Що робити, якщо дитина проковтнула сторонній предмет

— 29 червня 2019, 10:30

Деталі від іграшок, монети, булавки, батарейки, сережки чи ланцюжки – це далеко не весь список речей, які люблять пробувати діти на смак.

Протягом року в приймальне відділення хірургії лікарні ОХМАТДИТ звертається близько півтисячі дітей зі скаргами на проковтування сторонніх тіл.

Кожна четверта дитина – потребує госпіталізації до лікарні.

Міністерство охорони здоров`я розповідає, що робити, якщо така ситуація трапилася з вашою дитиною.

ЩО КОВТАЮТЬ ДІТИ ТА ЧИМ ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО

ВІДЕО ДНЯ

1. Кнопкоподібні літієві батарейки

Вони широко використовуються як елементи живлення у багатьох предметах побуту та іграшках.

Кнопкоподібні літієві батарейки. Фото tomisl.z/Depositphotos

Потрапляючи до травного тракту, батарейка за короткий проміжок часу нагрівається до температури понад 100 градусів. Через це з неї витікає електроліт, що призводить до тяжких опіків та виразок слизових оболонок.

2. Дитячі конструктори, які часто містять

багато маленьких високопотужних магнітів

Органи (шлунок, кишківник), які знаходяться між магнітами, зазнають дії високого тиску – внаслідок притягання магнітів один до одного.

Дитячі конструктори часто містять багато маленьких високопотужних магнітів. Фото andov/Depositphotos

Після чого виникає порушення кровопостачання в цій зоні, некроз стінки або кишкова непрохідність. В такому випадку дитина потребуватиме складної операції.

3. Гідрогелеві кульки

Коли такі кульки потрапляють у шлунок, вони можуть значно збільшуватися в об’ємі й призводити до кишкової непрохідності.

Таку ж небезпеку становлять всі суперпоглинаючі об’єкти, які швидко розбухають у воді.

Гідрогелеві кульки. Фото krjaki1973/Depositphotos

4. Безоари

Це сторонні тіла, що формуються при постійному ковтанні деяких речовин натурального або синтетичного походження, що поступово накопичуються в шлунку.

Безоари можуть формуватися від кількох днів до невизначеного проміжку часу. Вони можуть досягати дуже великих розмірів і заповнювати весь об’єм шлунку.

Довгий час може не виникати жодних симптомів. Зі збільшенням розміру безоару в шлунку з’являються біль і тяжкість, зниження апетиту, нудота і блювання, втрата ваги.

Великі безоари можуть спричиняти тяжкі ускладнення: кишкову непрохідність, виразкування, перфорації, кровотечі. Щоб їх усунути – потрібне оперативне втручання.

Малюки все тягнуть до рота, тож треба бути уважними. Фото Angelika/Depositphotos

У дітей частіше бувають трихобезоари, що виникають внаслідок так званого "синдрому Рапунцель". Він проявляється вириванням свого чи, наприклад, маминого волосся та постійним його ковтанням. З часом це волосся накопичується у шлунку.

Також можуть утворюватися фітобезоари. Вони формуються внаслідок споживання великої кількості хурми та інших продуктів рослинного походження, які містять багато клітковини.

Піксобезоари виникають в результаті постійного проковтування жувальної гумки або пластиліну.

Прояви проковтування стороннього тіла у дитини залежать від його розташування.

Стороннє тіло в стравоході може викликати слинотечу, біль за грудиною, неможливість ковтнути навіть рідину. В шлунку чи кишківнику – як правило, безсимптомні.

При вдиханні стороннього тіла в дихальні шляхи можливе утруднене дихання, кашель. Інколи таких дітей безуспішно довго лікують від бронхіту.

ЯК ВБЕРЕГТИ ДИТИНУ ВІД КОВТАННЯ СТОРОННІХ ПРЕДМЕТІВ

Звертайте увагу на вікові обмеження – не давайте маленьким дітям ті іграшки, які не передбачені для їхнього віку. Іграшки для дітей старшого віку можуть містити дрібні деталі.

Не залишайте дрібні речі у зоні доступності дитини. Зберігайте гроші в гаманцях, батарейки у шухлядах, а прикраси у шкатулках. Все це не менш важливо, ніж постійно прибирати вдома і ховати від дітей ліки.

Не давайте маленьким дітям ті іграшки, які не передбачені для їхнього віку. Фото oksun70/Depositphotos

Не використовуйте предмети побуту (пульт від телевізора, годинники, електронні ваги, тощо) для забавки чи відволікання дітей.

Якщо діти зовсім маленькі, постарайтесь не купувати додому нічого, що має маленькі магніти та іграшки, для роботи яких потрібні маленькі батарейки.

Якщо маєте кількох дітей, спробуйте пояснити старшим, які предмети небезпечно давати малюкам. Запропонуйте відразу ховати такі речі.

КОЛИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

Батькам необхідно негайно і обов’язково звернутися до лікаря:

  • якщо дитина проковтнула батарейку будь-якого розміру
  • один чи декілька магнітів
  • будь-яке стороннє тіло, яке викликає слинотечу, блювання, неможливість самостійно ковтати,
  • будь-яке стороннє тіло, яке має колючу, ріжучу чи гостру будову

Якщо припускаєте, що дитина проковтнула сторонній предмет, у будь-якому випадку проконсультуйтеся з сімейним лікарем для вирішення подальшої тактики.

Якщо дитина не має скарг на самопочуття і може розповісти, що саме проковтнула, і це не батарейки, магніти чи гострі предмети – немає потреби звертатися по медичну допомогу.

Але в будь-якому випадку варто проконсультуватися з сімейним лікарем чи педіатром.

Якщо з’являються кашель, постійне слиновиділення, проблеми з ковтанням, нудота, біль у грудях, у животі, проблеми з тим, щоб піти в туалет, кров у виділеннях або дитині важко дихати – потрібно терміново звернутися по медичну допомогу.

Будьте уважні, обираючи іграшки для дитини, ретельно ховайте небезпечні предмети та зберігайте дріб’язок у недоступних місцях.

Вас також може зацікавити:

Обережно, кліщ: енцефаліт, бореліоз та як цього уникнути

Що брати з собою на пікнік і як до нього підготуватись: поради експертів

10 продуктів для пікніка, які не зіпсуються в теплу погоду

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу або Telegram про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні