Дієтолог розвінчує поширені міфи: їсти після сьомої вечора – можна!

— 15 жовтня 2015, 20:10

Британський дієтолог Роб Хобсон узявся розвінчати кілька дуже поширених міфів про здоров'я та їжу.

Про це пише Healthista.

Міф №1: Продукти з високим вмістом холестерину, наприклад, яйця, можуть підвищувати рівень холестерину в крові, тим самим збільшуючи ризик хвороб серця.

Насправді вже з’ясовано, що такі продукти несильно впливають на рівень холестерину в крові. Проте якщо в вашій родині є діабет або гіперхолестеринемія, тоді так, бажано їсти яйця не частіше трьох разів на тиждень. У них дуже багато поживних речовин, а якщо їсти яйця на сніданок, це сприяє зниженню ваги.

Міф №2: Насичені жири в раціоні підвищують рівень холестерину та збільшують ризик хвороб серця.

Нещодавні дослідження показали, що зв'язок між насиченими жирами та хворобами серця може бути перебільшеним. А холестерин не такий вже й поганий, він виконує багато функцій у нашому організмові. Тіло саме продукує більше холестерину, ніж ми його з’їдаємо, та контролює його рівень.

Коли ми їмо, організм розщеплює вуглеводи та білки, видобуваючи енергію, і частину її використовує одразу, частину відкладає на потім (наприклад, у вигляді глікогену в м'язах), а решту печінка перетворює на тригліцериди та холестерин.

Оскільки олія та вода не змішуються, печінка "упаковує" жири (олію) з протеїном та холестерином у фосфоліпідну коробочку та надсилає кровотоком (тобто по воді).

Насичені жири підвищують рівень ліпопротеїдів низької щільності – поганого холестерину, але й хорошого холестерину, ліпопротеїдів високої щільності, також. А хороший протеїн сприяє зниженню рівня поганого.

Водночас результати досліджень вказуються на те, що навіть поганий холестерин і близько не такий шкідливий, як ліпопротеїди дуже низької щільності, що є дійсно небезпечними для артерій та серця. Тож дієтолог радить не зловживати продуктами з високим глікемічним індексом, адже, наприклад, цукор та борошняні вироби такі самі, якщо не більш шкідливі за насичені жири.

Міф №3: Усе, що ви з'їли після сьомої вечора, відкладається в вигляді жиру.

По-перше, рівно о сьомій вечора організм раптом не вирішує перетворювати всю їжу на жир. По-друге, хоча вві сні ваш метаболізм уповільнюється, їжа все одно продовжує перетравлюватися. Скільки жиру відкладеться, визначається тим, скільки калорій ви спожили протягом дня та наскільки активні були.

Міф №4: Від усіх вуглеводів гладшають.

І так, і ні. Нічого такого, від чого можна погладшати, немає в складних вуглеводах з низьким глікемічним індексом – вівсянці, нешліфованім рисі чи цільнозерновій пасті. До того ж, у них багато клітковини та вітаміну В. Але те, що ви додаєте до складних вуглеводів, робить страву калорійнішою, а переїдання веде до набирання ваги.

Обмеження кількості простих вуглеводів, збільшення кількості білку в раціоні та складні вуглеводи з низьким глікемічним індексом невеликими порціями – це хороша стратегія для зниження ваги. Поєднання білку з клітковиною дає добре відчуття ситості.

Міф №5. Сирі продукти корисніші, бо в них зберігаються ензими.

Є антиоксиданти, котрі можна отримати з продукту лише за умови його термічної обробки, наприклад, бета-каротин та лікопен. Так, висока температура руйнує природні властивості ензимів, але так чи так більшу їхню частину руйнує й кислота в шлунку.

Апологети сироїдіння часто можуть похвалитися хорошим самопочуттям, але значною мірою вони завдячують ним здоровому способові життя – регулярним заняттям спортом, униканню алкоголю, кави та паління.

Міф №6: Хліб викликає здуття.

Навіть якщо не йдеться про високу чутливість до глютену чи целіакію, в деяких людей пшениця викликає здуття. Але це буває нечасто, і алергія на пшеницю – теж річ рідкісна.

Між тим у ході досліджень було з’ясовано, що паста викликає здуття частіше, ніж хліб. Також є припущення, що люди, що потерпають від здуття, насправді просто чутливіші до відчуття абдомінальних газів.

Іще є гіпотези, що метод випікання хліба впливає на його здатність провокувати здуття – наприклад, скільки разів піднімалося тісто тощо.

Між тим сьогоднішній безглютеновий тренд може призводити до невиправданого обмеження раціону та, звідси, дисбалансу вітамінів та поживних речовин.

Міф №7: Якщо протягом дня їсти часто та маленькими порціями, це прискорить метаболізм та допоможе схуднути.

Так, від цього метаболізм прискорюється, але недосить для того, щоби вага знижувалася. Дієтологи радять їсти часто, але потроху, щоби людина, яка худне, не мучилася від голоду. А єдиний спосіб прискорити метаболізм – це регулярні заняття спортом, оскільки що більше в людини м’язової тканини по відношенню до жиру, тим швидший в неї буде метаболізм.

Міф №8: У раціоні обов’язково повинні бути молочні продукти, інакше буде дефіцит кальцію.

Дуже багато людей не вживають молочних продуктів, а кальцій беруть з інших джерел. Зокрема його багато в зелених листових овочах (особливо в кучерявій капусті), мигдалі, тофу, прянощах.

Нагадаємо, нещодавно експерти назвали хороші та корисні звички, котрі можуть принести шкоду, коли ними надто захоплюватися. А американський лікар довів, що людина зовcім не мусить випивати обов'язкові 8 склянок води щодня.

Реклама:

Головне сьогодні