Вісім маленьких книгарень, які роблять велику справу

625
18 квітня 2015

На "Книжковому Арсеналі – 2015", який пройде з 22 по 26 квітня, вперше в Україні відбудеться Конгрес незалежних книгарень.

Це – спроба об’єднати в одному просторі та часі маленькі книгарні, які не належать до жодної мережі: вид водночас вимираючий, але й найбільш перспективний.

Вимираючий – бо маленький товарообіг та відокремленість від мереж створюють таким книгарням багато проблем. Великі видавництва часто мають ту мінімальну суму закупки, яка малим книгарням не по кишені. Нові книги презентувати авторам зручніше в мережевих супермаркетах, які мають філії водночас у багатьох містах. Прибуток від продажу книжок часто замалий, щоб розвиватися, дозволяє лише підтримувати життєдіяльність.

Але водночас саме маленькі книгарні – найперспективніші, адже вони є найкращим інструментом майбутнього виживання паперової книги.

Завдяки затишній атмосфері, дбайливо створеному інтер’єру, фаховому персоналу незалежні книгарні, на відміну від книжкових супермаркетів, добре пристосовані до торгівлі паперовою книгою як "штучним товаром", як "найдешевшим предметом розкоші" і артефактом (а саме в цьому напрямку, поза сумнівом, розвиватиметься паперове книговидання в майбутньому).

В Україні таких книгарень виявилося небагато, але і не так мало, як того побоювалися організатори. Загалом для участі в Конгресі зареєструвалося двадцять книгарень з усієї України.

Вісім із них на стендах Зали малих книгарень та видавництв на Книжковому Арсеналі створять своєрідні мініатюрні копії своїх крамниць.

Галерея-книгарня "Чорна ящірка" (Дніпропетровськ)

Ця книгарня виступила куратором Конгресу. "Чорна ящірка" існує в Дніпропетровську вже більш трьох років, і поєднує в собі виставковий простір та книгарню. Все це – в дуже камерному форматі, на площі середньостатистичної двокімнатної квартири.

За час існування галерея-книгарня встигла стати одним із тих місць, куди приводять гостей із інших міст та країн, а також приходять за особливими книжками та речами. Команда книгарні намагається збирати книги, які ніколи не дійдуть до полиць великих супермаркетів, робити виставки молодих художників, імена яких лише згодом опиняться у всіх на вустах.

 

Засновники "Чорної ящірки" скоріше розглядають своє дітище як центр життя певної спільноти, як місце з місією – робити доступною сучасну українську книгу та найновіше українське мистецтво, – аніж як просто крамницю.

Благодійна книгарня "Дієслово" (Київ)

Це наразі унікальна громадська ініціатива – перша в Україні благодійна книжкова крамниця. Працює проект дуже просто: видавництва та звичайні читачі жертвують свої нові або прочитані книжки, а книгарня їх обмінює на благодійні внески.

Всі організаційні витрати несуть самі організатори.

 

Книгарня "Дієслово" працює з вересня 2014 року, і за цей час зібрала та передала різним волонтерським проектам та благодійним фондам понад сто тисяч гривень. Основна кількість відрахувань іде на користь громадської організації "Народний тил", але є й інші адресати підтримки – благодійний фонд "Кожен може", проект "Частинка серця" тощо.

Зараз головна задача проекту – знайти постійне приміщення. В більш далекому майбутньому творці "Дієслова" хотіли б розвивати культуру філантропії та розумного споживання в Україні.

"Книгарня-кав’ярня" (Одеса)

"Книгарня-Кав'ярня" – місце, відоме далеко за межами Одеси. Виникла вона як продовження проектів "Українська книга на Молдаванці" та "Українська книга в Одесі", які існують з 2000 року і які самі організатори свого часу називали ні багато ні мало як "спробою вторгнення української культури в "святая святих" одеського символічного космосу".

Зараз "Книгарня-Кав'ярня" стала стабільною локацією, де можна одночасно придбати українську книжку, запашну каву та картини одеських художників.

