10 запитань про програму "Доступні ліки". Пояснення МОЗ

Третій місяць – з 1 квітня 2017 року – в Україні працює програма "Доступні ліки".

Пацієнти, які страждають на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму, тепер можуть отримати ліки безкоштовно або з незначною доплатою.

Третій місяць – з 1 квітня 2017 року – в Україні працює програма "Доступні ліки"

У хворих вже виникло багато запитань щодо цієї програми.

На десять найпоширеніших з них відповіді дає Міністерство охорони здоров'я.

Якщо ви вперше звертаєтесь до лікаря зі скаргами на погіршення стану здоров’я, він має провести огляд, призначити обстеження для виявлення причин вашого стану, і лише після цього пропонувати лікування та виписувати ліки.

Якщо ж ви маєте хронічне захворювання і приймаєте певні ліки, що зафіксовано, зокрема, у вашій медичній картці, лікар не має права відмовляти вам у виписці рецепту на ці ліки.

Він може запропонувати вам пройти додаткове обстеження, щоб скоригувати лікування, наприклад, призначити інший, інноваційний препарат. Але відмовляти у наданні рецепту на ліки, які ви вживаєте, він не має права.

У разі подібних відмов, звертайтесь до місцевого відділення охорони здоров’я. Контакти за посиланням.

Рецепт на препарати за програмою "Доступні ліки" має право виписати лише лікар первинної ланки – сімейний лікар чи терапевт, що працює в поліклініці, амбулаторії або має власну практику.

Препарати, які увійшли до програми, застосовуються для амбулаторного лікування хронічних захворювань. Це лікування передбачає, що лікар супроводжує пацієнта тривалий час – призначає обстеження, підбирає необхідні медичні препарати, спостерігає за процесом лікування, корегує його в разі потреби, призначаючи інший препарат чи змінюючи дозування.

У лікарів лікарень інше завдання – надати спеціалізовану медичну допомогу людині, вивести її з критичного стану за порівняно короткий термін. Вони не супроводжують своїх пацієнтів після проведення курсу лікування і виписки з медичного закладу.

Аптеки на добровільних умовах укладають договір з розпорядником коштів (місцевими органами влади) для участі у програмі "Доступні ліки".

Кількість аптек, що беруть участь у програмі в конкретному регіоні, значною мірою залежить від активності місцевих органів влади та їх прагнення залучати фармацевтів до співпраці.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (діючої речовини) лікарського засобу.

В аптеці пацієнт може вибрати – отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, включає 157 торгових назв лікарських засобів, які пацієнт може отримати безоплатно або з частковою доплатою.

Аптечним закладам (учасникам програми) здійснюється відшкодування коштів за відпущені препарати на підставі поданих аптеками звітів про відпущені лікарські засоби (які подаються 2 рази на місяць).

Програма "Доступні ліки" фінансується із субвенції державного бюджету. Розподіл субвенції здійснюється обласним бюджетом між місцевими бюджетами на підставі статистичних даних про кількість осіб, що страждають на серцево-судинні захворювання, діабет II типу та бронхіальну астму.

Зазначене питання знаходиться в компетенції органів місцевої влади, які повинні здійснити перерозподіл коштів в межах своїх адміністративно-територіальних одиниць.

Для вирішення цього питання МОЗ України звернулось до місії ВООЗ та Експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів для отримання рекомендацій по нозологіям, що в пріоритетному порядку можуть бути рекомендовані для включення до програми "Доступні ліки".

Протягом квітня-травня 2017 року МОЗ домовлявся з представниками аптечних закладів, дистриб’юторськими фармкомпаніями та виробниками лікарських засобів про розширення асортименту ліків у аптеках, які є учасниками урядової програми.

Кількість препаратів, вартість яких повністю або частково відшкодовується державою, суттєво розширилася.

У свою чергу виробники лікарських засобів поінформували про збільшення обсягів виробництва з метою усунення дефектури лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Рецептурні бланки ф-1 за якими відпускаються лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню, повинні мати кутовий штамп закладу охорони здоров'я та завірятися підписом і особистою печаткою лікаря, круглою печаткою суб'єкта господарювання, що провадить діяльність, пов'язану з медичною практикою та додатково завіряються печаткою червоного кольору "Вартість підлягає відшкодуванню". Тобто на рецепті ставиться тільки один підпис – лікаря.

Строк дії рецепта становить 30 календарних днів з моменту його виписки.

Для здійснення відпуску лікарських засобів, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню, суб’єкти господарювання звертаються до розпорядників бюджетних коштів із заявою про укладення договору про відшкодування вартості лікарських засобів.

Розпорядники бюджетних коштів, визначені рішеннями про відповідні бюджети згідно із законодавством, формують на підставі укладених договорів перелік суб’єктів господарювання (аптечних закладів), що здійснюють відпуск лікарських засобів.

За інформацією представників КП "Фармація" Києва, препарати за рецептом лікаря по програмі "Доступні ліки" можна отримати в будь-якому районі Києва в мережі аптек "Фармація", які є учасниками програми.

Реклама:

Головне сьогодні