Розтяжка непотрібна: дослідники розвінчали міфи "правильного" бігу

8994
18 липня 2016

Як насправді уникнути травмування, зменшити болі в м'язах і поліпшити свою фізичну форму, радять фахівці для матеріалу The Guardian.

Біг не шкодить колінам

Є логіка у тому, що кожен крок бігуна руйнує колінні хрящі, доки у людини не з'являється артрит.

Проте дослідження стану здоров'я майже 75 000 бігунів і близько 15 000 людей, які займаються спортивною ходою, опублікованих у 2013 році показали зворотнє.

Бігуни були значно менш схильні до розвитку артриту, ніж спортсмени, що займаються ходьбою. 

Автор дослідження, Пол Вільямс, припускає, що біг знижує індекс маси тіла більше, ніж ходьба.Чим менша вага в людини, тим вища ймовірність запобігання артриту.

Крім того, чим частіше людина бігає, тим нижче ступінь ризику захворювання суглобів.

"Немає жодних доказів того, що біг підвищує ймовірність розвитку остеоартриту, навіть у тих, хто бере участь в марафонах", – розповідає Пол.

Звісно, у людей зі спадковою схильністю до захворювання, під час бігу воно може загостритися. Для решти фактор покращення стану здоров'я значно переважить фактори ризику.

Розтяжка – це не головне

Часто говорять, якщо людина не розтягується до або після бігу, або й обидва рази – вона легше травмуватиметься. Це не обов'язково так, доводять фахівці.

Огляд 12 опитувань дослідницької мережі Cochrane проаналізував ефекти розтягування на болючість м'язів.

Їхні результати були однаковими: вправи на розтяжку не мали практично ніякого ефекту на зниження травматичності.

Аналіз у журналі Clinical Journal of Sports Medicine показав – основна наукова література підтримує епідеміологічні дані, що розтягування м'язів перед тренуванням не зменшує ризик їх пошкодження.

Функціональний рух є важливішим, ніж статичне розтягування. Якщо дійсно хочеться зменшити шанси, можна зробити розтяжку активно, а не статично.

Наприклад, просто почати бігти легшим темпом.

Розтягування м'язів перед тренуванням не зменшує ризик їх пошкодження.Фото aremafoto/Depositphotos

Усе залежить від стилю

Багато років у "біговому тренді" було взуття, яке максимально повторює форму стопи.

Ніхто не передбачив, що бігати у максимально природній спосіб, майже босим, важко по асфальту, де трапиляється бите скло.

Ідеальні по формі черевики можуть бути надто дорогі.

Ця ідея виходить з книги Крістофера МакДугала "Народжений бігти" ("Born to run").

У ній ідеться про те, що елітні атлети не переносять навантаження на п'ятку під час бігу. Вони намагаються бігти з навантаженням на передню частину стопи.

Дослідники доводять, що так відбувається тому, що спринтери біжать дуже швидко. У сповільненому темпі непрофесіонала неможливо бігти не навантажуючи п'ятки.

Вчені з Університету штату Массачусетс розробили проект комп'ютерного відтворення бігу й показали, що на швидкість 7:36 хвилин за милю (1.609 км) біг із навантаженням п'ятки був на 6% ефективніше, ніж від передньої частини стопи.

Вчені довели, травми залежать від стилю бігу, який кожен обирає для себе.