95% питної води в Україні непридатні для вживання - експерт

52
22 березня 2012

Про це заявив у четвер на круглому столі голова Всеукраїнської громадської організації "За право громадян на екологічну безпеку" Володимир Гончаренко, повідомляє ЛІГАБізнесІнформ.

За словами Гончаренка, кип'ятити воду, як це радять медики, небезпечно: при кип'ятінні виділяються хлоровмісні і канцерогенні речовини, що завдають істотної шкоди здоров'ю.

"При відстоюванні води хімія теж не виходить, а при очищенні коралами збільшується концентрація амонію", - говорить він. Експерти громадської організації проаналізували можливі способи очищення води і зробили висновок: очистити воду можна або за допомогою заморожування, або зворотним осмосом.

Володимир Гончаренко додав, що 80% українців п'ють дніпровську воду, і "чим нижче по Дніпру, тим вода гірша". Що стосується водопровідної, ії, як і артезіанську воду, за всіма необхідними показниками теж не перевіряють. За словами експерта, дізнатися, чи шкідлива вода, можна навіть по смаку: чим солодша і приємніша на смак вода, тим більше в ній нітратів.

Вчені з представниками громадських організацій погоджуються. Як розповів доктор хімічних наук, директор Інституту природничих і гуманітарних наук Національного університету біоресурсів і природокористування України Віктор Максін, особливо небезпечна ситуація з якістю питної води сьогодні спостерігається в сільській місцевості.

Дослідники інституту проаналізували якість води в джерелах ряду українських областей, в тому числі Київській. У всіх досліджуваних колодязях виявлено підвищений рівень пестицидів, особливо нітратів.

"За різними даними, від 40 до 70% населення країни живе в йододефіцитних умовах, в тому числі йоду не вистачає і в воді ... Ми працюємо в напрямку, щоб йодування питної води в Україні було обов'язковим", - підкреслив Максін.

У свою чергу представник українського водного товариства WaterNet асоціації "Екософт" Захар Малецький заявив, що проведений його організацією моніторинг якості води показав наявність шкідливих речовин у всіх джерелах води (артезіанські свердловини, міські водогони, колодязі).

"Мутність, підвищений вміст заліза, природних органічних речовин і марганцю характерний для всіх видів джерел в Україні ... Для колодязів характерна проблема нітратів, які можуть мігрувати на відстані 10-15 км з сільськогосподарських угідь", - сказав Малецький.

Тим часом в санепідемстанції занадто великих проблем з якістю української води не бачать. Як заявив завідувач комунальним відділом центральної санепідемстанції Міністерства охорони здоров'я України Михайло Кошельник, якщо при виборі місць розташування колодязів дотримуватися санітарних норм, питань щодо якості води не виникне.

Представник санепідемстанції не вважає, що моніторити воду необхідно за всіма показниками.

"Є регіони, де треба проводити дослідження за одними показниками, є регіони, де треба проводити дослідження за іншими. Ми не ставимо завдання скрізь проводити повний моніторинг", - заявив Кошельник.

Нагадаємо, 22 березня відзначається Всесвітній день води. За даними ООН, сьогодні кожен десятий житель планети не має доступу до чистої води. До 2050 року третина всіх доступних джерел прісної води буде забруднена неочищеними стоками.

Споживання води промисловості зросте до 2025 року на 55%. Уже зараз сільське господарство планети споживає на 15-35% більше води, ніж дозволяють її запаси.

Головне на сайті