Перша медична. Про страшні речі, котрі трапляються рідко, але є небезпечними. Частина 3

11909
6 травня 2014

Читайте також:

"Перша медична для диванної сотні. Частина 1"

"Перша медична на війні. Частина 2"

Реклама:

Ви ніколи більше не читатимете цей текст. Коли виникне необхідність надати медичну допомогу, цієї статті поруч не буде, як і часу читати медичні довідники.

Ми просто говоримо про медичні жахи гуманітарної катастрофи. Ці правила не повинні застосовуватися в мирному житті, коли вам не хочеться йти в поліклініку.

Захворювання

У нас не вийде на одній сторінці викласти все те, що вивчають лікарі впродовж 6 років. Будемо свідомо спрощувати.

Перед нами стоїть задача не вилікувати хворобу, як у лікарні – а дожити до надання кваліфікованої допомоги. Ми виходимо з того, що "несерйозні" захворювання, такі як застуда, проходять самостійно, і наше лікування чи нелікування суттєво нічого не змінить. А от при "серйозних" захворюваннях – апендицит, запалення легень – наше лікування дасть шанс дожити до кваліфікованої допомоги.

Як і у випадку травм, прислухаємося до бажань хворого – хоче пити, хай п'є. Не хоче їсти, хай не їсть.

Реклама:

Застуда, вірусна інфекція. Лікування не потребує. Температуру збиваємо тими препаратами, котрі наявні в аптечці – Парацетамол, Ібупрофен.

Будь-які інші захворювання, котрі супроводжуються підвищенням температури та ще чимось – біль, пронос, блювота, набряк, виділення гною, тощо – вимагають вживання антибіотиків.

Отже, правило: "Температура+біль/гній/набряк/… = антибіотик".

Застосування антибіотиків. При захворюваннях, пораненнях нижньої половини тулуба приймаємо Ципрофлоксацин. При пораненнях чи хворобах голови, шиї, грудей – Амоксиклав.

Щодо часу застосування антибіотику: антибіотик приймається до зниження температури тіла, плюс 1-2 дні. Якщо впродовж 48 годин температура тіла не знижується – до Амоксиклаву додаємо Ципрофлоксацин, і навпаки.

Антибіотики випускають у пігулках та у флаконах для введення шприцом чи в крапельниці. Якщо ви володієте технікою введення препаратів у м'яз чи вену – робіть це. Якщо ні – указані препарати непогано всмоктуються при прийомі в пігулках.

Вогнепальне поранення

Потребує медичної допомоги за означенням. Лікування пацієнта з вогнепальним пораненням не завжди успішне, навіть в умовах спеціалізованої лікарні.

Наші можливості "на полі бою" будуть вкрай обмеженими: зупинка кровотечі (накладення пов'язки), знеболення, транспортування до лікаря.

З хороших новин: якщо поранений не гине відразу, шанси є. Якщо медична допомога тимчасово недоступна – даємо антибіотик, за "нашим правилом".

Знаю, дуже спрощено, грубо. Такий підхід до хвороб неприпустимий за наявності лікаря неподалік. Але ж ми готуємося до гіршого, чи не так? А коли ми повернемося до мирного життя, цю інструкцію треба забути, спалити – і більше ніколи до цього не повертатися.

Реанімація. Штучне дихання. Масаж серця

Не тіште себе ілюзіями. Тут мало читати. Для того щоб це виходило – бодай якось! – треба тренуватись, хоч якось. Спробуйте-но навчити 7-річну дитину зав'язувати шнурки в журнальній статті...

Лікар, що розповідає про реанімаційні заходи на словах, робить марну справу. Той хто хоче вміти – йде на курси. Задовольняти читацьку цікавість – не моя справа.

Ми навмисне детально говоримо про "прості" речі, котрі легко виконуються навіть непідготовленим читачем. І навпаки, немає сенсу багато розповідати на словах про такі вміння, як штучне дихання. Тут потрібне тренування.

Аптечка

Яку аптечку збирати нам із вами?

Для перебування в місті в облозі кілька тижнів? Чи лише звичайний набір ліків "про запас", щоб при потребі не виходити з дому під час комендантської години?

Я б орієнтувався на надання допомоги при повсякденних нетяжких травмах – подряпини, порізи, опіки, забої, а також для надання першої допомоги одному-двом тяжкопораненим. Гадаю, орієнтуватися слід на один тиждень автономного існування в умовах обмеженого доступу до медичної допомоги.

Один тиждень у розрахунках – це медичний розрахунок. Банальні "подряпини" загояться, а застуда пройде за цей час. Тяжкі хвороби чи поранення, котрі потребують лікарняної допомоги чи операції, впродовж тижня без лікарської допомоги – скоріше за все, призведуть до загибелі.

Виходячи із цих передумов, формуємо склад аптечки.

Обов'язкове:

1. Бинт стерильний, 2-3 на особу, бинт має бути широкий. Пальці легше бинтуються вузьким бинтом, для цього широкий розрізається навпіл ножем. Зручними у використанні є індивідуальні перев'язувальні пакети, там, крім бинта, є марлеві серветки, які безпосередньо накладаються на рану.

2. Стерильні марлеві серветки – дуже корисна річ. Використовуються для чого завгодно. Дуже зручні при накладанні пов'язок, з успіхом заміняють вату. Взяти багато. Проблема: є не в усіх аптеках.

І бинт, і серветки не є чимось незамінним та магічним. За відсутності бинта використовується будь-яка чиста тканина.

