Дзвін Івана Мазепи знайшли на Уралі. Фото

— 16 листопада 2015, 18:03

Російський історик Аркадій Тарасов виявив в Оренбурзі дзвін "Голуб" вилитий 1699 року в Глухові на замовлення Івана Мазепи. Науковці дзвін вважали втраченим.

Назва "Голуб" — пов’язана з рельєфним зображенням птаха на стінці дзвону. На ньому також є малюнки людини з булавою, герб гетьмана, сюжет "Воскресіння Христове", пояс ангельських голів, пише "Громадське радіо".

Дзвін "Голуб". Фото hist.msu.ru
Малюнки на дзвоны
Напис "І.С.М.Г.В.Е.Ц.П.В.З." (Іоанн Степанович Мазепа, Гетман Войска Его Царского Пресветлого Величества Запорожского).

Автором дзвону був глухівський майстер Карп Балашевич, також відомий іншими своїми витворами: фрагментом крупнокаліберної гармати Батурина, що прикрашена рослинним орнаментом та мортирою з титулами Петра І та гетьмана Мазепи з колекції трофеїв Московського Кремля.

Замовлення було зроблене для Воскресенської церкви Батурина.

Історія дзвону є доволі складною.

ВІДЕО ДНЯ

У 1708 році, коли Мазепа став союзником шведського короля Карла XII у війні проти Московії, Батурин був зруйнований московськими військами і дзвін перевезли в Домницю, в монастир Різдва Богородиці.

У XVIII столітті князь Олексанр Безбородко та його брат граф Ілля Безбородко відбудували цей монастир, прикрасили його новими кам’яними церквами.

Саме в цьому монастирі у 1927 році його виявив етнограф Борис Пилипенко і згодом "Голуб" став експонатом Чернігівського історичного музею.

З часів Другої світової дзвін вважали втраченим, адже з окупованих територій багато пам’яток тоді вивозили.

Ніхто не знає як дзвін опинився в Оренбурзі. В архівах містяться відомості про передачу дзвонів церкві 1945 року: два дзвони передав Евакобанк, а ще три — Росснабсбит.

На дзвоні також є напис "І.С.М.Г.В.Е.Ц.П.В.З." (Іоанн Степанович Мазепа, Гетман Войска Его Царского Пресветлого Величества Запорожского).

Аркадій Тарасов виявив дзвін випадково, коли оглядав в оренбурзькій церкві Миколи Чудотворця дзвони, які не використовуються.

Аркадій Тарасов - кандидат історичних наук, старший викладач історичного факультету Московського університету

Зараз дзвін, на жаль, не використовується, бо втратив язик і має тріщину.

Реклама:

Головне сьогодні