Тадж-Махал впаде через п'ять років, попереджають учені

— 5 жовтня 2011, 11:27

"Трагедія неминуча, якщо не буде вжито термінових заходів, щоб зупинити руйнування фундаменту", - заявила ініціативна група вчених, яка звернулася в середу до громадськості Індії із закликом не допустити втрати цієї "безцінною перлини".

Тадж-Махал, об'єкт Світової спадщини ЮНЕСКО, визнано найбільш відомої туристичної пам'яткою Індії, яку щорічно відвідують понад чотири мільйони чоловік. У 2007 році він увійшов до списку Нових семи чудес світу після опитування більш ніж 100 млн. чоловік, повідомляє Інтерфакс.

Біломармуровий мавзолей ось уже 358 років "пливе" в спекотному мареві над берегом річки Джамни. Таке розташування дозволяє спостерігати великий труд геніальних будівельників у найбільш вигідному ракурсі, з близнюком-відображенням у потоці воді.

Проте в даному випадку краса зажадала занадто великих жертв. "Тадж-Махал стоїть на краю річки, яка є невідривною частиною його архітектурного дизайну, - заявив професор Рам Нат, один з провідних наукових авторитетів у світі в галузі дослідження спадщини епохи моголів, що поєднує в собі елементи перського, індійського та ісламського архітектурних стилів. - Але колись потужна, повноводна Джамна в останні роки сильно обміліла і тепер "вмирає", а без неї не зможе вижити і Тадж-Махал - будівельники просто не закладали такої можливості у свої розрахунки".

Дослідження показали, що в минулому році руйнування досягло критичної точки: почали з'являтися тріщини під самим куполом, навколо розташованої в центрі гробниці дружини імператора, Мумтаз-Махал, і з тих пір час життя мавзолею пішов навіть не на десятиліття, а на роки. За словами вчених, ще одна грізна ознака наближення лиха - недавно виявлений і повільно наростаючий крен чотирьох мінаретів, розташованих по кутах мечеті-усипальні.

Така тенденція, як вони вважають, говорить про те, що до перших серйозних руйнувань сьомого дива світу залишилося, якщо негайно не взятися за справу, від двох до п'яти років.

Тривогу істориків і екологів поділяють законодавчі збори міста Агри, поблизу якої зведено пам'ятник вічної любові. "Пора переходити від констатації фактів до термінових військових дій проти руйнівних сил природи", - заявив депутат парламенту Рамшанкар Катери.

Однак, на його думку, в битві за Тадж-Махал перший наступ потрібно починати з порятунку Джамни, "важка хвороба" якої позначається не тільки на стані мавзолею, але й на повсякденному житті простих людей, що живуть на її берегах.

Реклама:

Головне сьогодні