7 поганих звичок для вашого мозку

Катерина Хорощак — 5 вересня 2021, 11:00

Про мозок потрібно дбати не менше, ніж про інші органи тіла. Тоді в старості у вас може бути менше проблем з пам'яттю та й загалом зі здоров'ям мозку.

Деякі звички, які ви практикуєте сьогодні, можуть погіршити ваш стан потім.

Та зміна тільки однієї з них може покращити роботу вашого мозку, зменшити ризики розвитку хвороби Альцгеймера і допомогти вам стати здоровішими, повідомляють в Американській асоціації пенсіонерів.

Почати ніколи не пізно.

Ось 7 звичок, які можуть нашкодити вашому мозку.

Фото: SIphotography/Depositphotos

Ви зациклені на негативі

Образи і негативні думки не тільки гарантують вам песимістичний настрій.

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Alzheimer's & Dementia, зациклення на негативі також пов'язано з погіршенням пам'яті у людей 55 років і старше.

В учасників, яких переповнював негатив, було більше відкладень амілоїду і тау-білка в мозку – біологічних маркерів хвороби Альцгеймера.

Щоб зменшити ризики розвитку хвороби, коли ви зациклюєтесь на негативі, фахівці радять:

  • скласти список з п'яти конкретних речей, за які ви вдячні, і зосередитися на них;
  • зробити кілька глибоких вдихів, взятися за інші справи або переключити свою увагу на щось інше;
  • привітайте негативну думку, коли вона з’являється, зі словами "Привіт" та скажіть їй "До побачення".

Ви не вакцинуєтеся

Відмова від вакцинації може бути втраченою можливістю в боротьбі з деменцією.

Згідно з дослідженням, проведеним Полом Шульцем, доктором медицини, неврологом з Наукового центру здоров’я Техаського університету, у людей у ​​віці від 75 до 84 років вакцинація проти грипу була пов'язана зі зниженням імовірності розвитку хвороби Альцгеймера.

Інші дослідники виявили, що у людей у ​​віці від 65 до 75 років, які отримали щеплення від пневмоній, ймовірність розвитку хвороби Альцгеймера знизилася на 25-30%.

Необхідні додаткові дослідження, щоб зрозуміти, чи відіграя вакцинація роль в захисті мисленнєвих процесів.

Але висновок тут полягає в тому, що "вакцинація – одна з найбільш вивчених і перевірених заходів профілактики вашого здоров'я", ствержує Ребекка Едельмайер, старша директорка з наукових досліджень в Асоціації Альцгеймера США.

Ви п'єте солодкі напої

Якщо у ваш звичайний сніданок входить високий стакан апельсинового соку, зважте на те, що дослідження 2017 року пов'язувало споживання солодких напоїв з погіршенням епізодичної пам'яті.

Так що уникайте газованих напоїв, солодкого чаю і не зловживайте соком.

"Незавжаючи на те, що фруктовий містить деякі корисні фітонутрієнти, насамперед, це солодкий напій без клітковини", – розповідає докторка медичних наук Ені Фенн.

Вживання солодких напоїв може призвести до різкого стрибка цукру в крові, що, за її словами, може викликати хронічне запалення в головному мозку.

Набагато кращими є цілі фрукти, а не їхні соки.

"Маленький апельсин містить 2,5 г клітковини, щоб збалансувати 9 г цукру", – пояснює Фенн.

У вас нездоровий сон

На думку Глобальної ради з питань здоров'я мозку, якісний сон має вирішальне значення для гострого і продуктивного розуму.

Постійність – один з важливих показників хорошого сну: лягайте спати і прокидайтеся в один і той же час кожен день.

Змінна робота, зміна часових поясів, хронічний стрес і занадто багато кофеїну або алкоголю можуть порушити ваш ритм.

Якщо у вас є симптоми апное уві сні, як-от хропіння або денна сонливість, зверніться до лікаря.

"Порушення рівня кисню можуть спричинити пошкодження нервових клітин, які з часом можуть посилюватися і сприяти погіршенню пам'яті та когнітивних проблем", – каже Алон Авідан, доктор медицини, директор Центру порушень сну Каліфорнійського університету.

Ви користуєтеся навушниками

У дослідженні 639 дорослих 36-90 років помірна втрата слуху була пов'язана з майже двократним ризиком деменції.

Зазвичай, якщо хтось чує звук з ваших навушників, значить, вони занадто гучні, – говорить Ніколас Рід, викладач Школи громадської охорони здоров'я Джонса Гопкінса.

Він також рекомендує носити з собою затички для вух з і використовувати їх на концертах або спортивних заходах, а також уникати надто шумних місць.

"Якщо ви стоїте в межах 10 метрів від когось і не чуєте його, світ навколо вас занадто гучний", – додає Рід.

Ви регулярно приймаєте ці ліки

Широкий спектр ліків, зокрема трициклічні антидепресанти, деякі ліки від гіперактивності сечового міхура і деякі безрецептурні антигістамінні препарати, можуть блокувати дію ацетилхоліну, хімічної речовини мозку, важливої для навчання і пам'яті.

Дослідження показало, що прийом цих препаратів пов'язаний зі збільшенням захворюваності на деменцію.

Якщо ви регулярно приймаєте препарат однієї з цих категорій, не панікуйте, каже Юко Гара, директор з питань старіння і профілактики хвороби Альцгеймера у Фонді розробки ліків для хвороби Альцгеймера.

Але якщо ви регулярно приймаєте декілька з них, є сенс запитати свого лікаря про ризики.

У вас немає мети

Начальники, діти, подружжя – коли ми молодші, здається, що всі на нас розраховують. Але коли стаємо старшими, свобода від цих обов'язків може мати і темну сторону.

"Наявність причини вставати вранці, знання того, що люди залежать від вас, відчуття того, що ви важливі, можуть сприяти здоровому старінню", – пояснює доктор медицини Скотт Кайзер, геріатр в Центрі здоров'я Провіденс Сент-Джон.

Дослідники з Центру хвороби Альцгеймера "Раш" виявили, що у людей, які отримали високі бали за оцінкою життєвої мети, приблизно в 2,4 рази більше шансів не захворіти Альцгеймером, ніж у людей з низькими балами.

Якщо ви відчуваєте відсутність мети, зробіть своєму мозку величезну послугу, знайшовши собі нові обов'язки, каже клінічна психологиня Карла Менлі.

"Заведіть домашнього улюбленця, станьте волонтером або подорожуйте", – додає вона.

Вас також може зацікавити:

10 вправ для мозку, які покращують пам'ять

10 продуктів, які сподобаються вашому мозку. Радить ЦГЗ

Як читати і запам'ятовувати більше. Поради експертів

Хочете дізнатися більше здоров'я та здоровий спосіб життя? Долучайтеся до групи Мамо, я у шапці! у Telegram та Facebook.

Реклама:

Головне сьогодні