 

Тут же проводяться літературні вечори, презентації, дискусії. Головна ідея цієї книгарні – трансформувати інтелектуальний простір Одеси, залучаючи спікерів з різних куточків України, включити Одесу в загальноукраїнський літературний контекст.

"Книгарня-Кав’ярня" не лише популяризує українську книгу в Одесі, але й займається численними соціальними проектами – від екологічних проблем до волонтерства.

"ГиппоКампус" та "АнтреСоль" (Одеса)

Ще одні гості з Одеси представляють одразу два книжкових магазини. Фокус цих книгарень в першу чергу зосереджений на формуванні доброго художнього смаку в юних читачів.

 

"Гиппокампус", молодший брат "АнтреСолі", являє собою рідкісне жанрове явище – книгарню-кінотеатр, в його стінах органічно поєднуються освітні можливості літератури та кіномистецтва.

Мистецька книгарня "Nebo" (Київ)

"Nebo" – новий книжковий простір у Києві, який спеціалізується на літературі з мистецтва. На полицях книгарні можна зустріти не лише звичних видавців у цій сфері на кшталт TASCHEN або ИСКУССТВО-ХХІ ВЕК – наприклад, вони єдиними в Україні представляють книжки британських видавництв PRESTEL та USBORN.

Під літературою про мистецтво творці крамниці розуміють не лише, як це часто буває, художні альбоми, але і книги про архітектуру, фотографію, музику, моду тощо. Є у книгарні і дитяча зала, де можна знайти книжки провідних українських і деяких зарубіжних видавців.

 

В "Nebo" проходять лекції, літературні вечори, майстер-класи, презентації.

На "Книжковому Арсеналі" книгарня не просто представлятиме себе на стенді, а презентує два власних проекти – перший випуск диску "Диалоги об искусстве", присвячений визначним музеям світу, та незвичайну книжку для дітей і дорослих "Маєчка", яка містить 16 чудових відривних листівок і створена на основі реальних подій.

"Архе" (Київ)

Крамниця "Архе" почалася 2011 року із дещо провокативного слогану: "Єдиний в Україні інтернет-магазин інтелектуальної книги".

Втім, за спогадами творців цієї книгарні, слоган на той час був не такий і далекий від істини: академічна спільнота й інтелектуали-гуманітарії справді не мали ресурсу, на якому б у розділі філософія поруч з роботами Паскаля чи Гайдеґґера їх не зустріли б Ошо та Коельо.

Саме цю нішу й спробувала заповнити команда однодумців.

 

Те, що починалося як інтернет-крамниця, присвячена переважно філософії та теології, тепер виросло у затишну офлайнову крамничку, де є великий вибір літератури з історії, культурології, мистецтвознавства, психології, філології, політології та інших гуманітарних наук.

Поміж нових книжок трапляються і букіністичні раритети, які виставляють на продаж клієнти книгарні. Загалом, "Архе" бачить своїх клієнтів не як "безликий потік імен, прізвищ і сум", а як спільноту цікавих особистостей, коло друзів, нехай і розсіяне по всій країні.

Крім згаданих, в Залі малих книгарень та видавництв представлятимуть свої книгарні на стендах київська книгарня "Bookstore", яка спеціалізується на книгах з архітектури, дизайну, моди та мистецтва, та легендарна у Львові "Книгарня на Федорова".

 
Київська книгарня "Bookstore" 

Події Конгресу незалежних книгарень розраховані переважно на професійну аудиторію, але є і ті, що стануть в нагоді гостям, далеким від книготоргівлі. Наприклад, воркшопи "Як уникнути типових недоліків у своєму веб-сайті?" або "Facebook як інструмент просування вашого продукту", хоч і будуть проведені переважно на матеріалі книгарень, але можуть стати в нагоді всім.

В будь-якому разі, кожен, хто любить затишні книгарні, в яких зупиняється час і живуть незлобливі книжкові привиди, зобов’язаний завітати до Зали малих книгарень та видавців з 22 по 26 квітня та підтримати цей недооцінений в Україні жанр книжкової крамниці.