Сенцов, Лук’яненко і Поклітару серед лауреатів Шевченківської премії

— 12 лютого 2016, 17:32

Олег Сенцов, якого російський суд засудив до 20 років позбавлення волі, переміг у кінономінації з фільмами "Гамер" та "Носоріг", повідомляє журнал 1576.

Цю інформацію УП.Культура підтвердило анонімне джерело у Шевченківському комітеті.

Кандидатуру Сенцова на премію подавала Національна спілка журналістів України.

У травні 2014 року український режисер Олег Сенцов був затриманий співробітниками ФСБ в окупованому Криму

В номінації "Публіцистика і журналістика" переміг дисидент, політик і публіцист Левко Лук’яненко за зібрання творів у 13 томах "Шлях до відродження" (видавництво "ТОВ Юрка Любченка", 2014).

Левко Лук'яненко переміг у номінації "Публіцистика і журналістика". Фото: ua.golos.ua

Раду Поклітару переміг у музичній номінації за балет-триптих "Перехрестя" (2012) і балети "Лебедине озеро" (2013), "Жінки в ре мінорі" (2014) та "Довгий різдвяний обід" (2014).

Балетмейстер Раду Поклітару

В номінації "Концертно-виконавське мистецтво" лауреаткою стала Анжеліна Швачка за "виконання провідних партій в оперних виставах та популяризацію української музичної спадщини".

Співачка Анжеліна Швачка. Фото: i1os.com

Ще один цьогорічний лауреат — художник Михайло Гуйда — переміг у номінації "Образотворче мистецтво" з циклом живописних творів "В єдиному просторі".

Художник Михайло Гуйда. Фото: be-inart.com

Найбільшою несподіванкою для тих, хто стежив за перипетіями довкола цьогорічного відбору кандидатів на здобуття Шевченківської премії, стало те, що серед лауреатів немає письменників і літературознавців.

Нагадаємо, що серед претендентів на премію цього року був професор Гарвардського університету, літературознавець Григорій Грабович.

Як повідомляла УП.Культура, його присутність у списку номінантів на найвищу державу премію в галузі культури і мистецтва спричинилася до появи низки відкритих листів, зокрема на сайтах "Правого сектора", Науково-ідеологічного центру імені Донцова і тижневика "Слово Просвіти", підписанти яких вважали неприпустимим присуджувати Шевченківську премію "скомпрометованій українофобськими ідеями та антинауковою поведінкою постаті".

На противагу цим листам на сайті часопису "Критика" було опубліковано Відкритий лист до Президента України на захист честі Григорія Грабовича, який підписало понад 300 українських та закордонних письменників, науковців, художників, музикантів, перекладачів, режисерів і журналістів.

Нагадаємо, що цього року Комітет з Національної премії України ім. Тараса Шевченка прийняв 60 заявок на здобуття найвищої державної нагороди в галузі культури і мистецтва.

Національна премія України ім. Тараса Шевченка присуджується в кількох номінаціях: "Література", "Літературознавство і мистецтвознавство", "Публіцистика і журналістика", "Кінематографія", "Музичне мистецтво", "Театральна мистецтво", "Концертно-виконавське мистецтво", "Народне і декоративно-прикладне мистецтво" та "Образотворче мистецтво".

Щорічно присуджується до п’яти національних премій ім. Т. Шевченка — не більше однієї у кожній з номінацій.

Минулого року лауреатами Шевченківської премії стали Юрій Буряк за книгу поезій "Не мертве море", Костянтин Москалець за книжку есеїв "Сполохи", Микола Компанець за мистецький цикл "Земля моїх батьків" та Петро Панчук, актор Національного театру ім. І. Франка.

Розмір грошової премії, яку отримують лауреати, щороку встановлюється згідно з указом Президента України. Минулого року розмір кожної премії становив 240 тисяч гривень.

Лауреатів нагороджує Президент України в день народження Тараса Шевченка — 9 березня.

Реклама:

Головне сьогодні