Дитина, планування батьківства та репродуктивні технології. Відповідаємо на найпоширеніші питання

23 березня 2023

В наш час люди мають неймовірний перелік технологій, які дозволяють зачати, виносити та народити дитину у тих випадках, які лише кілька десятиліть тому вважалися безнадійними.

Люди звертаються до репродуктивних технологій з дуже різних причин. Це і проблеми з плідністю, і стиль життя, який не дозволяє легко спланувати родину. Свої корективи вносить і війна.

Проте навіть найновітніші репродуктивні технології мають свої особливості та обмеження.

Якщо їх знати вчасно, то ви зможете скористатись ними максимально ефективно і врахувати власну життєву ситуацію. 

Для цього ми поговорили з лікаркою-репродуктологом, головною лікаркою клініки Айвімед, докторкою медичних наук Галиною Стрелко.

Галина Стрелко, репродуктолог, головна лікарка клініки Айвімед, докторка медичних наук

Спробуємо відповісти на найпоширеніші запитання.

Ми з партнером (кою) маємо проблеми з плідністю і хочемо скористатись послугами репродуктивної клініки. Проте, ми часто чули, що діти, які народились в результаті штучного запліднення, можуть мати більше проблем зі здоров'ям через це. Чи це правда? 

Ні, це не зовсім так. Будь-які міфи на чомусь базуються і часто бувають наслідком неправильних причинно-наслідкових зв'язків або банального браку інформації.

"Якщо казати про репродуктивні технології, то їх потребують люди, які мають певні нюанси зі здоров'ям, певні медичні стани. Часто це люди старшого віку, це люди, які вже мають репродуктивні проблеми. У таких пар вищі ризики викиднів, передчасних пологів та інших ускладнень пологів та вагітності. Проте, сама процедура не робить дітей, які народились за допомогою репродуктивних технологій "якимись не такими", зауважує Галина Стрелко.

Якщо у мене безпліддя, це означає, що я не зможу обійтись без "штучного запліднення"?

Зовсім не обов'язково. За словами Галини Стрелко орієнтовно 50% випадків безпліддя точно можна вилікувати конвенційно, за допомогою медикаментів або хірургічного втручання.

Проте в деяких випадках не впоратись без таких репродуктивних технологій як екстракорпоральне запліднення (ЕКО).

Як пояснює лікарка, в першу чергу це:

  • непрохідність фаллопієвих труб;
  • ендометріоз;
  • критично низька кількість сперматозоїдів у чоловіків тощо.

Також ЕКО може бути допомогою для тих пар, які вже пережили множинні викидні через генетичні проблеми. 

клініка Айвімед

Тобто якщо ми тривалий час не можемо завагітніти, варто перевірити і чоловіка?

Обов'язково! Чоловічий фактор є частою причиною безпліддя в парі. Приблизно 30-40 % чоловіків мають безпліддя. Тому, не обстежувати партнера це просто втрачати час. Навіть якщо чоловік, на перший погляд, абсолютно здоровий та не має проблем з еректильною функцією, він все одно може мати безпліддя. 

А якщо мій чоловік здоровий, проте незабаром його мають відправити на фронт? Чи могли б ми заморозити його сперму, щоб мати можливість зачати дитину навіть у випадку травми або, якщо станеться найгірше

Звичайно. До того ж у випадку чоловіків ця процедура швидка, безболісна і потребує мінімум підготовки. 

"Якщо ми кажемо про таку екстрену ситуацію, то впоратись можна за годину. Бажано 2-3 дні утриматись від статевого акту перед процедурою, не вживати алкоголь. Чоловіка перевірять на базові інфекції, як ВІЛ, сифіліс тощо і зберуть матеріал", пояснює Стрелко

 клініка Айвімед

А як виглядає підготовка до ЕКО у жінки?

Звичайно, процес складніший, ніж у чоловіків.

Його можна розділити на такі етапи:

  • стимуляція яєчників;
  • пригнічення спонтанної овуляції;
  • вилучення яйцеклітин;
  • запліднення;
  • перенос ембріона в матку.

"Яйцеклітини отримують шляхом трансвагінальної пункції. Це інвазивна процедура, а значить вона має і вищі ризики ускладнень. Тому обстеження жінки має бути ретельнішим в плані її загального здоров'я.

Наприклад, окрім загальних аналізів на інфекції, загальний аналіз крові, може знадобитись аналіз на коагуляцію (згортання) крові, УЗД молочних залоз. Якщо у жінки є якась пухлина, то гормональні медикаменти можуть нашкодити", пояснює лікарка.

