Еректильна дисфункція: чому буває та як її подолати

59289
12 вересня 2019

Будь-який чоловік може пережити це. Еректильну дисфункцію.

Еректильна дисфункція — це часткова чи повна втрата здатності до ерекції і її достатньо тривалого утримання.

Вона може супроводжуватися зменшенням лібідо чи передчасною або затриманою еякуляцією.

Реклама:

При чому це стається не один раз після важкого дня.

Тривають такі погіршення принаймні три місяці.

 Еректильна дисфункція — це часткова чи повна втрата здатності до ерекції і її достатньо тривалого утримання.
Фото: WaveBreakMedia/Depositphotos

"Не варто ставити на собі хрест і гадати, що без сексу можна прожити, чи бігти шукати нові стосунки в сподіванні на сильніше збудження.

Адже еректильна дисфункція стосується і фізичного здоров’я, і психічного", – пише ексочільниця МОЗ Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook. 

Повна еректильна дисфункція буває досить рідко – внаслідок радикального видалення простати.

В більшості випадків мова йде про часткову дисфункцію.

Реклама:

Сексуальне збудження залежить від роботи мозку, гормонів, від того, що людина бачить, чує, відчуває та нюхає, від роботи серця, судин та м’язів.

Ерекція може погіршуватися із віком, але вік не є причиною, а лікування еректильної дисфункції можливо в будь-якому віці.

Що може викликати еректильну дисфункцію

▪️ Серцево-судинні хвороби. Щоб судини розширилися, має виділитися оксид азоту NO, так само, як і в разі регуляції тиску в інших судинах. Якщо це не відбувається не зважаючи на стимули, щось в ендотелії судин пішло не так. Власне, еректильна дисфункція – це один із перших передвісників серцево-судинних хвороб.

▪️ Клінічна депресія. Зміни лібідо та здатності збуджуватися супроводжують депресивні розлади й в жінок, і в чоловіків. І що менш інтенсивне сексуальне життя, то гіршою стає ерекція та здатність її утримувати.

▪️ Збільшення простати. Простата збільшується з віком, але подекуди це відчутно впливає на ерекцію та сечовиділення. Рак простати буває досить рідко і він розвивається повільно, але це не привід ігнорувати дискомфорт – потрібно звернутися до уролога. Простатит – запалення простати – також спричиняє еректильну дисфункцію, хоч і тимчасову.

▪️ Зайва вага (індекс маси тіла понад 25) та діабет 2 типу роблять свій внесок і в проблеми з ерекцією, і в серцево-судинні хвороби. Діабет 2 типу втричі підвищує ризик проблем із ерекцією. До них додаються атеросклероз – відкладання в стінках судин ліпопротеїнів (переносників жирів), клітин імунної системи та підтримка там запалення, та гіпертензія – постійний високий тиск.

Критичним є вісцеральне ожиріння – тобто відкладання жиру не під шкірою, а між внутрішніми органами. Фермент ароматаза в цьому жиру підступно перетворює тестостерон на естроген, а також суттєво порушує баланс холестролу в крові, та служить джерелом постійного запалення. Все це погіршує стан серця, судин і пенісу.

▪️ Хвороба Пейроні – викривлення пенісу через поздовжнє ущільнення фіброзної тканини, яке робить ерекцію болісною чи неможливою.

▪️ Множинний склероз – поступове відмирання периферійних нейронів і втрата чутливості. Більше про це читайте тут.

▪️ Хронічна хвороба нирок.

▪️ Гормональні порушення (гіпогонадизм, порушення роботи щитоподібної залози, або надлишок пролактину через пухлину).

▪️ Травми пенісу, хребта, простати, сечового міхура чи куприка.

▪️ Видалення пухлини сечового міхура.

▪️ Куріння – як чинник, що заважає повноцінному виділенню оксиду азоту, та залучений в розвиток атеросклерозу і хвороб периферійних судин.

▪️ Зловживання алкоголем – як безпосередньо перед невдалим сексом, так і хронічно. Особливо із еректильною дисфункцією пов’язана алкогольна хвороба печінки, а також неврологічні порушення через алкоголізм.

