Хто буде управляти лікарнями після війни: 6 обов’язкових навичок для медичних менеджерів

668
1 липня 2023

Українська система охорона здоров’я вистояла і продовжує функціонуватизокрема завдяки медичним професіоналам, і, звісно ж, управлінцям, які продовжують працювати та допомагати людям в умовах війни. Але часто їхні дії є інтуїтивними, оскільки багатьом не вистачає базових менеджерських компетенцій, особливо кризових.

Аби українська медицина й надалі розвивалася, нам потрібні сотні управлінців з сучасними навичками. Чому вони мають навчитися?

Уже 9 років війна продовжує впливати на всі, без виключення, сфери нашого життя. Зокрема перед випробуваннями опинилась і система охорони здоровʼя України, яка зазнала ще більшого тиску через проблеми, спричинені раніше пандемією. 

Реклама:

Водночас розпочалася так звана інфраструктурна реформа. Регіони будуть вкотре переосмислювати свою мережу медичних закладів, структуру медичних послуг і потребу людей у цих послугах. Це непрості управлінські рішення і для місцевої влади, і для медичних закладів. 

На мою думку, саме зараз вважливо розвивати ключові риси в управлінців в охороні здоров’я – швидкість реакцій та готовність до змін. 

Яким ще навичкам варто навчати медичних управлінців в часи кризи та після неї?

Нові завдання вимагатимуть від медичних управлінців гнучкості, антикризового менеджменту, швидкості у прийнятті рішень, аналізу стратегічних ідей та створення нових стратегій управління.

Уже зараз потрібно готувати професіоналів – від розробників політики (міністрів, заступників та радників), до управлінців в охороні здоровʼя (керівників медзакладів, заступників керівників, менеджерів та головних медичних сестер), які зможуть ефективно працювати в кризових ситуаціях.  

Які компетенції необхідно розвивати управлінцям у галузі охорони здоров‘я?

  • Стратегічний менеджмент. Вміння планувати й працювати із невизначеним майбутнім. 
  • Антикризовий менеджмент. В кризові часи потрібно жити, а не лише "латати дірки". Потрібно залишатись ефективними та продуктивними й бачити можливості попри виклики. 
  • Ефективні комунікації. Взаємодія з різними структурами та стейкхолдерами (військовими, державними, громадськими) – одне з ключових вмінь, важливе в умовах війни та післявоєнної відбудови.  
  • Робота із людськими ресурсами. Потрібно вчитись створювати команди й ефективно ними управляти – підтримувати, мотивувати та забезпечувати розвиток людей.
  • Міжнародне співробітництво. Варто навчатись комунікувати та співпрацювати з міжнародними організаціями, які надають допомогу в умовах війни або післявоєнної відбудови. 
  • Фандрейзинг та краудфандинг. Уміння залучати кошти до проєктів та установ – невіддільна навичка будь-якого управлінця. 

Як управлінцю отримати ключові навички?

В Україні потрібні нові підходи до навчання медичних управлінців. Це означає, що заклади вищої та післядипломної освіти мають оновити свої програми, посилити викладання управлінських компетенцій – не тільки для менеджерів, але й для медиків-практиків.

Реклама:

Створюючи нові курси, важливо враховувати й кризи, що виникають під час війни та в період відбудови. Це допоможе системі охорони здоровʼя продовжувати трансформуватись і працювати належним чином. 

Насправді такі освітні програми вже почали з'являтися. За формою – це класичні магістерські програми в університетах, а за змістом – актуальні та практичні дисципліни. Вони створені для лідерів у публічному секторі охорони здоров’я: розробників політик на національному і регіональному рівні, державних службовців та управлінських команд медичних закладів, які після навчання працюватимуть над трансформацією системи охорони здоровʼя. 

Тепер справа за тим, щоб на всіх рівнях –  уряду, органів місцевого самоврядування, закладів охорони здоров’я: 

  • пропонували гранти та інші фінансові можливості для навчання медиків та управлінців; 
  • стимулювали інновації, впроваджували нові методи та технології у галузі охорони здоровʼя, навіть в умовах кризи;
  • мотивували до навчання та розвитку молодих фахівців, які потенційно будуть майбутніми управлінцями в медичній сфері;
  • підтримували у здобутті актуальних компетенцій кваліфікованих управлінців, які зможуть ефективно керувати новими медичними закладами. 

Розвиток управлінських компетенцій, адаптація до екстремальних ситуацій та постійне підвищення професійної кваліфікації – всі ці фактори стануть в пригоді не лише під час війни, а й у процесі відбудови. А з новими професійними управлінцями ми матимемо змогу забезпечити відновлення системи охорони здоровʼя на довготривалій основі. 

Матвій Хренов, співзасновник Українського центру охорони здоров’я (UHC), спеціально для УП. Життя

Публікації в рубриці "Погляд" не є редакційними статтями і відображають винятково точку зору автора.Реклама: