Тест

Підліткам про головне: все, що цікавить хлопців та дівчат

У жовтні 2020 року в видавництві "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" вийшла книга, яка давно мала з’явитися в Україні.

Доктори медичних наук Оксана Ромащенко, Марлена Буш та Світлана Возіанова дали відповіді на актуальні запитання юнацтва.

Щоб краще зрозуміти проблематику цього науково-пізнавального видання, пропоную вам прочитати кілька фрагментів та пробігтися очима скороченим змістом деяких розділів.

"Підліток – це я?"

Так, це ти. Хочеш дізнатися, чому ми, дорослі, так тебе називаємо? Тому, що ти зараз на шляху до дорослішання, до самостійності. Ти ще не дорослий, але вже й не дитина. Твій мозок продовжує свій розвиток, як і твоє тіло.

Ти вирізняєшся своєю індивідуальністю.

В тобі вирують численні протиріччя. Ти хотів би зразу всього й багато. Іноді тобі й самому важко визначитись, чого ти хочеш. Незрідка ти вступаєш у конфлікти з людьми, які тебе оточують, намагаючись досягти їхньої підтримки і розуміння. У тебе підвищений інтерес до самоаналізу й аналізування друзів та родичів, проте тобі не завжди вдається зрозуміти ні себе, ні інших. Тебе часто дратують будь-які зауваження, а надто ті, з якими ти не згоден.

Доктори медичних наук дали відповіді на актуальні запитання юнацтва

Для тебе важливе розуміння і повага дорослих та друзів. Бути визнаним у колі однолітків для тебе дедалі значиміше, а присутність батьків та інших дорослих дедалі частіше навіює сум і нудьгу. Тепер навчання для тебе – це привід зустрітися з друзями. Тим часом у компаніях ти досить часто відчуваєш певний дискомфорт.

Ти намагаєшся говорити як дорослий, однак ще повною мірою не володієш необхідними навичками. Ти прагнеш, щоб тебе вислухали, проте тобі не завжди дають говорити або слухають без особливої уваги.

Ти бажаєш самостійності і незалежності. Намагаєшся досягти якоїсь мети. Але щоразу, коли хочеш запросити дівчину чи піти на дискотеку з друзями, ти змушений звертатися до батьків, хоч це й не просто. А батьки не завжди підтримують твоє рішення і не завжди поділяють твої уподобання.

Ти хочеш подобатись іншим, привертати увагу й бути цікавим, але все частіше сприймаєш себе дуже критично, а надто в тому, що стосується зовнішності, слів і вчинків…

Секрети краси від Одрі Хепберн:

  • Щоб губи були привабливими, говори ними добрі слова.
  • Щоб очі були гарними, шукай ними добре в людях.
  • Задля стрункості фігури розділи свою їжу з голодними.
  • Для краси волосся дозволь дитині запустити в нього свої пальці.
  • Для душевного спокою живи з упевненістю в тому, що ніколи не будеш самотньою.
  • З віком ти усвідомиш, що в тебе дві руки: одна – щоб допомогти собі; друга – щоб допомогти іншому.

"Я і моя зовнішність"

Здоров’я та краса ототожнюються з давніх-давен. Краса формується з дитячого та підліткового віку. Вона пов'язана з особливостями твого розвитку, навичками, поведінкою, доглядом за своїм тілом, волоссям, шкірою. І ти маєш це знати.

👩‍🦰👩‍🦱‍👱 Що впливає на жирність волосся?

Підвищена активність сальних залоз і жирність волосся можуть бути зумовлені спадковістю, стресами, неправильним харчуванням (вживання переважно жирної, гострої їжі, продуктів з високим глікемічним індексом), захворюваннями шлунково-кишкового тракту тощо. Паління та недостатня тривалість сну також можуть впливати на активність сальних залоз.

👩‍🦰👩‍🦱‍👱 У якому віці можна починати фарбувати волосся?

Такого критерію не існує, проте з етичних міркувань експерти рекомендують починати фарбувати волосся не раніше 16-річного віку.

У Стародавньому Римі був культ світлої шкіри та білявого волосся. Історики вважають, що навряд чи Вулкан одружився б з Венерою, а Марс закохався б у неї, якби вона не мала золотих кучерів. Римлянки вже тоді знали секрет знебарвлення волосся: вони протирали його губкою, змоченою олійкою з козячого молока та попелом бука, а потім знебарвлювали на сонці.

