Рак молочної залози щороку забирає життя тисяч українок

— 20 жовтня 2011, 16:39

За даними фахівців Інституту раку, рак молочної залози лідирує серед онкозахворювань жінок. Щорічний приріст показників цієї онкопатології у світі – близько 3%, також щороку зростає кількість вперше виявленого раку молочної залози, пише Радіо Свобода.

В Україні від раку виліковується 65% жінок, які проходять лікування. За словами Ігоря Щепотіна, колишнього головного онколога МОЗ, директора Інституту раку, в Європі та США цей показник становить 90%. Пояснюється така диспропорція не тим, що на Заході краще лікування, а тим, що хворобу там у багатьох випадках діагностують на доклінічному етапі.

"У західних країнах 30% пухлин у жінок діагностуються на тому етапі, коли клінічно, тобто пальпаторно чи очима пухлину ще не діагностують. А у нас, на жаль, це кілька відсотків – один чи два. Для цього потрібно проходити мамографію чи еходослідження, при якому можна діагностувати рак грудей на доклінічному етапі", – сказав Ігор Щепотін.

Лікарі виділяють багато факторів ризику хвороби. По-перше, це вік після 45, по друге, генетична спадковість, а також гормональні фактори: безпліддя, перші пологи у віці після 35 років, не годування дітей грудьми, ранній (до 12 років) або пізній (після 16 років) початок менструацій, пізня менопауза (після 55 років), ранній клімакс (до 45 років).

У групі ризику також жінки з порушенням функції щитоподібної залози, із захворюванням жіночої статевої сфери. До факторів ризику розвитку захворювань молочної залози відносять також неконтрольований тривалий прийом гормональних контрацептивів, малорухомий та стресовий спосіб життя, надлишкова маса тіла, куріння та надмірне вживання алкоголю.

Однак, при виявленні хвороби на ранніх стадіях лікарі гарантують одужання та збереження повноцінного життя жінки у 95% випадків. Тож запорукою успіху в лікуванні є рання діагностика, говорить лікар-мамолог Ігор Ковальчук.

"Яку мету ми переслідуємо? Це виявлення пухлин ще перед тим, як з’являться симптоми захворювання. Радимо вам застосовувати 3 методи діагностики: самостійне обстеження, яке проводиться самостійно, на 7-9 день циклу. Самостійне обстеження – це 95% успіхів. Консультація у спеціаліста раз на рік. І мамографія в 35 років разово, після 40 років раз у два роки, після 50 щорічно. Це такий світовий стандарт", – констатує лікар.

Зараз в Україні близько 75 відсотків усіх пухлин діагностується на 1- 2 стадії хвороби, ще 5 років тому – на ранніх стадіях діагностувалося всього 60% онкохвороб, повідомили в Інституті раку.

За підрахунками експертів, потреби онкохворих в Україні фінансуються приблизно лише на 37-38%, говорить президент Всеукраїнської громадської організації "Разом проти раку" Лариса Лопата.

"На сьогоднішні у зв’язку з таким тяжким економічним становищем в нашій країні як у всьому, так і в медицині, і в онкології, звичайно, препаратів практично немає, – каже вона. – Хіміотерапія, гормональна терапія – це все за рахунок хворих. А в цьому році тендери взагалі проводили пізно, восени. Тобто на початку року безкоштовних препаратів взагалі практично не було в лікарнях. Тільки ось в кінці року починають якісь гроші виділятися лікарням".

В Україні існує загальнодержавна програма боротьби з онкологічними захворюваннями до 2016 року. І тільки на закупівлю лікарняних засобів у цьому році виділено 175 мільйонів, про це в ефірі Радіо Свобода заявив Міністр охорони здоров’я України Олександр Аніщенко. А проблема з закупівлями ліків фактично ліквідована.

"Ми провели тендери. Ми вибирали препарати першого ряду, найефективніші. Закуповували препарати, звісно, якісні і, за дешевшою ціною. Це нам дозволило зекономити 35 мільйонів. Ось на ці 35 мільйонів ми додатково закуповуємо (найближчим часом у нас будуть торги) додаткові об’єми. У цьому році у нас буде більша частина пацієнтів забезпечена хіміотерапією. А говорячи про знеболювальну терапію, вона призначається усім онкохворим безплатно. Ми, вивішуємо на свій сайт, щоб кожен пацієнт міг знати, що ось цим препаратом лікарні забезпечені на 100%. І ніхто не має права з цього пацієнта вимагати гроші", – сказав Олександр Аніщенко.

Міністр охорони здоров’я пообіцяв: з наступного року всі медикаменти, закуплені за державний кошт будуть маркуватися. Це, за його словами, дозволить викорінити вимагання в пацієнтів грошей за безкоштовні ліки.

Реклама:

Головне сьогодні