Українські вчені отримали перші результати дослідження щодо лікування пневмонії при COVID-19 стовбуровими клітинами

Дарія Поперечна — 3 березня 2021, 15:55

Українські науковці отримали перші результати клінічних досліджень щодо лікування стовбуровими клітинами пневмонії, спричиненої короновірусною хворобою.

Про проміжні результати першого етапу розповіли у Інституті молекулярної біології та генетики.

Таке дослідження в Україні проводять вперше.

У ньому брало участь 13 пацієнтів (чоловіки віком від 36 до 73 років) із двобічною пневмонією, сатурацією нижче 93% та важким перебігом хвороби.

Під час дослідження при лікуванні експериментальної групи пацієнтів, хворих коронавірусною пневмонією, використовували мезенхімальні стовбурові клітини.

Фото pressmaster/Depositphotos

Це тип стовбурових клітин, які можуть полегшити запалення, стимулювати ріст та диференціювання клітин.

Їх вводили внутрішньовенно тричі в дозі 1 мільйон клітин на 1 кілограм ваги пацієнта.

У Інституті зазначають, що на другий тиждень після введення стовбурових клітин у 4 з 13 пацієнтів повністю відновилися легені.

"На 24-ий тиждень у пацієнтів за результатами КТ відзначаємо позитивну динаміку відновлення легень, тільки один пацієнт має ознаки фіброзування в одній долі однієї легені", – розповідають вчені.

При цьому за даними Інституту, у контрольній групі з 15 пацієнтів, які не отримували клітинної терапії, 1 людина померла, а у 7 виникли прояви фіброзування легенів на 8-ий тиждень.

"Ці дані дозволяють стверджувати, що на сьогодні застосування мезенхімальних стовбурових клітин є перспективним методом боротьби з фіброзним переродженням тканини легень внаслідок пневмонії, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", – пояснює старший науковий співробітник Інституту молекулярної біології і генетики НАНУ, кандидат біологічних наук Володимир Шаблій.

Дослідження проводиться за участю Інституту клітинної терапії у співпраці з Київською міською клінічною лікарнею № 4 та Інститутом епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського.

Клітинні препарати виготовлено біотехнологічною лабораторією Інституту клітинної терапії.

Науковці зазначають, що іноземні колеги уже експериментують з таким методом відновлення легень після коронавірусної хвороби.

Особливо цінною, на думку вчених, є здатність мезенхімальних стовбурових клітин пригнічувати вивільнення прозапальних цитокінів при коронавірусній пневмонії, важкість якої обумовлена так званим "цитокіновим штормом".

"Під терміном "цитокіновий шторм" розуміють, що активовані SARS-CoV-2 власні імунокомпетентні клітини в надлишку виділяють біологічно-активні речовини, що викликають патологічне запалення як тканини легень, так і інших органів, підвищують проникність судин, що згодом сприяє розвитку фіброзу легень", – пояснюють науковці.

Наразі у Інституті наголошують, що йдеться лише про перший етап клінічних випробувань.

Щоб отримати повноцінні дані стосовно ефективності методу, спостереження за пацієнтами має тривати не менше року.

"Ми повинні порівняти віддалені результати ефективності застосування стовбурових клітин з методом лікування, що затверджений протоколом МОЗ.

Дані спостереження на 24-ий тиждень після введення дозволяють зробити висновок, що метод застосування стовбурових клітин є не тільки безпечним, не спостерігалося жодних небажаних явищ, а й ефективним як у швидкості одужання пацієнтів, так і у запобіганні розвитку фіброзу легень", – підсумував Володимир Шаблій.

Вас також може зацікавити:

Що заважає українським науковцям визначити нові штами коронавірусу, та чому це потрібно зробити

Українські науковці розробили ПЛР-тест, який може одночасно визначити COVID-19 та грип

Як символ 2020 року розвиває науку. Українські вчені розповіли, у яких дослідженнях їм допомогли гризуни

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Також ми ведемо корисний Telegram-канал "Мамо, я у шапці!".

Реклама:

Головне сьогодні