Хочеш ліків? Контролюй! Три кроки відповідального громадянина

Хочеш ліків? Контролюй! Три кроки відповідального громадянина

Ми багато чуємо про медреформу і бачимо, як вона змінює взаємини пацієнта з поліклінікою.

Однак щойно ми або наші близькі змушені лягати в лікарню – особливих змін помітити не вдається. Як і раніше, наші найбільш розповсюджені пневмонії, отруєння, інфекції лікують тим, що ми купили за власний кошт в найближчій аптеці.

Щороку Україна витрачає на ліки приблизно 12 млрд грн державних коштів.

Половина цих коштів – це централізовані закупівлі, які на сьогодні здійснюються міжнародними організаціями.

Решта 6 млрд грн – закупівлі на місцевому рівні: лікарнями, іншими медичними закладами чи департаментами охорони здоров’я.

ВІДЕО ДНЯ

Вже скоро рік, як вступив в дію новий Національний перелік основних лікарських засобів, що гарантує безоплатні ліки пацієнтам у стаціонарі. А це 427 міжнародних непатентованих назв препаратів, ефективність і безпека яких доведена у всьому світі.

При цьому більшість пацієнтів у лікарні ніколи в очі не бачили потрібні їм безоплатні ліки.

Чому так?

Тому що здебільшого закупівлі ліків на місцях і далі проводять не в інтересах пацієнтів.

Є можливість закуповувати економно і раціонально завдяки системі закупівель Prozorro, і таким чином купувати БІЛЬШЕ ліків для БІЛЬШОЇ кількості людей.

Однак лікарні та департаменти охорони здоров’я продовжують купувати ліки без доведеної ефективності, проводити закупівлі за завищеними цінами, користуватися неконкурентними процедурами.

Загалом, за 9 місяців 2018 року – на неконкурентні процедури закупівлі лікарні витратили 7,3 з 16,7 млрд грн.

Дані звіту "Медичні закупівлі в Prozorro: експрес-обстеження" Transparency International Ukraine

"На те, щоб купити все необхідне з Нацпереліку, потрібен удвічі більший бюджет", – кажуть вони.

Але чарівним чином на фуфломіцини і переплату за ліки – державні гроші знаходяться. Тим часом пацієнти не отримують базові препарати з Нацпереліку, гарантовані державою.

Приміром, у жовтні цього року Госпіталь ветеранів війни "Лісова поляна" витратив на відсутні у Нацпереліку ліки, що не мають належним чином доведеної ефективності:

  • 93 490,18 грн. на "Біфрен" (діюча речовина фенібут)
  • 200 090 грн. на "Ліра" (цитиколін)
  • 163 679,51 грн. "Мілдракор" (мельдоній)

Разом це майже півмільйона – 457 259,69 грн – лише в одній лікарні, лише протягом жовтня, лише в одному лоті закупівлі…

Госпіталь ветеранів війни "Лісова поляна", Пуща-Водиця, Київ
Для збільшення натисніть на світлину
Для збільшення натисніть на світлину

15 листопада Державна аудиторська служба України врешті-решт розпочала моніторинг закупівель. У перший моніторинг аудиторів увійшло 45 закупівель, для 44 з них спрацювали ризик-індикатори, перевірка однієї – почалася через розголос у ЗМІ.

І тут все залежить від нас: чи готові ми як громадяни масово відстоювати свої права, чи будемо вимагати у системи змінюватися на нашу – пацієнтів – користь.

Ось три прості кроки для цього:

Ми можемо перевіряти, чи є ті ліки, які призначив лікар у стаціонарі, у Нацпереліку – за допомогою мобільного додатку "Ліки Контроль".

Якщо є, але в лікарні їх не дають – варто скаржитися на порушення: зразок скарги є тут.

Поцікавтеся, а які ж ліки закуповує (раніше купила чи планує) конкретно ваша лікарня. Чи є серед них необхідні вам препарати з Нацпереліку? А фуфломіцини? Яка різниця з роздрібною ціною?

Це можна зробити за допомогою нового модулю аналітики медичних закупівель. Він дозволяє відстежувати та попереджувати недоброчесні закупівлі медикаментів на рівні області чи лікарні, виявляти порушення та зловживання, аналізувати ринок конкретних медичних засобів. Тобто реально впливати, на що витрачаються наші з вами кошти платників податків.

Модуль дає можливість отримати дані та аналітику за лічені секунди: які виробники, які постачальники, які продукти (лікарські засоби), за якою ціною і які замовники купували.

Аналіз даних дає можливість порівняти ціни на однакові ліки (подекуди вони різняться на 300%), відстежити монополізацію. До того ж, є можливість превентивно виявити порушення у закупівлях – за переліком різних ризик-індикаторів. Модуль було розроблено Transparency International Ukraine за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Якщо вам небайдуже і ви хотіли б залучатися до контролю медичних закупівель на місцях – читайте звіт "Медичні закупівлі в ProZorro: експрес обстеження 2.0" та використовуйте перераховані вище інструменти.

Без активного громадянського суспільства ніякі реформи неможливі, адже система не здатна змінитися без тиску "знизу" і потужного запиту на зміни.

Олена Кучерук, менеджер Програми "Громадське здоровя" Міжнародного фонду "Відродження", спеціально для УП.Життя

Титульна світлина VadimVasenin/Depositphotos

Реклама:

Головне сьогодні