ЮНЕСКО може занести Лавру і Софію Київську у "список під загрозою"

— 10 липня 2009, 14:51

Про це Україну попередила 33-та сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, заявив заступник голови Націкомісії України у справах ЮНЕСКО Михайло Скуратовський.

Він нагадав, що у березні цього року в Україні перебувала комісія ЮНЕСКО, яка перевіряла стан Києво-Печерської лаври та Софії Київської, які включені до списку світової культурної спадщини і перебувають під охороною цієї міжнародної організації.

На основі звіту цієї місії комітет всесвітньої спадщини ухвалив резолюцію щодо України, повідомляє УНІАН.

Скуратовський зачитав окремі положення резолюції, в якій підкреслюється, що через неефективну систему управління об'єктами є серйозні ризики для них.

Так, сьогодні так чи інакше Лаврою опікуються і Міністерство культури, і Міністерство будівництва та регіонального розвитку, і столична мерія, і служителі церкви.

Тому місія ЮНЕСКО рекомендує передати об'єкт в управління однієї установи, а краще - утворити координаційну раду.

Також рекомендується розширити буферну зону Софійського собору до вулиці Хрещатик, території Бесарабської площі і ринку включно, а також розширити буферну зону Лаври до земляних валів "Мистецького арсеналу".

При цьому Скуратовський нагадав, що згідно з конвенцією ЮНЕСКО про збереження всесвітньої природної та культурної спадщини, ратифікованою Україною, держава мусить узгоджувати з ЮНЕСКО плани будівельних робіт у межах буферної зони, що сьогодні часто не робиться українською стороною.

ЮНЕСКО просить припинити будівельні роботи в буферних зонах, які загрожують Лаврі і Софії. Місія рекомендує ввести мораторій на вже заплановане будівництво: забудова навколо території земляних валів "Мистецького арсеналу", готельного комплексу біля Церкви Спаса на Берестові та багато інших об'єктів у буферних зонах пам'яток історії.

Також місія рекомендує об'єднати у рамках генерального плану Києва основні і детальні плани розвитку міста, пам'яток та їхніх буферних зон. Також необхідно забезпечити план збереження самих пам'яток, в тому числі заходи щодо реставрації Лаврських печер.

Підсумовуючи вищенаведене, "місія рекомендує, щоб комітет всесвітньої спадщини повідомив Україну про можливість розгляду питання про переведення об'єкту до списку всесвітньої спадщини під загрозою у випадку, якщо рекомендовані експертами заходи не будуть вжиті у повній мірі". За словами Скуратовського, ця резолюція є попередженням Україні.

На сьогодні до списку світової культурної спадщини входять два українських об'єкти - Києво-Печерська лавра і Софія Київська як один об'єкт, а також історичний центр Львова.

Реклама:

Головне сьогодні