Чому Кадиров і Поклонська хочуть заборонити новий фільм Олексія Учителя

— 9 серпня 2017, 15:50

Представник дагестанського уряду Анатолій Карібов попросив російський мінкульт заборонити історичну драму "Матильда" на території республіки.

Напередодні із аналогічним проханням до Володимира Мединського, міністра культури РФ, звернувся очільник Чечні Рамзан Кадиров.

Свої звернення чиновники мотивують тим, що картина, прем’єра якої запланована на жовтень 2017-го, ображає вірян.

Зокрема, у листі Кадирова до Мединського говориться про те, що "десятки тисяч людей різних конфесій" розцінюють фільм як "умисне знущання над почуттями вірян", "приниження людської гідності" та "наругу над святинями та багатовіковою історією народів Росії".

Із цієї ж причини проти стрічки вже понад рік воює Наталя Поклонська, депутатка російської Держдуми і колишня очільниця "прокуратури" анексованого Криму.

Справа в тому, що фільм заснований на реальних подіях і розповідає про роман між балериною Матильдою Кшесинською та російським імператором Миколою ІІ, котрого Російська православна церква визнає страстотерпцем.

Кадр з фільму. Фото: ТПО Рок

Стосунки між танцівницею та останнім російським царем тривали між 1892 і 1894 – до його одруження і початку правління.

Миколу ІІ на екрані втілює німецький актор Ларс Айдінгер, який раніше співпрацював із Пітерем Грінеуєм та Олів'є Ассаясом. Роль балерини дісталась польській актрисі Михаліні Ольшанській.

Виконавець головної ролі Ларс Айдінгер в образі

Боротьба за заборону стрічки триває від квітня 2016-го, коли її творці опублікували перший трейлер фільму. Тоді активісти руху "Царский крест" почали писати листи в прокуратуру. На їхню думку, майбутнє кіно негативно зображає канонізованого царя і порушує статтю Кримінального кодексу РФ про збурення ненависті.

Утім, прокуратура порушень не знайшла.

У листопаді 2016-го і січні 2017-го скарги на фільм до Генпрокуратури направила Поклонська. На її думку, стрічка порушує права Миколи ІІ одразу за чотирма статтями: наклеп, вторгнення у приватне життя, порушення таємниці переписки і недоторканності житла.

Водночас петиція за заборону фільму зібрала більше 10 тис. підписів на онлайн-платформі Change.org. Звинувачення у наклепі підтримала РПЦ.

Російські прокуратора та міністерство культури досі не вважають за потрібне забороняти фільм. Тим часом активісти влаштовують регулярні акції із гаслами на зразок "За Вітчизну! За народ і царя!" і "Зупинимо "Матильду" – збережемо нашу Земну Вітчизну!".

[L]Російські режисери, як то Борис Хлєбніков, Олексій Федорченко та Павло Лунгін, підписали відкритий лист із вимогою захистити фільм.

Сам Учитель в минулорічному інтерв’ю виданню Meduza висловив думку, що Поклонська просто змушена була поскаржитись на фільм, адже будучи депутаткою не могла проігнорувати звернення громадян.

Нагадаємо, в березні цього року Поклонська заявила, що у Сімферополі замироточив бюст Миколи ІІ.

Також зауважимо, що свого часу режисер Олексій Учитель, автор стрічок "Прогулянка" і "Космос як передчуття", підтримав анексію Криму, підписавши відповідний лист-звернення до президента РФ Володимира Путіна.

Реклама:

Головне сьогодні