Цікаво, що при цьому помірне споживання алкоголю пов’язують із меншим ризиком еректильної дисфункції, хоча пояснення може бути таке: зовсім хворі серцем чоловіки не вживають алкоголь, і мають еректильну дисфункцію як наслідок хвороб, а не тверезості.

Також частою причиною є брак фізичної активності. 

Впливати на еректильну дисфункцію можуть і ліки.

 Фото: spektral/Depositphotos

Наприклад:

💊 Препарати, що приймають при гіпертензії.

💊 Антиандрогени – ліки, що нейтралізують дію чоловічих статевих гормонів. Вони є частиною терапії раку простати.

💊 Антидепресанти є досить поширеною причиною еректильної дисфункції в здорових чоловіків середнього віку. Але хороша новина полягає в тому, що депресію зрештою можна вилікувати.

💊 Транквілізатори й рецептурні седативні засоби.

💊 Засоби для зменшення апетиту – тобто ті, що приймають в разі ожиріння.

💊 Препарати, якими лікують виразку (блокатори протонних помп).

Психологічні причини еректильної дисфункції

▪️ Брак сну. Він посилює тривожність, і зменшує фізичну активність та спроможність упродовж дня, та й не лишає часу для сексуального життя.

▪️ Страх, що не буде ерекціі, тривожність.

▪️ Почуття провини через свою потенцію чи щось інше (подружні зради, наприклад).

▪️ Низька самооцінка, життєва криза, завищені очікування щодо себе чи партнерки.

▪️ Стрес через сексуальність чи життя загалом.

▪️ Відсутність практики. Тривала відсутність сексуального життя і мастурбації призводить до погіршення потенції. Відсутність сексу може бути через самотність, погані стосунки, або, наприклад, хворобу чи менопаузу партнерки.

Як впоратись з еректильної дисфункцією

Діагностувати еректильну дисфункцію та знайти її причину.

Парі варто звернутися до сексопатолога та/чи сексолога по консультацію.

Варто змінити спосіб життя. Нормалізувати вагу, сон, активність, харчування, покинути курити, а пити лише трохи та інколи. Багатьом допоможе лише це.

Першою ланкою терапії, щоб допомогло одразу, є інгібітори фосфодіестерази 5 (PDE5) – тобто медикаментозна стимуляція утворення оксиду азоту у вистилці судин. До таких препаратів відносять силденафіл, тадалафіл, варденафіл, аванафіл. Якщо вони призначені коректно, то така терапія діє.

Якщо є так звана органічна причина дисфункції: гормональне порушення, клінічна депресія, хвороба простати – то усувати слід її, а не покладатися лише на стимулятори ерекції.

Друга ланка терапії це вакуумні стимулятори чи ін’єкції, або місцеві препарати.

У деяких випадках можливе встановлення імплантів – це уже третинна ланка терапії.

Протоколи застерігають проти використання БАДів для лікування еректильної дисфункції – у них часто є токсичні та заборонені компоненти.

У разі психогенної еректильної дисфункції ефективною є когнітивно-поведінкова терапія.

Профілактика

Щоб насолоджуватись сексуальним життям варто:

▪️ Піклуватися про здоров’я серця і судин. Ви можете дізнатися ключові показники: виміряти тиск, зробити кардіограму, дізнатися рівень холестеролу, індекс маси тіла та окружність талії (вісцеральний жир) – у свого сімейного лікаря. Реформа первинки дбає про сексуальну активність.

▪️ Бути фізична активними. Щотижня дві з половиною години слід витрачати на аеробні та силові вправи. Біг та бокс тренують серце. А ось багато і часто їздити на велосипеді не варто. Якщо ви – велосипедист, і відчуваєте, що щось пішло не так, хоча стрункі, треновані й аналізи в нормі, то облиште поки двоколісного друга.

▪️ Не курити й не вейпити. Кальяни теж оминайте.

▪️ Споживайте алкоголь помірно, а краще облиште.

Вас також може зацікавити:

Чому виникає рак простати та як його виявити — пояснює МОЗ

Спонтанна ерекція та припухлість грудей у хлопчиків: секс-педагог розповіла, що з цим робити

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на нашій сторінці у Facebook.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.Реклама: