Чому санепідемслужба нас не врятує. Пояснює Супрун
Міністерство охорони здоров'я розпочинає відновлення санітарно-епідеміологічної служби (СЕС).
Кабмін вирішив ліквідувати СЕС ще у 2017 році.
Це була дуже корумпована структура.
У 2016 році головного санітарного лікаря Святослав Протаса затримали на хабарі.
І це не був поодинокий випадок.
За час спостереження поліцією було задокументовано 11 фактів вимагання та отримання Протасом від підлеглих хабарів.
Навіщо ж реінкарнувати СЕС?
Коли й навіщо була створена СЕС
Держсанепідслужба була створена майже сто років тому як інструмент для боротьби з епідеміями.
СЕС (санітарно-епідеміологічні станції) були частиною централізованої системи органів, установ, закладів та підрозділів санітарно-епідеміологічного профілю, пише на своїй на сторінці у Facebook ексочільниця МОЗ Уляна Супрун.
Держсанепідслужба була створена майже сто років тому як інструмент для боротьби з епідеміями. |
"Служба офіційно мала низку завдань, що стосуються профілактики інфекційних та професійних хвороб, отруєнь, радіаційних уражень людей і шкідливого впливу факторів навколишнього середовища.
Але по факту вона займалася зовсім іншими завданнями.
Багато прибічників СЕС вважають, що коли були перевірки й контроль цієї службою, то все було в "порядку". Утім, про жодні ефективні дії у переважній більшості випадків не йшлося взагалі. ", – йдеться у пості.
Які завдання провалила СЕС?
- не впоралась зі спалахами свинячого грипу у 2009-2010 роках;
- допустила падіння рівня вакцинації;
- не проводила інформаційні дії, щоб запобігти хворобам.
Тепер СЕС намагаються відновити у контексті поширення нового захворювання COVID-19.
"Недостатньо мати начебто відповідальну інституцію, яка забезпечує "порядок". Потрібно, аби вона ефективно працювала", – пише Супрун.
Як працюють ефективні служби епідеміологічного нагляду та що таке Центр громадського здоров'я?
Майже десять років тому на сайті CDC (Центрів з контролю та профілактики захворювань в США) з’явився блог з поясненням, як підготуватися до зомбі апокаліпсису. У такій формі читачам пояснювали про дії, план і підготовку до надзвичайних ситуацій – з реальними порадами, алгоритмом дій та необхідними у таких випадках контактами.
Завдяки такій комунікації, ця сторінка стала однією з найбільш відвідуваних публікацій на сайті CDC.
Чим займається CDC і чому це ефективно?
Це федеральне агентство міністерства охорони здоров'я США, що працює на національному рівні й розробляє заходи щодо контролю та профілактики захворювань. CDC організований у "Центри, інститути та офіси" (Centers / Institute / Offices).
Кожен організаційний підрозділ здійснює діяльність у певній галузі експертизи, при цьому тісно між собою співпрацюючи.
CDC не займаються перевірками чи інспекціями, як це робила Держсанепідслужба.
Тепер СЕС намагаються відновити у контексті поширення нового захворювання COVID-19. |
Вони займаються епіднаглядом у формі інтерпретації статистики для пошуку надійних і доказових рішень, науковою діяльністю, розробкою програм громадського здоров‘я, мають центральну лабораторію біобезпеки, надають загальні поради щодо біобезпеки, біозахисту та запобігання як інфекційним, так і неінфекційним хворобам.
Якщо коротко – CDC навчає та інформує людей, як запобігати та протидіяти різним загрозам для здоров’я, а у випадку, коли вони виникають, CDC на них реагує. Основна їхня місія – захист громадян 24/7.
"CDC працюють з центрами громадського здоров‘я і департаментами охорони здоров‘я в кожному штаті. Крім цього, є профільні центри, які займаються окремими напрямками, наприклад, Національний центр імунізації та респіраторних захворювань, чи окремий центр з питань ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів та профілактики туберкульозу.
В Україні створено Центр громадського здоров’я України за аналогом CDC, і він має фактично такі ж завдання.
В основному вони охоплюють – здійснення епідемічного нагляду, виконання повноважень щодо захисту населення від інфекційних та неінфекційних захворювань, лабораторній діяльності, біобезпеки та безпеки крові, зокрема, розбудовується мережа регіональних центрів", – пояснює Супрун.
Вас також може зацікавити:
Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.
А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.