Будьте здорові! Цікаві факти про чхання

12423
26 листопада 2015

Цікаві факти про чхання наводить The Daily Mail.

У вікторіанські часи в Англії деякі дами вірили в те, що чхання під час сексу має протизаплідний ефект. А є люди, котрі мимохіть чхають під час оргазму або навіть коли думають про секс. Науковці досі не знайшли цьому пояснення. Одна з теорій – через прискорене дихання під час сексу в людини пересихають дихальні шляхи, і ніс стає чутливішим до роздратувань.

За один раз ми вичихуємо в середньому 40 тисяч дрібних крапельок. Ось чому чхання та кашель – основний спосіб поширення вірусів. Коли вірус розмножується у нас у носі та на задній стінці горла, він спричиняє набряк слизової. Мозок думає, що в носі якийсь чужорідний предмет, і тому терміново треба чхнути.

Деякі дослідники вважають, що швидкість, із якою шмарклі вилітають із носа, може сягати 300 кілометрів на годину. Одначе це не доведено, а під час експериментів, проведених у телепередачах на кшталт "Руйнівників міфів", вдавалося зареєструвати швидкість польоту шмарклів не вищу за 63 кілометри на годину.

Більшість крапельок, що вилітають із носа при чханні, мають діаметр менший за людську волосину. Крупніші крапельки можуть пролітати відстань у 3,7 метра. Дрібніші розсіюються в повітрі й можуть рознести недугу по офісу за кілька хвилин або годин.

Те, що від чхання можуть очі повилітати – байки. Проте отоларинголог Пітер Рі все ж радить заплющувати очі, коли чхаєте, інакше у канал, котрий з’єднує око та ніс, може потрапити повітря та носовий секрет.

Опитування, проведене в 2006-му році, показало, що 45% людей намагаються стримувати чхання, коли вони не самі. Виявляється, це може бути шкідливим і навіть небезпечним. Зі слів Рі, стримуючи чхання, ми можемо пошкодити барабанну перетинку, потягти м'язи спини та навіть зламати собі ребро. Також це не є корисним для судин у мозку та очах.

Але якщо дуже треба, "перебити" чхання можна кількома способами – потерти ніс, зробити носом глибокий вдих або притиснути пальцем верхню губу.

 

Рекорд із найбільш гучного чхання – 176 децибел - належить китайцеві Ї Янгу. Це голосніше за пістолетний постріл.

Кожна четверта людина чхає, коли з темного приміщення виходить на яскраве сонячне світло. Учені припускають, що це мозок плутає сигнал, який надсилають йому очі, та вважає, що треба чхнути.

Деякі люди чхають від гострої їжі – це зветься "смаковий рініт", каже Рі.

"Коли ви їсте, десь 70% смаку отримується через ніс. Коли ви їсте гостру їжу, смак піднімається в ніс та діє як подразник, викликаючи чхання", - пояснює він.

Не можна сякати носа, коли ви за кермом. На думку дослідників, сякання та пошуки хустинки стають причиною 2500 ДТП з тих, що стаються щотижня в Великій Британії. Коли водій чхає на швидкості в 97 кілометрів на годину, це означає, що 15 метрів він проїжджає з заплющеними очима.

Більшість людей дратує звук чужого чхання, але є й ті, кому це до вподоби. В Інтернеті є спеціальні тематичні відеочати для любителів спостерігати, як хтось чхає.

Найдовше за всіх у світі чхала школярка з Вустершира Донна Гріффітс. Сердешна дівчинка потрапила до Книги рекордів Гіннеса, чхнувши приблизно 1 мільйон разів за період із січня 1981-го по вересень 1983-го року.

А 51-річний Стівен Істон із Суррея був дуже здивований, коли раптом вичихав гумового кінчика від іграшкового дартсу та збагнув, що не давало йому нормально дихати носом останні 44 роки.

Нагадаємо, є продукти, котрі допоможуть посилити імунітет у той час, коли гуляють віруси, і люди навколо чмихають та кашляють.