще психологічна (включає також соціальну) залежність від куріння, коли сигарета асоціюється із певними емоціями, діями або типом поведінки.

Наприклад, хтось курить аби "зняти стрес", хтось не уявляє каву без сигарети, а хтось звик вирішувати робочі питання у курилці.

Для того, щоб кинути курити, потрібно "розірвати" ці асоціації та зв’язки, що також потребує певних зусиль.

Тому відмовитися від куріння може бути справді складно, хоча бувають і виключення.

Міжнародний досвід показує, що шанси на успіх суттєво зростають у випадку отримання професійної допомоги.

Разом з тим, більшість українських курців (близько 70%) намагаються припинити курити самотужки, без сторонньої допомоги. Це можна пояснити як психологічними особливостями людини (наприклад, небажанням визнавати проблему або показувати свої слабкості перед іншими), так і браком ефективних сервісів з надання допомоги у припиненні куріння.

Дослідження, проведене наприкінці 2016 року, виявило, що потребу у створенні таких сервісів визнають 77% курців.

У червні 2017 року у відповідь на потреби українських курців було запущено національний професійний сервіс (гаряча телефонна лінія та веб-сайт) з надання допомоги у припиненні куріння.

Сервіс створила громадська організація "Життя" у межах реалізації спільного проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я та МОЗ України "Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні", за фінансової підтримки Швейцарського Бюро співробітництва.

Проект некомерційний, абсолютно безкоштовний для усіх клієнтів та наразі підтримується за кошти Донора з перспективою передачі сервісу до Міністерства охорони здоров’я.

Це перший професійний сервіс, доступний для усіх українців. Будь-хто може зайти на сайт www.stopsmoking.org.ua та ознайомитися з корисною інформацією щодо відмови від куріння, пройти тести на визначення рівня нікотинової залежності і готовності кинути курити, почитати історії тих, хто вже успішно кинув, задати запитання через онлайн-чат або надіслати запит експерту.

Дзвінки на гарячу лінію 0-800-50-55-60 безкоштовні з усіх телефонів (стаціонарних та мобільних), а консультації надають фахівці-психологи.

Основна особливість лінії в тому, що до кожного клієнта застосовується індивідуальний підхід, який дозволяє надати консультацію найбільш ефективно.

Вже перші два тижні роботи сервісу показали його високу затребуваність у суспільстві.

Після того, як інформація про сервіс з’явилася у ЗМІ, близько 1 000 клієнтів зателефонували на гарячу лінію та ще майже стільки ж зареєструвалися на сайті.

На сьогодні сервіс пропрацював вже понад 6 місяців, тому можна говорити про певні результати його роботи.

За цих півроку понад 6,5 тис. клієнтів відвідали веб-сайт, а консультанти сервісу провели майже 600 повноцінних консультацій.

Клієнтами гарячої лінії, як правило, є чоловіки середнього та старшого віку з великим стажем куріння та високим рівнем нікотинової залежності, які вже мали невдалі спроби припинити курити.

Понад 70% клієнтів готові спробувати ще раз, а основними причинами є турбота про власне здоров’я, фінансові заощадження та турбота про рідних і близьких.

Клієнти веб-сайту дещо відрізняються від клієнтів лінії як за віком (вони молодші), так і за рівнем нікотинової залежності (він нижчий).

Але загалом можна говорити про те, що на сервіс звертаються саме ті категорії курців, яким найважче кинути курити самостійно і які потребують професійної допомоги та підтримки.

Люди старшого віку надають перевагу розмові з консультантом, у той час, як молодші частіше відвідують веб-сайт.

Хоча успіхи клієнтів сервісу поки що не оцінювалися, можна сказати, що було вже декілька історій успіху – дзвінки від тих, хто кинув курити, протримався щонайменше місяць і дзвонив подякувати за надану допомогу.

Звісно, даний сервіс не зможе вирішити усіх проблем пов’язаних із наданням професійної допомоги у припиненні куріння.

Відповідно до міжнародного досвіду, телефонні консультації та веб-сайт не є настільки ефективними, як консультації віч-на-віч у медичного працівника.

На жаль, в Україні лікарі не мають достатньо знань, навичок і часу для того, аби консультувати своїх пацієнтів щодо куріння, хоча ситуація поступово покращується завдяки спільній роботі міжнародних організацій та МОЗ України.

Разом з тим, національний сервіс з надання допомоги у припиненні куріння може стати хорошим ресурсом, на який лікарі скеровуватимуть своїх пацієнтів за професійною консультацією.

Тому зараз інформація про сервіс поширюється не лише серед цільової аудиторії – курців, але й серед медичних працівників.

На завершення варто сказати, що досить часті питання від клієнтів сервісу – "Які методи Ви застосовуєте?" або "Ви можете мені допомогти кинути легко?". Клієнти чекають "чарівної пігулки", яка дозволить швидко вирішити їхню проблему.

Але, на жаль, мусимо визнати, що такої пігулки немає – не лише у нас, але й ніде у світі.

[L]Ми завжди кажемо своїм клієнтам, що кинути курити може кожен. Для цього потрібні лише щире бажання та певні зусилля для виконання кількох простих кроків, наведених нижче.

По-перше, потрібно призначити дату відмови від куріння – конкретний день, бажано протягом найближчих двох тижнів.

По-друге, краще заздалегідь повідомити родині, друзям та колегам про свій намір кинути курити.

По-третє, потрібно чітко сформулювати причину, чому ви хочете кинути – це ваша мотивація на період відмови від куріння.

По-четверте, краще прибрати з-перед очей речі, які нагадують вам про куріння (сигарети, попільнички, запальнички тощо).

По-п’яте, варто подумати про труднощі, які можуть виникати під час майбутньої спроби кинути курити, особливо протягом декількох перших тижнів, які є найбільш критичними (краще скласти перелік ситуацій, в яких зазвичай хочеться курити; це допоможе зрозуміти, чого краще уникати у процесі відмови від куріння).

І, по-шосте, варто подумати над тим, як боротися із сильним бажанням закурити (альтернатива сигаретам), яке, зазвичай, приходить хвилеподібно та триває декілька хвилин.

Більше інформації можна знайти на сайті www.stopsmoking.org.ua, або зателефонувавши на гарячу лінію 0-800-50-55-60 (працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 15:00).

Варто пам’ятати, що кинути курити – найкращий вибір у житті кожного курця. А консультанти сервісу з надання допомоги у припиненні куріння готові у цьому допомогти.

Зробіть крок до здорового майбутнього, адже місія здійсненна!

Катерина Римаренко, координатор проектів ГО "Життя", спеціально для УП.Життя

Реклама:

Головне сьогодні