Підтримай нас, щоб ми без обмежень могли продовжувати роботу – долучайся до Клубу УП!
Підтримай роботу журналістів

Навіщо Міністерству аграрної політики та продовольства ліси та річки

Навіщо Міністерству аграрної політики та продовольства ліси та річки

2020 рік запам’ятався українцям не тільки епідемією коронавірусу, але й справжніми екологічним катастрофами.

Лісові пожежі на десятках тисяч гектарів, пилові бурі, смог, пересихаючи річки на Поліссі і повені в Карпатах, порожні криниці – тепер це нова реальність України.

Це прямий наслідок політики держави, яка роками тримала вектор на інтенсифікацію використання природних ресурсів, а не на їх збереження.

Нам здалось, що робота над помилками була проведена – і вже влітку минулого року було відновлене окреме Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів (перед тим певний час воно було  поєднане з Міненерго), зосередивши в ньому функції по управлінню лісами, річками, заповідними територіями.

Відбулись і реальні кроки влади, які демонструють реальну позицію в екологічній сфері:

РЕКЛАМА:

🌳  Уряд та президент задекларували необхідність  виконання Паризької угоди та інтеграції до Європейського зеленого курсу.

🌳  60 депутатів Верховної Ради, які представляють усі фракції зареєстрували природоохоронний євроінтеграційний законопроєкт "Про території Смарагдової мережі".

🌳  Відхилили у другому читанні законопроєкт, який би дозволив безконтрольне розорювання степів та лук.

🌳  Почала працювати "на повну" процедура оцінки впливу на довкілля завдяки якій вдалось зупинити масштабні суцільні рубки приміських лісів Києва.

🌳  Часткову вирішили проблему зловживань на суцільних санітарних рубок в Карпатах, про яку ми рік тому писали – прийнята в грудні  2020 року постанова уряду фактично заборонила їх в самих цінних частинах гірських лісів.

І хоча багато проблем, як, наприклад, з якістю "роботи" екоінспекції, так і не зрушили з місця – держава  все ж почала демонструвати рух в правильному, екологічному напрямку.

І цей "зелений курс" тривав до минулої п’ятниці, 22 січня. 

Бо саме тоді з’явився проєкт постанови уряду, яким до відновленого МінАПК планують передати функції з управління лісами (Держлісагенство) та водними ресурсами (Держводагенство).

Проти цієї ідеї виступили майже всі провідні природоохоронні організації України.

Зрозуміло чому – бо ідея передачі лісу та води в МінАПК означає повернення до радянської "господарської" парадигми минулих років. Коли ліс та воду розглядали в першу чергу як джерело отримання коштів.

Для прикладу, в рамках такої парадигми, суцільна санітарна рубка у берегозахисних лісах Карпат (як на фото нижче) – то  є благо – бо деревину продали і отримали прибутки.

Так виглядає суцільна санітарна рубка у берегозахисних лісах Карпат. Фото автора

Не варто було б мати перестороги якби ніхто так активно не лобіював цього. Якщо вже є сили які прагнуть забрати ліси і річки у Міндовкілля і віддати господарникам  – це вже точно не для того щоб їх зберігати ще краще.

Лишається тільки сподіватись, що уряд не стане "планувати" екологічні катастрофи і на 2021 рік і відхилить цю безглузду ідею передачі управління лісами та річками від МінДовкілля до МінАПК.

Олексій Василюк, Єгор Гриник, ГО "Українська природоохоронна группа", спеціально для УП.Життя

Титульна світлина AntonMatyukha/Depositphotos

Публікації в рубриці "Погляд" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора.

Вас також може зацікавити:

Фотограф із Франківська показав "осінні пейзажі" Карпат у смітті. ФОТО

Ліс у смартфоні: як незаконні рубки стають законними

Як недоброчесні науковці продають заповідні ліси

Як насправді виглядають санітарні рубки в Карпатах

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні