Не Соловій єдиною: Жадан випустив альбом з Карпою на вірші Григорія Сковороди

Аріна Кравченко — 21 жовтня 2023, 15:22

Композиція "Серце", виконана в дуеті зі співачкою Христиною Соловій – не єдиний реліз, яким потішив слухачів український письменник та поет Сергій Жадан.

У вільному доступі з’явився новий альбом Жадана на вірші українського філософа Григорія Сковороди під назвою SKOVORODANCE.

Сам альбом виявився досить експериментальним та незвичним – враження, яке підтвердив і сам Сергій Жадан у ефірі на Радіо Культура, назвавши новий альбом "постмодерном у хорошому сенсі" й наголосивши на великій кількості цитат та алюзій до класичних сковородинських текстів.

SKOVORODANCE – це проєкт Харківського літературного музею, де українські митці виконали покладені на музику поезії із "Саду божественних пісень" Сковороди. До альбому увійшло 12 пісень. Саунд-продюсерами платівки виступили українсько-німецький діджей Юрій Гуржи та тернопільський звукорежисер Лесик Омодада. Загалом, над альбомом працювали понад 35 музикантів.

Музику Сергій Жадан описав як еклектичну суміш жанрів, "мішанину, яка гарно тримається купи".

РЕКЛАМА:

SKOVORODANCE, до слова, не перша колаборація з музеєм у співпраці Жадана й Гуржи. Їхнім музичним дебютом став альбом "Фокстроти", де були уміщені покладені на музику вірші Бажана, Тичини, Влизька, Семенка та інших письменників та письменниць 20-30-х років минулого століття, які виконав Жадан. "Фокстроти" постали як частина великого проєкту Мистецького арсеналу про український авангард "Футуромарення".

У ролі вокалістів до нового альбому Жадана вже традиційно доєдналися й інші українські митці, зокрема письменниця та виконавиця Ірена Карпа. "Фокстроти" ж, до прикладу, запам’яталися ще й яскравими дуетами з поеткою Любою Якимчук.

SKOVORODANCE, однак, – це більше ніж просто колекція сучасних переспівів старих текстів. Жадан назвав роботу "крафтовою", оскільки поезії Сковороди були не лише покладені на музику, але й значно адаптовані до вух сучасного слухача, фактично перекладені. "Можна було взяти переклад Валерія Шевчука", поділився Жадан в ефірі Радіо Культура, – "але хотілося все зробити самостійно від початку до кінця!"

Жадан також анонсував вихід графічного доповнення до альбому, тому йдеться про цілісний арт-проєкт, присвячений творчості Сковороди.

Новий альбом – про популяризацію культури, а не її спрощення – вважає Жадан. Подібні ж проєкти роблять класиків ближчими, реактуалізують їх, а не герметизують чи консервують бурхливе культурне життя.

Проте звернення до Сковороди – не лише спроба популяризації творчої спадщини відомого філософа, це ще й особиста ціннісна історія письменника: "Для мене Сковорода – надзвичайно важлива постать. Я закінчував Сковородинівський університет в Харкові [йдеться про Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди – ред.]. Тому я так чи інакше – сковородинівець".

Читайте також: Це читомо! Нова книжка Марії Матіос, сховане мистецтво і роман про скарби Довбуша

Реклама:

Головне сьогодні