Кримські музеї оскаржують повернення "Скіфського золота" в Україну
Музеї на території тимчасово окупованого Криму подали позов до Європейського суду з прав людини. В ньому вони оскаржують рішення про передачу "Скіфського золота" Україні та наполягають, що ця справа порушує права музеїв.
Читайте також: УП.Культура запустила канали в Telegram та WhatsApp. Чому варто підписатися
Як повідомляє Суспільне, з таким рішенням виступив спецпредставник президента Росії з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой в коментарі пропагандистському інформагентству ТАРС.
"Вичерпано ліміт можливостей розв'язувати це питання на території Нідерландів, тому музеї, я підкреслюю, музеї Криму звернулися до Європейського суду з прав людини. Оскільки порушено права музеїв, вони виступили з цим позовом, вважаючи, що суд може відновити справедливість", – зазначив Швидкой.
Предмети з колекцій кримських музеїв, які були представлені на виставці "Крим: золото й таємниці Чорного моря". Фото: Національний музей історії України |
Він також додав, що навіть після того, як Росія вийшла зі складу Ради Європи, музеї можуть позиватися як юридичні особи.
"Вони укладали договір із нідерландським Музеєм Алларда Пірсона, і в цьому сенсі порушено їхні права. У цьому сенсі я вважаю, що все обґрунтовано. Але це дуже політизована ситуація, великих надій немає. Але треба використовувати і цю можливість, тому що іншої можливості більше немає", – додав посадовець.
Повернення "Скіфського золота" Україні
Наприкінці 2023 року у Скарбниці Національного музею історії України презентували артефакти з колекції "Крим: золото й таємниці Чорного моря". Це колекція так званого "Скіфського золота", яка з 2014 року зберігалася в Музеї Алларда Пірсона у Нідерландах.
Вперше виставку "Крим: золото й таємниці Чорного моря" відкрили 2013 року в Боннському державному музеї. Її створив Український Інститут археології НАН у співпраці з Інститутом прадавньої історії Боннського університету.
Еміне Джапарова та Ростислав Карандєєв відкривають один бокс зі "Скіфським золотом". Фото: Дмитро Ларін |
Свої колекції тоді представили чотири кримські музеї: Центральний музей Тавриди, Керченський історико-культурний заповідник, Національний заповідник Херсонес Таврійський та Бахчисарайський історико-культурного заповідник.
Після Бонну виставка експонувалася в Амстердамі із січня 2014 року і тривала до розпочатої Росією окупації Криму. Частину експонатів, що належали "материковій" частині України відправили назад, а експонати з кримських музеїв, які вже на той час опинились в окупації, затримали. Керівництво кримських музеїв затребувало передати їхні експонати саме до окупованого півострова.
Фото: Дмитро Ларін |
З того часу точилися судові баталії, лише 9 червня 2023 року Верховний Суд Нідерландів виніс остаточне рішення -- повернути експонати в Україну і сплатити 111689 євро за утримання колекції. 22 листопада 2023 року Музей Алларда Пірсона скасував борг України.
До моменту деокупації Криму "Скіфське золото" тимчасово зберігатиметься у Скарбниці, що розташована на території Києво-Печерської лаври. В колекції зберігається 565 експонатів
Читайте також: Росіяни завдали збитків українській культурі на 3,5 млрд доларів – ЮНЕСКО