Кишківник може відповідати за нашу тривожність? 21 дослідження
Тривожність – це психологічна проблема.
Але зміни у мікробіомі кишківника можуть бути ефективними для зменшення її проявів.
Новий метааналіз вказує, що більш ефективним є зміна раціону, а не прийом пробіотиків, пише Neurosciencenews.
Фото: BMJ. Мікробіом кишківника |
Пробіотики – це живі мікроорганізми, відомі ще як "добрі бактерії". Вони містяться у різних продуктах та можуть бути й у складі пігулок.
Все частіше дослідження вказують на те, що мікробіом кишківника може регулювати мозкову функцію. Це називають "gut-brain-axis" або зв’язок мозку та кишківника.
Також, деякі дослідження припускали, що зміни у мікробіомі можуть вплинути і на стан тривожності, проте даних, які б це підтверджували, бракувало.
Тому, команда дослідників з Центру ментального здоров’я у Шанхаї проаналізувала 21 дослідження, у якому загалом взяло участь 1503 людини.
З 21 дослідження 14 використовували пробіотики як метод регуляції мікробіому, і 7 досліджень – зміни у раціоні людини.
Фото:Daxiao_productions/Depositphotos |
Серед досліджень, які використовували пробіотики, – сім застосували лише один вид пробіотика, у двох роботах використали два види пробіотика й п’ять досліджень використали три види пробіотиків.
Загалом 11 досліджень з 21 (тобто 52 % досліджень) показали, що зміни у мікробіомі полегшують симптоми тривожності.
Деякі дослідження не виявили цей підхід ефективним.
З 14 досліджень, які використовували пробіотики як метод регуляції мікробіому, лише 36% дійшли висновку, що це ефективний метод.
6 з 7 досліджень, які не використовували пробіотики показали, що зміни у раціоні мають 86% ефективність у регуляції мікробіому.
Під час деяких досліджень учасники дотримувались й традиційного лікування тривожності.
В 5 роботах, які не виключали традиційного лікування, лише підхід без пробіотиків виявився ефективним.
Також, метод без застосування пробіотиків виявився більш дієвим і там, де учасники не дотримувались звичайного лікування – 80% проти 45%.
Автори метааналізу вважають, що зміни у дієті ефективніші, тому що краще впливають на ріст мікробіому, ніж окрема специфічна бактерія у складі пробіотика.
Також, через те, що у деяких дослідженнях використовували різні пробіотики, вони могли конкурувати між собою, а період їхнього прийому міг бути занадто коротким для формування важливих бактерій.
Це дослідження є споглядальним, отож для чітких висновків потрібно більше даних.
Вас також може зацікавити:
Ми не хочемо втрачати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.