клініка Айвімед

Тобто для підготовки перед процедурою мені треба буде приймати гормони? Це не зашкодить? Я не наберу ваги?

Ні, ризики ускладнень в наш час дуже низькі і якогось значного набору ваги також не повинно бути. 

Багато побоювань базуються на тому, що раніше, коли ЕКО було ще відносно новою процедурою, гіперстимуляція яєчників не завжди була безпечна. Але наразі цю процедуру вдосконалили і вона не несе загрози життю та здоров'ю жінки. 

"Щоб отримати кілька яйцеклітин, жінка приймає медикаменти, які стимулюють множинний ріст фолікулів. Ці препарати це фолікостимулювальний гормон, який виробляється у жінок все життя та більш активно з 12-13 років. Таким чином ми отримуємо в середньому не одну, а 8 -15 яйцеклітин. Проте все залежить від кількості дрібних фолікулів, що є в яєчнику на момент початку стимуляції. Це може бути і набагато більша кількість, а може 1-2 яйцеклітини, навіть при умови призначення адекватних доз препаратів для стимуляції. На одну яйцеклітину шанси завагітніти десь 6%. Така терапія триватиме орієнтовно 10 днів. За ці 10 днів буде важко отримати якийсь великий набір ваги", заспокоює лікарка. 

клініка Айвімед. Стереомікроскоп в ламінарі. 

А якщо я не впевнена, що хочу дитину зараз? Я можу прийти в репродуктивну клініку, коли дозрію і просто зробити штучне запліднення?

Не все так просто. Ресурси нашого організму обмежені і іноді кількість та стан яйцеклітин не дозволяють провести запліднення саме з яйцеклітиною жінки.

"Іноді через вік жінки чи особливості здоров'я, ми можемо лише розвести руками та запропонувати донорську яйцеклітину. Але не всі готові прийняти такий варіант психологічно.

Тому особисто я раджу ще у віці 25-30 років оцінити власний запас яйцеклітин. Запитати, маму, бабусю, чи не було в них ранньої менопаузи, адже це часто має спадковий характер. 

Буває, що жінку очікує важке лікування, яке може негативно вплинути на репродуктивну функцію і збережені яйцеклітини дозволять зачати та виносити дитину після одужання", зауважує лікарка.

ІКСІ станція

Треба визнати, що якість та кількість яйцеклітин дуже корелює з віком жінки.

Наприклад, у 25-30 років кількість яйцеклітин з генетичними аномаліями становить 25-30%.

У віці 44 років це вже 80-90%

Інфографіка Айвімед

А якщо я хочу дитину, проте не маю партнера і не впевнена, чи матиму постійного. Чи можу я скористатись донорською спермою? 

Максимально вивчити профіль майбутнього батька моєї дитини.

Так, звичайно. Репродуктивні клініки використовують сперму від перевірених спермобанків або самі обстежують донорів.

Донор може надати не лише базові дані про себе, як, наприклад, вік, стан здоров'я, професію тощо. Деякі також можуть додати дитячі фото. 

"Сперму можуть надати і українські чоловіки, але відповідно до нашого законодавства, чоловік для цього повинен мати хоча б одну біологічну дитину, щоб довести свою фертильність. Також донори сперми ретельно обстежуються. В Україні також існують кріобанки , де обстежують чоловіків та проводять відбір для подальшої участі в програмах донації.", каже лікарка.

клініка Айвімед. Центрифуга. Дюари з азотом для зберігання біоматеріалів.

***
Незалежно від того, що саме наводить вас на думку, що репродуктивні технології вам підходять, головне, що треба знати про цей метод, це те, що він безпечний, все більш доступний та дозволяє підходити до життя з ретельнішим плануванням, ніж це було можливо ще 10 років тому. 

Перше успішне штучне запліднення сталося в 1978 році. В результаті народилась здорова дівчинка, Луїза Браун. 

Зараз це доросла жінка, мати двох дітей, який зачала абсолютно природним методом.

В 2010 році ця перша спроба була відзначена Нобелівською премією. Але найважливіше те, що це можна вважати відправною точкою в репродуктивних технологіях, яка дала мільйонам сімей довгоочікуваних та здорових дітей.

Якщо ви хочете орієнтовно зрозуміти ваші ризики репродуктивних проблем, то ви можете пройти цей тест. Він надає базові орієнтири, на основі наукових медичних даних. Точні ризики чи їхню відсутність може визначити лише лікар.