Етнографія в моді
Наскільки часто з’являються національні мотиви у світовій моді, аналізує Оленка Мартинюк.
Серед 70-ти одностроїв, представлених на експозиції мультикультурної виставки "Вікна", були такі, які своєю технікою візуально перегукувались з останньою кутюрною колекцією дому моди Christian Dior.
Плісе, схоже на те, яким всі захоплювались на паризьких подіумах, спокійнісінько собі зберігається у київському музеї Гончара.
Адже саме звідти на виставку передали ці костюми.
І ще одна цікава історія пов’язана з останнім паризьким тижнем haute couture. Колекція італійського дому моди Valentino багатьом видалась такою, яка має українські мотиви. На перший погляд, і справді, однак, як виявилось, дизайнери марки черпали натхнення у творчості білоруського художника Марка Шагала.
Дизайнери Valentino черпали натхнення у творчості білоруського художника Марка Шагала. |
Схожі настрої лунали і після показу осінньо-зимової колекції Gucci 2008-го року. На той час дизайнерка марки Фріда Джаніні була інспірована одягом гусарів, а також узбекськими та туркменськими мотивами.
Колекція "Gucci" осінь-зима 2008 |
А ось кілька яскравих прикладів справжніх наших "слідів" в моді можна відшукати у осінній кутюрній колекції французького кутюрье Жана-Поля Готьє 2005-го року, яка була натхненна Україною після Помаранчевої революції.
Тоді на його показ була запрошена на той час перша леді Катерина Ющенко, а моделі одягу француз назвав іменами українок або ж частинами нашої країни. Наприклад, можна було побачити сукню "Буковину" чи таку, яка має назву "Крим".
Сукня "Буковина" (ліворуч) і "Крим" (праворуч) від Жана-Поля Готьє (2005 рік) |
Сукні Готьє 2005 року |
Ще один поціновувач етно-мотивів в моді Джон Гальяно дав такі настанови візажистам, коли ті робили макіяж моделям для його осінньо-зимової колекціі 2009-го року: дівчата мають бути схожі на "замерзлих українських наречених".
І справді, бачимо мотиви вишиванок та червоно-біло-чорну кольорову гамму ансамблів на подіумі у цього митця моди.
Колекція Гальяно "осінь-зима" 2009 |
Нешироко відому історію так званої "Асгарди", лицарського мистецтва жінок України, яке практикують в Карпатах, представив разом зі своєю осінньо-зимовою колекцією 2013 американський дизайнер Прабал Гурунг.
Він просто знайшов інформацію про сміливих українок в Інтернеті.
Колекція Прабала Гурунга |
Колекція Прабала Гурунга |
Колекція Прабала Гурунга |
Колекція Прабала Гурунга |
Як правило, етнічні мотиви в моди – це часто-густо стилізація, тобто використання певних національних елементів у сучасних фасонах одягу. Іншим шляхом пішла українська дизайнерка Віта Кін, котра зробила модними ті самі вишиванки, перетворивши їх на спокусливі сукні.
Вишиванки Віти Кін |
Ще одна цікава варіація на українські національні мотиви у сучасному прочитанні – у весняно-літній колекції 2015 київської дизайнерки Ксенії Шнайдер.
"Ми просто взяли традиційні орнаменти та розтягнули їх, зробивши так званий глітч-принт", розповідає дівчина. Виглядає свіжо та небанально.
Сукні від Ксенії Шнайдер |
Таку тенденцію аналізує історик моди Зоя Звиняцьківська: "Переосмислення нашої культурної спадщини, переказ її сучасною мовою, інтеграція в актуальну моду – це набагато складніше, ніж робити вишиванки або нашивати на сучасний одяг стрічки з національним орнаментом. Але ця робота вже йде".
Звісно, якщо залишити осторонь наші патріотичні замилування, у світі моди існує кілька видів національних мотивів, до котрих дизайнери час-від-часу повертаються.
Наприклад, це малюнок "ікат", який у нас переважно асоціюється з одягом Середньої Азії, однак бере своє походження в Індонезії. Такий принт можна побачити, приміром, на сукнях Gucci весняно-літньої колекції 2010 року чи на брюках колекції бельгійського дизайнера Дріса ван Нотена того ж сезону.
Останній, власне, славиться своєю роботою з принтами.
Окрему когорту складають так звані "трайбал", або ж африканські принти.
Переважно це крупні малюнки, які дизайнери використовують для весняно-літніх колекцій.
Особливо запам’яталися образи з колекції британської марки Burberry сезону весна-літо 2012, де такі принти були використані навіть для верхнього одягу.
Burberry |
Чільне місце їм відвели і у капсульній колекції італійської марки Marni для H&M того ж сезону.
Marni |