10 книг, які допоможуть зрозуміти війну і події сьогодення

Українська правда. Життя — 21 серпня 2022, 11:32

Досвід війни народжує численні питання у багатьох українців. Чому все це з нами сталося, що буде далі і якою стане наша країна після закінчення війни?

Варто розібратися у політичних та історичних процесах – це дасть більше впевненості та користі, ніж ефіри багатьох професійних і не дуже коментаторів.

Ось десять книжок, які допоможуть краще зрозуміти сьогодення та майбутнє.

Нарис історії України. Формування модерної нації XIX-XX століття

Ярослав Грицак

Чи не поталанило нам менше, ніж іншим народам? Відомий історик, викладач та редактор журналу "Україна модерна" Ярослав Грицак, демонструє принципову нормальність української історії.

Нові розділи присвячені двом останнім десятиліттям незалежної України: у них розбираються події Революції гідності, початок війни з Росією та передвиборні тижні 2019 року.

ВІДЕО ДНЯ

Книжка увійшла до 30 найзнаковіших книжок часів незалежності за рейтингом Українського інституту книги. А от сам автор стверджує, що це перша популярна книга про історію України, яку можна читати спокійно, "без брому".

Шлях до несвободи. Росія, Європа, Америка

Тімоті Снайдер

Війна проти України – наслідок політичних процесів, які тривали у Росії, Європі та США останнє десятиліття.

Професор історії Єльського університету Тімоті Снайдер тлумачить російський авторитаризм. На його думку "суть російської міжнародної політики – стратегічний релятивізм: якщо Росія не може бути сильнішою, то мусить послабити інших".

Під цим кутом зору автор детально аналізує наслідки загибелі російської демократії: спротив України проти російських спроб дезінтеграції держави, поява "кишенькових" політиків у Європі і навіть перемога автократичного популіста Трампа на виборах 2016-го року.

Чи були всі ці події закономірними, чи на нас дійсно чекає кінець історії, а ідеї та ідеали не мають більше ваги? Автор вважає, що варто відкинути думки про приреченість і дає свій рецепт протиотрути від авторитаризму.

Кафе "Європа". Повернення. Як пережити посткомунізм

Славенка Дракуліч

Наразі, як ніколи раніше, проявляються важливі відмінності між країнами "старої Європи" та посткомуністичними державами.

Позиція тих, хто зробив висновки з радянського минулого є більш принциповою щодо протидії російській імперській агресії. Або, навпаки, аж занадто виблискує ностальгією за "золотим віком".

Хорватська дослідниця Славенка Дракуліч вкотре повертається до химерного досвіду країн Східної Європи, іронічно, глибоко та різко демонструє поляризовану європейську дійсність. Її яскрава та жива книжка пояснює нам і нас самих і те, яким може бути майбутнє України в ЄС.

Як працює путінська пропаганда

Микола Давидюк

"Вони там всі зазомбовані" – говоримо ми про знайомих чи родичів у Росії, які вірять телевізору більше, ніж очевидцям, фактам та здоровому глузду. Проте путінська пропаганда поширюється далеко за межі Російської Федерації.

Її наративи повторюють в інтелектуальних колах та у затишних домівках багато де у світі. За капілярним проникненням пропаганди до голів людей стоять спеціалісти, технічні засоби та багато грошей.

Політолог Микола Давидюк розповідає як саме працює пропагандистська журналістика, хто підтримує російський дискурс та як можна протидіяти "машині для промивання мізків".

1937

Максим Савчук

Як трапилось, що олігарх і кум Путіна Медведчук продовжував збагачуватись та набувати політичної ваги в Україні після 2014 року? Відповідь на це запитання дало професійне журналістське розслідування, проведене автором та його колегами.

Родинний бізнес Медведчука-Марченко, що працював в обхід санкцій, мав за основу грабунок України та використовував систему компаній-матрьошок, щоб приховати кінцевого бенефіціара. Так Оксана Марченко стала власницею нафтородовища у Росії, а Медведчук видобував газ на шельфі Чорного моря.

