Львівський театр протестує проти мізерних зарплат

— 12 серпня 2011, 15:13

На думку його працівників, посадовці влаштували геноцид для театрів. Акцію непокори "курбасівці" проведуть біля Ратуші. Театрали вимагатимуть від міської влади збільшення зарплати, пише Радіо Свобода.

Чотири року тому театр отримав статус "академічного". У фінансовому вимірі це означало, що його працівникам мали б нараховувати 100 відсотків надбавки до зарплат. У 2010 році Кабмін ухвалив постанову "Про оплату праці працівників закладів культури, яким надано статус академічного".

Згідно з цим документом, "надбавка за "академічний" статус гарантується всім театрам і концертним організаціям з відповідним статусом". Однак театр не отримував цих коштів. А виручки з продажу квитків вистачає на частковий розрахунок за комунальні послуги, побутові потреби і нові театральні постановки.

Своїм протестом "курбасівці" хочуть привернути увагу суспільства до ставлення влади до культури. На їхню думку, відбувається свідоме нищення українських театрів, їх намагаються зробити підконтрольними на ґрунті фінансування. Це геноцид української культури, зазначає директор театру імені Леся Курбаса, актор Олексій Кравчук.

Якщо у національних театрах зарплата від 6 до 15 тисяч гривень, то в академічних - близько півтори тисячі. Ба більше того, академічні театри Західної України фінансуються у три рази гірше, ніж театри Луганська та Донецька. Бо донині в Україні існує радянська практика: виділяти гроші на культуру відповідно до кількості населення, що проживає у місті чи регіоні.

ВІДЕО ДНЯ

За словами Олексія Кравчука, три луганські театри зі статусом "академічних" обласна влада фінансує, як це й передбачено законом.

Міський бюджет Львова не виконується на суму 80 мільйонів гривень. На виплату зарплат освітянам мерія взяла позику. Так пояснив ситуацію щодо відсутності коштів на згаданий театр заступник міського голови Львова Василь Косів.

Він зауважив, що міська влада, спільно з "курбасівцями", вимагатиме від уряду збільшення видатків на гуманітарну сферу. Місто від уряду не отримує жодної копійки на театри. Два муніципальні театри фінансується з міського бюджету.

"Ставлення держави до культури можна назвати "совком" і "совдепією". Це совок, бо держава розраховує видатки для міст на культуру за кількістю населення", - каже Василь Косів.

Театр імені Леся Курбаса протягом 25 років створював театральну школу, він є володарем гран-прі відомих міжнародних театральних фестивалів. У 2006 році отримав Національну премією імені Тараса Шевченка.

Театральні критики зазначають, що театр є унікальним явищем, бо "повернув українській сцені інтелектуальний престиж". До слова, це перший театр в Україні, якому належать постановки за творами Григорія Сковороди, Платона, Василя Стуса, Ліни Костенко.

Реклама:

Головне сьогодні