3. Перекис водню. Його треба багато – 100мл особу. Будь-яка рана має бути промита перекисом. Увага: перекис не повинен потрапити в очі!

4. Спирт – найкращий дезінфікуючий засіб. Підходить для обробки шкіри, дезінфекції рук, та чого завгодно! При потребі горить. Його не можна лити в рану, в очі та в рот.

Проблема: де його взяти? В аптеках є різноманітні замінники – підходять. Крайній випадок – горілка: 200-250мл це краще ніж 100мл.

5. Пластир. Потрібний у медицині та побуті, зайвим не буває, краще брати широкий, з нього при потребі можна зробити вузькі смужки. 3-5 мотків, забагато не буває, згодиться весь.

6. Вата. Вона не потрібна, якщо є достатня кількість марлевих серветок. Хоча згодиться й не в медичних цілях. Шматки вати можна кріпити пластиром на ділянки шкіри, які натираються взуттям – це захищає шкіру від подальшого пошкодження. Хай буде, небагато.

7. Корисні речі – пінцет, ножиці, голка, міцна нитка.

Спеціальне, але дуже бажане:

1. Активоване вугілля. Застосовується при отруєннях. Наголошую: приймати відразу 30-40 пігулок, запиваючи водою! Відтак, хай в аптечці їх буде 60 штук.

Існує багато замінників – підійде те, що є в аптеці. Хоча, отруєння видається не найважливішою проблемою.

2. Сульфацил натрію, він же Альбуцид – 20% або 30% розчин. Очні краплі, котрі бажано застосовувати при будь-яких травмах ока. З успіхом може бути замінений на очні краплі Левоміцетину 0,5%. Взяти одну пляшечку – або того, або того. Залежно від пляшечки, може доведеться взяти ще й піпетку. Будь-які очні краплі, наявні в аптеці, також підійдуть.

3. Протиалергійні засоби – Лоратадин/Кларитин. Взяти лише кілька пігулок, 10 вистачить із головою.

4. Корисна всячина:

Пантенол. Буває в тюбику, як звичайна мазь, а буває спрей-пшикалка. Гарний засіб для лікування опіків, може наноситись на рану, що загоюється. Для опіків існує теоретично охолоджуючий гель. Не знаю, чи він є в Україні.

При нудоті, тяжкості в шлунку - Метоклопрамід 1-2 пігулки.

При проносі допомагає Лоперамід – 2 пігулки відразу, потім по одній після кожного випорожнення. При переймоподібному болю в животі можна прийняти 2 таблетки Дротаверину, синонім Но-шпа.

5. Знеболюючі. Помірний біль втамовується за допомогою 2 пігулки Парацетамолу по 500мг – Панадол, Ефералган, Солпадеїн – взяти треба багато, 2-3 упаковки на особу. Сильний біль вимагатиме прийому Дексалгіну. На випадок тяжкої травми не зашкодять ампули препарату Дексалгін, 10 ампул.

6. Температура. Парацетамол/Солпадеїн/Панадол – одразу 2 таблетки по 500мг, можна Ібупрофен.

7. Антибіотики – Амоксиклав та Ципрофлоксацин. Підходять будь-які їхні замінники, наявні в аптеці в таблетках чи флаконах для ін'єкцій. Брати обидва, з розрахунку на 5-7 днів.

8. Навіть якщо ви не володієте технікою ін'єкцій, сподіваймося, що хтось із вашого оточення вмітиме це робити, тож 10-20 шприців не зашкодять. З тією ж метою, корисною буде крапельниця – 1-2 на родину, та 2-3 флакони фізрозчину.

Не знаєте навіщо? І слава Богу, але тим, хто знає й уміє, це точно знадобиться.

9. Один-єдиний випадок, коли ін'єкція за допомогою шприца конче потрібна – при укусі бджоли, оси та інших комах – у шию, язик, обличчя. Тоді негайно треба ввести 4-8мл Дексаметазону.

Випадок рідкісний, але дуже небезпечний. Нехай шприц та кілька ампул будуть в аптечці.

Медикам відомі також інші ситуації, де й коли ще можна застосувати Дексаметазон. Беріть. Існують шприци "Epi Pen", готові для використання.

10. Рукавички. Хоча б 10 пар. Стерильні зручніші. Не буде зайвою ціла коробка, там 50-100 пар. Вона невелика й недорога.

11. Кому пощастить, знайдіть в аптеках Quick clot, Celox. Це засоби "останньої надії" при зупинці кровотечі. Краще, коли їх будуть застосовувати ті, хто знає як. Але якщо пощастить придбати – беріть.

Я завжди в аптечку кладу й ліхтарик, і свічку, і сірники, і ножиці, і скальпель, декілька лез.

В аптечці кожного має бути також той набір ліків, якими ви чи ваша родина користуєтесь в мирний час.

Важливе зауваження: будь-які медикаменти чи медичні інструменти можна брати, якщо ви вмієте ними користуватися та вам "є куди" їх брати. Є місце в сумці, і є сили нести – беріть все, що вважатимете за потрібне. Згодиться як не вам, то комусь поруч.

Список медикаментів, перелік травм і хвороб є орієнтовним.

Буду радий, якщо ви його зміните, удосконалите, а найголовніше – поділитеся із друзями, знайомими та незнайомими.

Олександр Лінчевський, торакальний хірург, відділення політравми 17 клінічної лікарні м.Києва, спеціально для УП.ЖиттяРеклама: