Не можна в союзі з корупціонерами і злочинцями втілити зміни

Не можна в союзі з корупціонерами і злочинцями втілити зміни

На вчорашньому засіданні Уряд Гончарука звільнив Олега Петренка з посади очільника Національної служби здоров’я.

Нагадаю, Олег вирішив піти через відмінні цінності з керівництвом Міністерства охорони здоров’я та профільним комітетом та через те, що нова команда, що працює над трансформацією, постійно намагається знайти прості рішення складних проблем.

Звільнення Олега свідчить про те, що загрози для продовження трансформації системи охорони здоров’я абсолютно реальні та ігнорувати їх далі просто небезпечно.

Олег був одним із ідеологів трансформації, власноруч створив нову інституцію НСЗУ Національна служба здоров'я України та сформував потужну команду, яка за вкрай короткі терміни розгорнула процес укладання договорів із медзакладами.

Запустити нову систему фінансування на первинці вдалося, хоча всі довкола казали, що це неможливо.

За трохи більше, ніж рік роботи, НСЗУ змогла запустити перший контакт-центр, розробила важливі нормативні документи для трансформації системи.

Реімбурсація та електронні рецепти для програми "Доступні ліки" — також досягнення цієї команди. Більше про те, що зробив Олег Петренко та його команда можна прочитати тут.

На тлі цієї новини особливо сумно виглядає інша — про чергове поновлення Катерини Амосової на посаді ректорки НМУ імені Богомольця.

Нагадаю, що Амосова була звільнена за порушення та невиконання умов контракту. Але вона два роки поспіль намагалась поновитися та не соромилась використовувати всі доступні їй засоби — у тому числі тітушок і погрози.

Вони з чоловіком втратили за цей час занадто багато вже звичних потоків і будь-що намагались їх повернути.

Але усе це є "логічним" продовженням дій або ж часто навпаки — бездіяльності міністра охорони здоров’я протягом уже трьох місяців на цій посаді.

Міністр охорони здоров’я проводить зустрічі з так званими представниками "медичної еліти".

Вони регулярно з’являються в МОЗ, як і представники фейкових благодійних фондів та "посланці" Раїси Богатирьової. Усе це — люди, із якими має бути соромно перебувати в одному приміщенні та сидіти за одним столом.

Зустрічі міністра із ними є сигналом для всіх тих, хто десятиліттями наживався на платниках податків, пацієнтах та студентах, що старі правила договірняків і відкатів повернулися, і що відповідальності за це не буде.

Радниками міністерки вже встигли побувати і представник української фарми зі школи "відривання башки", і людина, що відбілювала репутацію колишнім регіоналам, і лікарка, яка декларує гонорари від фармвиробника, а потім пропонує внести ці ліки до державних закупівель.

Коридорами МОЗ України ходять невідомі, які погрожують співробітникам та заважають їм виконувати свою роботу.

Також добре пам’ятаємо, як колишній заступник міністра "пропонував звільнитись" директорам директоратів, які заважали йому саботувати трансформацію.

Якщо позбутися незручних Ірини Литовченко та Оксани Сухорукової не вдалося, то із державним секретарем Aртемом Янчуком впоралися.

Його цинічно звільнили під час перебування у відпустці по догляду за дитиною та призначили в.о. Інну Солодку, яка до цього очолювала департамент однієї з найбільш корумпованих державних установ — Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Крім того, вона — колишня колега Андрія Пивоварова — очільника юридичної служби МОЗУ при Раїсі Богатирьовій.

Попри обіцянки знайти професійну людину, саме Солодка перемогла на конкурсі, і невдовзі буде призначена на посаду державного секретаря МОЗ України.

Натомість у команді міністра знайшлося місце для людини, організація якої роками отримувала мільйони від фармацевтичного бізнесу.

Вчора Дмитро Коваль був призначений заступником міністра охорони здоров’я.

У вересні співробітників міністерства, які відразу дали зрозуміти, що не будуть домовлятися та шукати компроміси, лякали черговим аудитом ефективності.

Політичне керівництво МОЗ обіцяло звільнити тих, хто лише пише пости, але не виконує свої посадові. Уже — грудень. Ніхто досі не чув про жодні результати аудиту.

Бачимо, що в Міністерстві відбувається лише імітація роботи. Міністр не проводить наради зі своїми заступниками, колектив не розуміє пріоритетів та не знає про плани керівництва, співробітники міністерства не розуміють, що робити.

Очевидно, це призводить до того, що люди йдуть — ті, хто пройшли складні конкурси та мали мотивацію працювати в оновленому МОЗі.

У своїх інтерв’ю очільниця МОЗ всіляко запевняє, що трансформації нічого не загрожує, а всі закиди у свій бік називає абсолютно безпідставними.

Але навіть поверховий аналіз подій останніх трьох місяців свідчить про зворотне.

Не можна в союзі з корупціонерами і злочинцями втілити зміни, які позбавляють їх впливу та загрожують їхньому "благополуччю".

Цей перелік провалів не є вичерпним. Але його цілком достатньо, аби президент Володимир Зеленський та Офіс Президента України нарешті зацікавилися сферою охорони здоров’я так само, як і темою ручного зниження тарифів та нарешті повернули здоров’я нації до державної адженди.

Адже УрядТехнократів та Олексій Гончарук закладають основи згортання трансформації системи охорони здоров’я — байдуже свідомо чи ні.

І наслідки такої провальної політики у сфері охорони здоров’я відчуватимуть мільйони українців, але це досі не надто турбує ані президента, ані прем’єра.

Уляна Супрун, в.о. міністерки охорони здоров'я в 2016-2019 роках

Оригінал тут

Титульне фото: shalunx13/Depositphotos

Реклама:

Головне сьогодні