👩‍🦰👩‍🦱‍👱 Які фарби можна використовувати підліткам?

Тонуючі засоби можна застосовувати вже з раннього підліткового віку.

Ніколь Кідман використовує для миття волосся сік журавлини, що забезпечує йому стійкий блиск. Після такої "ягідної" процедури волосся набуває особливого червоно­рудуватого блиску.

👩‍🦰👩‍🦱‍👱 Які щітки та гребені слід застосовувати для розчісування волосся?

Важливо, щоб розчісування було неагресивним. Краще мати щітки та гребені без гострих чи металевих зубців, які можуть травмувати шкіру і пошкодити волосся. Коротке волосся розчісують від кореня, а довге – від вільних кінчиків. Пам’ятайте, що краще мати власну щітку і завжди тримати її в чистоті.

Ще не дорослий, але вже й не дитина

👩‍🦰👩‍🦱‍👱 Коли потрібно починати голитися?

Якщо хлопець замислюється про гоління, це означає, що настав наступний етап його дорослішання.

Ще в Стародавній Греції юнаки голили обличчя і носили довгі кучері. Перші волоски, що з’являються на обличчі в період статевого дозрівання, – пушкові, м’які, які потім змінюються на густішу й жорстку щетину. Поява першого пушку – ще не привід починати голитися. Пам’ятай, що з кожним голінням щетина ставатиме темнішою і жорсткішою, а потім ти будеш змушений голитися щоденно чи хоча б через день. Шкіра підлітка ніжна й чутлива, тож агресивна дія леза бритви може негативно вплинути на її стан. У час активної гормональної перебудови організму на шкірі обличчя юнака можуть з’явитися вугрі або інші запальні висипи. Вважається, що починати гоління краще не раніше 18-ти років. Проте якщо ріст волосся дуже активний (це зумовлено генетично), голитись можна починати з 14-15 років.

"Я і моє кохання"

👩‍❤️‍👨 Як діяти, якщо хлопці не звертають на мене уваги?

Ось декілька простих порад:

  • Займися танцями. Окрім того, що набудеш чудової постави, ти станеш впевненішою в собі (це давно доведено психологами).
  • Спробуй розпустити коси, старайся, щоб волосся завжди було чисте, блискуче, пишне. Усі чоловіки небайдужі до гарного волосся.
  • Не роби нічого незвичайного, коли намагаєшся привернути увагу хлопців. Не варто фарбувати волосся в зелений колір і яскраво виділяти губи.
  • Запроси в гості (просто так або на день народження) своїх друзів. Не намагайся сміятися голосніше за всіх і найвище стрибати під час танців. Будь собою. Краще розкажи щось захопливе, розпитай гостей про їхні інтереси, новини, запропонуй цікаву тему для розмови. І всі зрозуміють, що з тобою цікаво спілкуватись.

Усвідом і запам’ятай одну прекрасну фразу: "Ніхто не знає точно, коли життя починає змінюватись на краще. Можливо, це відбувається саме зараз!"

Підліткам про головне: все, що цікавить хлопців та дівчат

👩‍❤️‍👨 Як показати юнакові, що він мені подобається?

Спробуй привернути увагу своєю зовнішністю, а також інтересом до свого обранця, зацікавленістю важливими для нього справами, хобі. Спробуй стати приємним співрозмовником. Це допоможе тобі більше дізнатися про його вподобання. Не бійся розпочати розмову і цим привернути увагу привабливого хлопця. Під час дружньої бесіди ти можеш зазначити, що тобі цікаво з ним, легко, весело, приємно. Сказати про це краще у вигляді легкого жарту, не надто на цьому акцентуючи.

Певне застереження: інколи дівчата вважають, що паління, вживання алкоголю чи відверта розкутість допомагають привернути увагу однолітків. Якщо хочеш дізнатись, що думають про це твої ровесники, то можеш повірити мені на слово: вони цього не схвалюють, особливо якщо мріють про серйозні стосунки. Адже тобі хочеться саме серйозних стосунків?

👩‍❤️‍👨 Як подолати страх перед першим поцілунком?

Спочатку спробуй розібратися, що саме тебе бентежить і лякає. Може, ти боїшся виглядати невпевненою, бо не маєш досвіду? Втім, свою недосвідченість ти можеш представити з гідністю.

