Як і хто змінює життя наркозалежних

Як і хто змінює життя наркозалежних

26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживання наркотичними засобами та їх незаконним обігом.

Україна до цього протистояння долучилася не так давно – у 2004-му році, саме тоді у нас почали вводити програму замісної підтримувальної терапії, як компонент зменшення шкоди та протидії інфікування ВІЛ серед споживачів ін'єкційних наркотиків.

Зараз таку терапію проходять 9615 залежних із усіх куточків країни, а все починалося зі 100 осіб.

"Українська правда. Життя" спробувала розібратися, хто і як наразі допомагає наркозалежним в Україні розпочати життя спочатку.

КОМУ ЦЕ ПОТРІБНО

ВІДЕО ДНЯ

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні на початок 2015 року налічувалося 300 тисяч тільки ін'єкційних наркоманів і щорічно їх кількість збільшується на 10%.

В Україні на початок 2015 року налічувалося 300 тисяч тільки ін'єкційних наркоманів і щорічно їх кількість збільшується на 10%. Фото ivosar/Depositphotos

Наркотична залежність – хронічне захворювання, яке рецидивує. Воно характеризується: вираженим (компульсивним) потягом до повторного прийому психоактивних речовин, зниженням або втратою контролю над їх прийомом, вираженими негативними переживаннями (тривога, дисфорія, безсоння) в разі неможливості отримати доступ до них.

При розвитку наркозалежності відзначають загальний для всіх її варіантів шлях.

Спочатку з'являється імпульсивний потяг до прийому речовини, який більшою мірою асоціюється з позитивними переживаннями (ейфорія, відчуття психічного і фізичного комфорту, почуття задоволення).

Але поступово, в ході розвитку процесу, починає переважати потяг, пов'язаний переважно з потребою в усуненні негативних переживань (дисфорія, відчуття дискомфорту, різноманітна психо-вегетативна симптоматика), які асоціюються з синдромом відміни – гострим абстинентним синдромом.

Програма замісної підтримувальної терапії – конфіденційне лікування хворих, яке пов'язане з щоденним тривалим прийомом замісного препарату (метадон, бупренорфін) для лікування порушень, пов'язаних з вживанням екстракту макової соломки, героїну або інших опіоїдів.

Вона не призначена для хворих, які вживають неопіоїдні психоактивні речовини.

Програма замісної підтримувальної терапії не призначена для хворих, які вживають неопіоїдні психоактивні речовини. Фото designer491/Depositphotos

ЗПТ має на меті не допустити розвиток у хворого синдрому відміни, підтримувати у нього стабільний стан фізичного комфорту та стримувати потяг до нелегальних опіоїдів.

Програма є частиною комплексного лікування, коли вирішується не тільки проблема залежності, а й інші медичні, психологічні та соціальні проблеми хворого.

ВІДСУТНІСТЬ АЛЬТЕРНАТИВИ

Першими клієнтами ЗПТ в Україні були мешканці Києва та Херсону. Це був пілотний проект, який реалізували для сотні осіб у 2004-му році.

У 2005 році ця програма отримала статус постійної та була розширена на шість міст.

До 2008 року лікування відбувалося виключно препаратом бупренорфін (сублінгвальна таблетована форма). Таким чином терапія залишалася вкрай обмеженою і недоступною, у зв'язку з неможливістю використовувати метадон – більш дешевий і поширений у всьому світі препарат ЗПТ.

Програма зіткнулася з серйозним опором вищих осіб правоохоронних органів (Управління по боротьбі з незаконним обігом наркотиків МВС України, СБУ) і суспільства, яке було негативно налаштоване до використання метадону через величезну кількість міфів, які про нього ходили.

Після ґрунтовної роботи використанню метадону таки дали "зелене світло" і були виписані нормативні підстави для повноцінного розширення програм ЗПТ в Україні.

ХТО ОТРИМУЄ ТЕРАПІЮ

Станом на 1 червня 2017 року, згідно даних Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я України, замісну підтримувальну терапію в Україні отримує 9615 наркозалежних людей.

Це відбувається на базі 177 лікувальних установ у 25 регіонах України.

Станом на 1 червня 2017 року замісну підтримувальну терапію в Україні отримує 9615 наркозалежних людей. Фото Jirsak/Depositphotos

Лідери за кількістю пацієнтів Київ та Дніпропетровська області (понад 1000 осіб), а також Полтавська та Миколаївська області (700 осіб).

Антилідери – Чернівецька та Закарпатська область (менше 100 та 50 осіб відповідно).

Гендерна структура: близько 82% чоловіків і 18% жінок. Середній вік пацієнтів на ЗПТ від 34 до 46 років, він коливається залежно від регіону.