Книжка "1937" – захоплюючий політичний детектив слідами реальних подій та героїв.

Війна і міф. Невідома Друга світова

Володимир В'ятрович

Постійний заклик до вшанування пам'яті "дідів, які воювали", переписування, присвоєння, міфологізація Другої світової війни – важлива частина російської пропаганди. Проте і ми в Україні неповністю вийшли з пострадянської візії цих драматичних подій.

Історик та філософ Володимир В'ятрович, який п`ять років очолював Український інститут національної пам'яті, розбирає найпоширеніші міфи про Другу світову.

Наприклад, чи правда, що Сталін узгоджував свої військові дії з Гітлером? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Був чи не був Бандера агентом нацистських спецслужб? Бачити як кришиться застаріла риторика – окреме інтелектуальне задоволення.

Як нагодувати диктатора

Вітольд Шабловський

Диктатори – дуже погані люди, наближатися до них небезпечно. Це так, але хтось має готувати для диктаторів їжу та ще й намагатися їм догодити. Їжа, смакові уподобання – дуже інтимна, особиста сфера, у яку в оточенні тирана втаємничено вкрай небагато осіб.

Якими бачили тиранів минулого століття їхні кухарі? Польський репортер Вітольд Шабловський мандрував світом, аби поговорити з людьми, які годували Саддама Хусейна, Іді Аміна, Енвера Ходжі, Фіделя Кастро та Пола Пота. "Несерйозна" тема їжі раптом стає несподіваним ракурсом для дослідження найбільш кривавих сторінок світової історії.

Нерівні брати. Українці та росіяни від середньовіччя до сучасності

Андреас Каппелер

Багато кому дошкуляє дискурс про "братні народи". Брати так не поводяться, а якщо поводяться, то ніякі вони не брати.

Андреас Каппелер, швейцарський історик та фахівець з українсько-російських відносин, наводить аргументи на користь історичної асиметрії у стосунках двох народів. Вона дійшла апогею у ХІХ ст., коли українці у Російській імперії стали "малоросами", таким собі різновидом росіян. На жаль, цей підхід, попри всі суспільно-політичні зміни, зберігся і у Росії, і значною мірою на Заході.

Уважний аналіз Каппелера демонструє у деталях, чому теза про братерство є наскрізь фальшивою.

Вони перемогли. 11 історій про людей з ранами – видимими і невидимими

Анастасія Федченко

Валерій Залужний, Головнокомандувач ЗСУ, в анотації до цієї книги говорить: "Саме на таких історіях треба виховувати дітей. Насправді ця книга не про війну – вона про перемогу. Кожна історія, описана в ній, варта того, щоб стати символом нашої спільної перемоги. І ми її неодмінно здобудемо!"

Воєнна кореспондентка Анастасія Федченко зібрала історії тих, кого війна, що точиться з 2014-го року, глибоко і невідворотно травмувала на фронті. У кожного травми свої: у одних немає ніг чи рук, а у когось невидимі оку травми внутрішніх органів або тяжкі наслідки для психіки. Кожен вирішує, як йому з цією травмою жити.

Герої книги сприймають травму як виклик, трамплін для досягнень у зовсім нових сферах. Їхні історії неймовірно надихають, допомагають відчути силу та єдність, бажання жити і робити більше, щодня.

Місяць війни. Хроніка подій. Промови та звернення Президента України Володимира Зеленського

Олександр Красовицький (укладач)

У книзі зібрані трагічні і героїчні події першого місяця війни, а також звернення та промови Володимира Зеленського до парламентів та лідерів різних країн. Автори упорядники зробили максимальні зусилля для того, щоб передати всю автентичність звернень президента.

Ця книга – нагадування світовому суспільству про те, що російсько-українська війна триває, а українці зі зброєю в руках захищають не лише свободу та незалежність своєї країни, але й європейські цінності, які є близькими нашому народу.

Добірка підготовлена за сприяння книжкової платформи Yakaboo.

Читайте також: Оголосили список 30 знакових книг для української незалежності

Реклама:

Головне сьогодні