До речі, про почуття. Якщо тебе переповнює справжня пристрасть і ти довіряєш дорогій тобі людині, краще розкажи про свій острах. Повір, його реакція на це тобі багато про що скаже: про ставлення до тебе, його цінності, певні сторони характеру. Ти зможеш відчути й зрозуміти, чи це тимчасове захоплення, чи справді глибока, щира симпатія, а можливо, навіть кохання.

"Сексуальність"

❤️ Чи є різниця в сексуальній поведінці дівчат і хлопців?

Сексуальність підлітків має свої особливості. Вони починають проявлятися тоді, коли певні мотиви поведінки підштовхують підлітків до початку сексуальних стосунків.

Дівчатка зазвичай прагнуть усім подобатись, побоюючись неприязні з боку хлопців. І перший сексуальний досвід для них може бути не дуже приємним, навіть якщо такі стосунки пов’язані з сильними почуттями. Юнаки прагнуть мати перший сексуальний досвід, і під час дебюту інтимних стосунків уже можуть отримати задоволення, оскільки сім’явиверження (еякуля́ція) супроводжується оргазмом.

Однак при цьому не слід вважати, що сексуальні стосунки у хлопців простіші, ніж у дівчат. Саме вони активніше проявляють ініціативу в таких стосунках, дещо раніше пізнають своє тіло та його особливості. Тож під час першого сексуального досвіду вони емоційно вразливіші, ніж дівчата. Дівчата простіше підлаштовуються під особливості сексуальних стосунків. Вони незрідка копіюють те, що бачили в кіно чи в інтернеті, або ж чули від однолітків (часто далеке від реальності). Хлопці болісніше переносять перші невдачі в сексуальному дебюті, і тому це робить їх вразливими.

Досягнення гармонії в статевих стосунках, особливо на етапі їх формування, визначається культурою партнерів, повагою один до одного і почуттями…

Чи є різниця в сексуальній поведінці дівчат і хлопців?

Cексуальна поведінка молоді у світі

Статеві стосунки до шлюбу тепер поширені майже в усьому світі. Цивільний шлюб у сучасному суспільстві став прийнятним. Юнаки та дівчата всюди починають статеве життя раніше, а одружуються і народжують первістків пізніше порівняно з минулим. Іншими словами, молодь стає сексуально зрілою до шлюбу, а одружується після 25-29 років.

Рівень сексуального досвіду та сексуальний дебют серед дівчат і юнаків у різних куточках світу має певні особливості, однак в одному регіоні є приблизно однаковим.

Дослідження, проведені останніми роками, показали, що в економічно розвинених країнах більшість жіночого населення починає статеві стосунки до 18 років: 76% жінок у Великобританії, 75% – у Франції, 61% – в Італії, 67% – у США, 65% – в Україні.

Водночас 3-14% мешканок Азії мали перший сексуальний досвід до 18 років, 19-45% жінок Латинської Америки – до 16 років, 45-52% африканок регіону Південної Сахари – до 19 років.

Дослідженнями також доведено, що серед дівчат в Азії лише 2-7% починають статеві стосунки до шлюбу і до 18 років.

Аналіз анонімного анкетування, проведений серед хлопців, дав змогу переконатись, що в економічно розвинених країнах їхнє статеве життя починається переважно до 18 років: 81% – у Великобританії, 79% – у Франції, 75% – у США, 71% – в Україні.

Аналогічно в Азії 24-76% юнаків вступають у статеві стосунки до 18 років, 45-67% в Латинській Америці – до 16 років, 44-75% чоловіків у регіоні Південної Сахари – до 17 років.

Для розуміння того, що ще є у книзі пробіжіться очима скороченим змістом деяких розділів:

[INFOCARD]

Вас також може зацікавити:

Паспорт та ідентифікаційний код з 14 років: як отримати та що це змінює в житті підлітка

Як фільм "Мої думки тихі" допоможе порозумітися з підлітком? Поради психоаналітика та досвід відомих мам

Які вони, українські підлітки: про соцмережі, секс, алкоголь, спорт, довіру до батьків та друзів. Дослідження

Уже не діти, ще не дорослі: 7 кращих книжок для підлітків

Секс, підлітки, Telegram: в Україні запустили освітній бот для тінейджерів

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.