ЯК КІЛЬКІСТЬ ЗРОСЛА ЗІ 100 ДО 9000

Над впровадження в Україні програм замісної підтримуючої терапії багато працювали перші клієнти ЗПТ та їх батьки.

Ірина Сухопарова, дочка якої стала однією з перших пацієнток ЗПТ в Києві, заснувала фонд "Надія і Довіра", метою якого стали підтримка батьків споживачів ін'єкційних наркотиків, а також підвищення обізнаності з питань наркотичної залежності.

Після року діяльності фонду та спілкування батьків споживачів ін'єкційних наркотиків між собою виявилося, що відсутній дієвий механізм поширення інформації про доступний вид медичної наркологічної допомоги особам з наркотичними проблемами.

Так виникла ідея створення телефону довіри для людей, які позбавляються, хочуть позбутися чи вже проходять профілактику наркотичної залежності.

Ось так спрацював телефон довіри для людей, які позбавляються, хочуть позбутися чи вже проходять профілактику наркотичної залежності

Також було зрозуміло, що ця "гаряча лінія" має допомогти будь-кому зацікавленому отримати психологічну підтримку та підвищити свою обізнаність з питань ЗПТ і наркотичної залежності.

З лютого 2009 року, запрацював "Телефон довіри з питань замісної терапії", який згодом був перетворений в Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ.

"Гаряча лінія" працює з 08:00 до 20:00. Дзвінки зі стаціонарних і мобільних телефонів на номер 0-800-507-727 анонімні і безкоштовні по всій території України (за винятком АР Крим).

"Ми працюємо за принципом "рівний-рівному", тому операторами арячої лінії" є клієнти або колишні клієнти програми замісної терапії.

Оператори регулярно беруть участь в тренінгах і міжнародних конференціях з питань ВІЛ/СНІД, ЗПТ та вірусних гепатитів, тренінгах з підвищення кваліфікації та професійного вигорання", – розповідають у фонді.

НЕ ПРОСТО ПОГОВОРИТИ

Протягом 2016 року на телефон довіри було отримано 2564 звернення, а за п’ять місяців 2017 року – вже 1295.

Найчастіше запитують контакти пунктів видачі препарату ЗПТ, як отримати препарат за рецептом і безпосередньо в якому лікувальному закладі, цікавляться організацією "домашнього стаціонару", отриманням адміністративних виписок пацієнтів, отриманням препарату в СІЗО/ІТТ. Окрім того оператори переадресовують до регіональних та місцевих проектів Зменшення Шкоди, де паціенти зможуть анонімно здати тести на ВІЛ, гепатити, ІПСШ та мокроту на туберкульоз, отримати чистий інтруметрарій, презеравтиви та інформаційні матеріали щодо профіактики ВІЛ-інфекції, тощо.

Найчастіше запитують контакти пунктів видачі препарату ЗПТ, як отримати препарат за рецептом і безпосередньо в якому лікувальному закладі. Фото pressmaster/Depositphotos

Також цікавляться профілактикою наркозалежності та отриманням інформації про існуючі реабілітаційні центри тощо.

На підставі звернень, що надійшли, було розпочато 148 випадків практичного впровадження щодо вирішення критичних ситуацій порушення прав пацієнтів ЗПТ.

З них 116 були вирішені позитивно і права пацієнтів були відстояні. Серед цих випадків найбільш критичні пов’язані з отриманням препарату тяжко хворими пацієнтами, що перебувають на амбулаторному лікуванні; пацієнтами в СІЗО; поновленням на програмі пацієнтів з подвійним або потрійним діагнозом (ВІЧ, гепатити, туберкульоз).

ЗА ЧИЇ КОШТИ ВІДБУВАЄТЬСЯ ЛІКУВАННЯ

У період з 2004-го по 2016-й рік фінансування програм замісної підтримувальної терапії проводилися за кошти Глобального Фонду по боротьбі з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом і малярією.

З 2016 року відповідно до міжнародних зобов'язань України, розпочалося фінансування програм замісної підтримувальної терапії з коштів Держбюджету.

[L]Наразі закупівлі МОЗ передав міжнародній неприбутковій організації Crown Agents.

Вона вже провела тендер щодо закупівель за кошти 2016 року: за 13 мільйонів гривень закуплено 9092 курси терапії, орієнтовна поставка очікується у вересні 2017 року.

У тендері Crown Agents переміг вітчизняний постачальник – ТОВ "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу".

За кошти 2017-го року, яких у Держбюджеті передбачили 18,4 мільйонів гривень, буде закуповуватися 9756 курсів, поставка очікується в червні 2018 року.

Ольга Ситнік, УП

Реклама:

Головне сьогодні