Червоне м'ясо, ковбаса, сосиски: користь чи шкода? Пояснює біолог

— 4 грудня 2018, 12:00

Котлети, відбивні, ковбаса, сосиски – без них не обходиться обід у багатьох українських сім'ях. А на свята наші холодильники переповнені таких страв та продуктів.

Свята – справжній удар для наших шлунків. Фото Depositphotos/lenyvavsha

Після такої ситної їжі і настрій кращий, і сил, здається, більше.

Та чи знали ви, що за цією смакотою моуть критися ризики для здоров'я.

Очільниця Міністерства охорони здоров'я Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook опублікувала поради від відомої наукової блогерки Дарії Озерної, як їсти улюблені продукти з червоного м'яса без шкоди для здоров'я.

До червоного м‘яса відносять м‘ясо ссавців: передусім, свинину, яловичину і баранину.

ВІДЕО ДНЯ

М‘ясо птиці до цього переліку не входить.

Таке сире м'ясо часто має справді яскраво виражений червоний колір. Фото Depositphotos/marischka

Більшість процесованих м‘ясних продуктів (ковбаса, копчені вироби, сосиски чи хот-доги) також містять червоне м‘ясо.

Стейки та салямі не варто об‘єднувати в одну категорію "червоне м‘ясо", як роблять у більшості досліджень на цю тему — їх вплив на здоров‘я дещо різниться.

Червоне м‘ясо має свої переваги.

Воно хороше джерело заліза, цинку, багатьох незамінних амінокислот, а також таурину, карнітину, коньюгованих лінолеїнових кислот, креатину, та вітаміну В12.

Ці сполуки ми маємо отримувати передусім з їжі, а не з біологічно-активних добавок.

[L]Але є й багато причин, щоб рідше їсти червоне м‘ясо, зменшувати розмір порцій та намагатись замінити його рослинними продуктами.

Особливо це стосується процесованого м‘яса.

Люди, які регулярно їдять великі порції червоного і процесованого м‘яса, частіше хворіють на серцево-судинні хвороби, рак і передчасно помирають.

Ось і самі причини скоротити споживання червоного м'яса:

  • Надлишок процесованого м‘яса в раціоні збільшує ризики появи раку товстої кишки, підшлункової залози та простати. Таке м‘ясо містить нітрозаміни та поліциклічні ароматичні вуглеводи — речовини, що мають карциногенну дію.
  • Процесоване червоне м‘ясо (ковбасні вироби) внесено до списку карциногенів ВООЗ. В цьому випадку існують переконливі докази на основі великої кількості епідеміологічних досліджень, що регулярне вживання процесованого м‘яса має велику шкоду для здоров‘я. До прикладу, якщо вживати таке м‘ясо щоденно та 50 грамів чи більше — ризики появи раку товстої кишки зростає на 18%. Риба та птиця такого впливу не мають. (Щодо самого червоного м‘яса, безпосередніх точних вказівок на зв‘язок м‘яса і раку наразі недостатньо. Червоне м‘ясо відносять до "ймовірно карциногенних речовин").
Лікарі та науковці в один голос кажуть: такий обід дуже шкіднивий не лише для шлунка. Фото Depositphotos/ArtCookStudio
  • Сіалові кислоти червоного м‘яса можуть сприяти пухлинному росту. Коли в раціоні занадто багато білкової їжі, будь-якого походження, стає більше інсуліноподібного фактора росту. Він може брати участь в розвитку пухлин.
  • Надмірне споживання м‘яса пов‘язано із більшим ризиком високого тиску. Можливо, причина не в самому м‘ясі, а в солі м‘ясних виробів чи в супутніх продуктах.
  • Жирне м‘ясо може порушувати баланс переносників жирів в крові, і сприяти розвитку атеросклерозу, коли є інші чинники, наприклад, куріння і малорухомий спосіб життя.

Як зменшити ризики від вживання червоного м‘яса?

  • Готового червоного м‘яса радять їсти не більше 70 грамів на день, або порцію розміром з долоню. Також не бажано вживати його кожного дня.
  • Намагайтесь повністю відмовитись або мінімізувати вживання процесованих м‘ясних продуктів – не частіше 3-х разів на тиждень та не більше 50 грамів на день, якщо відмовитись важко.
Запікання з овочами – один зі способів приготування червоного м'яса, який може принести користь нашому організму. Фото Depositphotos/Anna_Shepulova
  • Правильно обробляйте м‘ясо – запікайте, тушкуйте і відварюйте.
  • Додавайте до раціону більше рослинної їжі. Робіть дні без м'яса, збагачуйте раціон бобовими, горіхами. Якщо їсте м‘ясо – завжди супроводжуйте страву гарніром з овочів, а не смаженою калорійною їжею чи штучними жирними соусами.
  • Будьте фізично активними і підтримуйте здорову вагу – це значно знижує ризик низки хвороб, зокрема пов‘язаних із м’ясом.
Реклама:

Головне сьогодні