Підтримай нас, щоб ми без обмежень могли продовжувати роботу – долучайся до Клубу УП!
Підтримай роботу журналістів

Чому громадським організаціям потрібно активніше працювати з батьками

Фото: Карітас України
Чому громадським організаціям потрібно активніше працювати з батьками
Фото: Карітас України

4 з кожних 10 учнів стикаються з перешкодами у доступі до освіти через брак належних умов. Про це свідчать дослідження UNICEF.

Переповненість класів та навчання у дві зміни, спричинені недостатністю місць у бомбосховищах, стали звичним явищем, що порушує традиційне навчальне середовище.

45% батьків витрачають 8 і більше годин на день на розвиток навичок своєї дитини від 0 до 3 років, а 40% респондентів, які виховують дітей віком від 3 до 17 років, не можуть відправити їх до школи або дитячого садка, що безпосередньо пов’язано з нефункціональним станом цих закладів.

На батьків лягає величезне навантаження. Тож не дивно, що інше дослідження психологічного стану українців-військовослужбовців, яке було проведене БФ "Ветеран Хаб" у 2023 році, показало: 68% батьків переживають почуття невпевненості в собі та меншовартості, адже вважають, що війна вплинула на їхню здатність виконувати батьківську функцію.

Це дуже великий відсоток, і він підтверджує, що нам потрібно інвестувати у роботу з батьками значну частину своїх сил та ресурсів.

РЕКЛАМА:

Одна із найбільш поширених та потрібних послуг в Україні – це дружні простори для дітей, які зазнали впливу війни та дітей із вразливих категорій. У такому форматі працюють Карітас України, Посмішка, Рокада та інші фонди.

Простір дружній до дитини – інструмент гуманітарного реагування і має основну ціль: забезпечити безпеку та захист дитини. А безпека дитини залежить від дорослого, який поряд із нею.

З педагогами діти проводять лишень пару годин на день чи на тиждень, а значно довше вони перебувають з батьками у своїх сім’ях. Окрім того, проєктна діяльність короткотривала і ми турбуємось про те, що залишиться для підтримки дітей після завершення наших проєктів. Тож одне з ключових завдань організацій громадянського суспільства: допомогти батькам стати стійкими та підтримуючими дорослими для своєї дитини.

Залучити батьків досить непросто. Це можна продемонструвати такою цифрою: за 2024 рік 26 152 дітей скористалися нашими дитячими просторами та центрами, тоді як дорослих було 3 949. Це немало, але недостатньо.

Є багато причин, чому далеко не всі батьки приходять по психосоціальні послуги, але в наших центрах ми переконались, що підібрати ключики до мам, бабусь, навіть татів і дідусів таки можливо.

Ключова передумова успішного контакту з батьками/опікунами зуміти визначити потребу людини, і підібрати такі пропозиції підтримки, які відповідатимуть саме на цю потребу.

Знання та навички психологічної допомоги є вкрай важливими для батьків дітей, які переживають стрес, але на оголошення про психологічну сесію для мам та татів не відразу буде аншлаг. Питання, чому так? При опитуванні щодо потреб 90% батьків повідомляють, що вони перевантажені справами та проблемами, відчувають брак ресурсу, емоційне виснаження, безсилля та потребують відпочинку та відновлення. Тож не дивно, що наші пропозиції, додатково "завантажити" їх проблемами, засвоювати нові знання та брати на себе нові завдання, не отримали належної уваги.

Розвантаження і відпочинок – це вхід, у який ми маємо заходити. Дитячий центр Карітасу став тим місцем, де батьки можуть розслабитись, переключитись, пограти зі своїми дітьми, поспілкуватись з іншими, поїхати на екскурсію або пікнік, займатися творчістю, або грати в рухливі спортивні ігри тощо. Деякі наші дитячі центри організовують вікенди для батьків і дітей, або ж спільні табори. Всі ці активності допоможуть дорослим відновити ресурс та стати більш готовими до нової інформації та здатними до пошуку рішень.

Ще один ключик любов батьків до своїх дітей. Найчастіше в Простори батьки приходять заради своїх дітей. Якщо вони бачать, що там їхня дитина щаслива, виходить із сяючими очима та усмішкою, то розуміють, що там буде добре і їм. Ми запрошуємо батьків до заходів, батьківсько-дитячих занять та активностей. Дітям важливо, щоб батьки приходили в простір, це сприяє підвищенню самооцінки – мама тут, значить я для неї важливий/важлива.

Наступною передумовою успіху є довіра. Діти тим відрізняються від дорослих, що у них немає досвіду. Вони зазвичай більш відкриті до світу, мають великий інтерес до життя і всього нового. Їх цікавлять ігри, заняття, мультики, пригоди, сюрпризи, маленькі приємні несподіванки, досліди, інші діти та добрі "тітоньки Карітас".

Батьки ж мають досвід, часто неприємний, який навчив їх не довіряти світові навколо. Аби встановити з довіру із дорослими потрібен час і не одна зустріч, а ще необхідно створити безпечне місце. Безпечне не лише тим, що є дві стіни, або укриття, а тим, що тут немає осуду, знецінення, повчання, але є підтримка та конфіденційність, затишна і неформальна атмосфера, постійність та системність.

Наступна запорука успіху, це група. Групова робота дуже ефективна форма навчання, яка дає можливість об’єднати низку поглядів, знань, навичок і розуміння. Єднання сприяє створенню дивовижного результату, до якого кожен учасник відчуває свою причетність, і якого ніколи б не було, якби працювали в індивідуальній формі.

У групі є можливість створити особливу динаміку та енергію, саме тому з усіх наших активностей в Карітасі, як для дітей, так і для дорослих, 92% – це групові. Лише 8% – це індивідуальні заняття, або консультації. Група – це безпека. Це розуміння, що ти не одна унікальна в своєму горі, незнанні, чи в неспроможності щось вирішити. Група – це обмін досвідом і можливість об’єднатися навколо спільного. 

Для побудови стосунків та якісної співпраці із батьками також є професіоналізм фахівців та висока якість послуг. Використовувати варто лише доказові практики, методики та розвиткові програми, що базуються на науково обґрунтованих рекомендаціях, визнаних на міжнародному рівні, так і на практичному досвіді роботи з дошкільнятами, школярами, їхніми батьками і вчителями, які перебували в зоні військового конфлікту. Розвиток компетенцій працівників, які працюють із дітьми, батьками та педагогами, має бути однією із цілей проєктів.

У час війни та нестабільності пріоритетними є інвестиції в захист країни, щоб гарантувати безпеку, та розвиток дітей, щоб забезпечити майбутнє нації, адже саме вони стануть її відновлювачами та будівниками.

Зоряна Лукавецька, керівниця програми "Освіта, формація та захист дітей" міжнародного благодійного фонду "Карітас України"

Реклама:

Головне сьогодні