Найстаріші дерева України. ФОТО

"У нас є інформація по 4-5 тисячолітніх деревах тільки в Криму", - пояснює еколог причини збільшення кількості тисячолітніх дерев. Тепер ці дані треба офіційно підтвердити.

На початку вересня Борейко з колегами зайнявся загальноукраїнським переписом найстаріших дерев країни. Тепер до "Київського еколого-культурного центру" постійно надходить інформація про нові вікові зеленолисті.

"Нам з Івано-Франківщини зателефонувала стара людина. Сказала, що в селі Межиріччя росте дуб 8 метрів в обсязі. Сказав, що сам обміряє і нам вишле світлини. Інший чоловік повідомив, що біля села Нове Життя на Київщині є дуб обсягом майже 8 метрів. А це значить, що цим деревам більше 1000 років", - розповідає "УП.Життя" Борейко.

За його словами, 70% дерев, яким тисячу і більше років, можуть зникнути вже зараз, якщо їх не заповісти.

"Перша причина - блискавки, які руйнують перш за все дуби, адже дуби їх притягують. Друга причина - це місцева молодь, яка випалює дупла в дубах, і дерева згоряють. І третя причина - це будівництво населених пунктів, лісозаготівельні роботи, дерева буквально можуть вирубати, бо вони не мають господарської цінності", - пояснює Борейко.

ВІДЕО ДНЯ
Немирівський дуб на Львівщині. Йому теж 1000 років
Липи гинуть з інших причин: "Це жіноче дерево, слабка м'яка деревина. Тому вона завалюється на бік. І якщо не зробити підпірки, дерево ламається".

За словами еколога, найбільш занедбані древні дерева у Криму.

"Наприклад, у Черкаській області зараз налічується близько 100 старих дерев, які мають охоронні знаки. Це дуби від 400 і більше років. Київ має до 50 заповідних дерев - різних, навіть дві груші є. Не всі мають знаки, огорожі. А в Криму по наших розрахунках близько 10 дерев, які мають тисячний вік, близько 100 дерев, що мають 500-800 років, заповідних тільки три дерева, і два з них - в Сімферополі", - зауважує Борейко.

Попри те, що заповідання дерев дуже складна процедура, робити це необхідно - тоді зрубати тисячолітнє дерево вже не можна буде. Та проти такого заповідання часто виступають землевласники.

"Для прикладу - Дуб Шевченка в селі Будищах на Черкащині. Його два брати заповідані, а він - ні. Можна написати акт, що він знаходиться в аварійному стані, і зрубати, і ніякого штрафу не платити", - зауважує Борейко.

Екологи так назвали ці дуби, бо ростуть вони біля земель пана Енгельгарда, де Шевченко працював служкою, і за легендою ховав свої малюнки в дупла цих дерев.

У цій місцевості ростуть одразу 3 дерева: двом з них по 1000 років, одному - 900.

Найстарше дерево країни

Найстаріший дуб України росте у селі Стужиці Великоберезнянського району Закарпатської області. Йому 1100-1200 років.

Це - так званий Дідо-дуб. Він поки що єдиний в Україні дуб з обсягом більше 9 метрів, всі інші мають по 7,80 - 8,60 метрів.

"Це вже європейський стандарт, як в Польщі, Німеччині, - каже про розміри Дідо-Дуба Борейко. - В Польщі найбільший дуб має обсяг 9,90. Дідо-дуб може увійти в реєстри найстаріших дерев Європи".

Місцеві жителі розповідають кілька легенд, пов'язаних з цим деревом. Одна гасить, що в старовину були розбійники, які під цим дубом ділили здобич. Згідно з іншою легендою, якийсь чоловік посадив цього дуба, в пам'ять про своїх сусідів по селу, які померли від епідемії чуми.

Скільки тобі, велетню, років?

За словами Борейка, для визначення віку дерева вони використовують так званий "польський спосіб".

"Для кожної породи дерева є формула - коефіцієнт множиться на обсяг на відстані 1,30 метри від ґрунту. Наприклад, дуб має обсяг 400 сантиметрів, у нього коефіцієнт 1, то це 400 років. Якщо обсяг 480 см, то це близько 500 років. Так, з 2 до 6 метрів можна легко визначити. А потім дуб практично перестає рости", - розповідає Борейко.

"Коли ми почали працювати, мали документи перших інвентаризацій ще 60-х років і бачили, які дуби який мають обсяг. Ми мали інформацію, скільки сантиметрів дуб добавив за півсторіччя. Таких дубів виявилося 15, і це наше викриття - науковий факт, що українські дуби за півсторіччя після 600-700 років ростуть тільки 30-40 см за 100 років, якщо в лісі, а якщо на галявині - то 70-80 см. До цього вони ростуть 100-120 см за 100 років. А після 1000 років практично перестають рости", - каже експерт.

Французькі дуби, італійські дуби ростуть за 100 років більше, бо у них - більший період зеленого листя. Тому у них дуб може мати 12 метрів і мати 1000 років, а у нас такий самий - тільки 8 метрів.

[L]Для кожного дерева при вираховуванні його віку є свій коефіцієнт. Так, у каштана він становить 0,7, у лип - 1,1, у фісташки - 1, у ялівця - 4.

Завершити такий перепис старих українських дерев екологи планують до кінця цього року-початку нового.

Кажуть, роблять усе за кошти Київського еколого-культурного центру та ентузіастів, від Міністерства природи ніяких надходжень нема.

Усі фото "Київського еколого-культурного центру"

Реклама:

Головне сьогодні