Коли потрібно здати лабораторні аналізи?

Коли потрібно здати лабораторні аналізи?

Лабораторні аналізи дозволяють дослідити біоматеріал людини (кров, сечу, кал) з метою діагностувати стан здоров'я і виявити захворювання на ранніх стадіях. Здати аналізи можна самостійно в профілактичних цілях (для оцінки роботи внутрішніх органів і систем), а також за призначенням лікаря (для постановки діагнозу і призначення лікування)

Кому необхідно здати аналізи крові?

Оскільки кров проходить через усі органи і системи, її дослідження дозволяють оцінити поточний стан здоров'я і виявити збій в роботі організму. Аналізи крові необхідно здавати при погіршенні самопочуття: сонливості, підвищеній втомлюваності, слабкості. Показання до аналізу крові:

 • гострі респіраторні захворювання (грип, парагрип, коронавірус);
 • ознаки інтоксикації (нудота, блювання, м'язовий біль);
 • розлади травлення (діарея, запор);
 • підвищення або зниження артеріального тиску;
 • аритмія, болі в області серця.

Загальний аналіз крові показує наявність запалення в організмі, анемію, ознаки бактеріальної та вірусної інфекції. Біохімічні показники крові дозволяють виявити функціональний стан внутрішніх органів і збій обмінних процесів в організмі.

Аналіз на гормони призначається при проблемах з репродуктивною системою (безплідді, невиношуваності вагітності), при менструальних дисфункціях (нерегулярності чи відсутності місячних) та сексуальних розладах (зниженні лібідо, еректильній дисфункції). Аналіз на вітаміни та мінерали необхідний при погіршенні стану волосся, шкіри та нігтів та при плануванні вагітності, щоб попередити патології розвитку плода.

Показанням до визначення онкомаркерів можуть бути різка зміна ваги, втрата апетиту, болі різної локалізації, підвищення температури тіла. Дослідження може проводитися для самоконтролю (при наявності онкології в анамнезі у родичів).

Передопераційні аналізи крові дозволяють прогнозувати появу патологічних станів, що важливо перед хірургічним втручанням. До обов'язкових досліджень перед операцією відносяться загальний аналіз крові, коагулограма (тест на згортання крові), тести на гепатити В, С і сифіліс.

Аналізи на алергію показують наявність специфічних імуноглобулінів до окремих алергенів. Алергія проявляється нежиттю, висипаннями на шкірі, розладами травлення.

Коли потрібно пройти дослідження сечі?

Лабораторні аналізи сечі дозволяють виявити в ній бактерії, солі, ферменти, визначити наявність побічних продуктів (наприклад, білок, глюкозу, лейкоцити, еритроцити), що дає можливість оцінити метаболізм. Показання до аналізу сечі:

 • біль в ділянці нирок;
 • порушення сечовипускання (хворобливе, ускладнене, часте);
 • цукровий діабет.

Дослідження урини показує інфекції та запалення сечовидільної системи, дозволяє діагностувати цистит, уретрит, пієлонефрит, сечокам’яну хворобу. Загальний аналіз сечі обов'язковий при вагітності для оцінки стану нирок.

При яких симптомах здати аналізи калу?

Аналізи калу необхідні для виявлення гастроентерологічних захворювань. Симптоми, при яких слід здати аналіз калу:

 • ниючі, гострі чи тягнучі болі в животі;
 • нудота та блювання;
 • тривала діарея або часті запори;
 • кров, слиз або гній в фекаліях.

Аналіз калу показує патології та інфекції органів ШКТ (гастрит, панкреатит, холецистит). Для постановки діагнозу гастроентеролог направить на інструментальні дослідження (гастроскопію, УЗД органів черевної порожнини).

В залежності від симптомів лікар може назначити конкретні аналізи. Види аналізів калу:

 • копрограма (загальний аналіз калу);
 • аналіз на хелікобактер;
 • аналізи на глистів.

Копрограмма показує дисбактеріоз кишківника і наявність запалень органів ШКТ. Аналіз на глистів дозволяє виявити паразитів (гельмінтів, лямблій, найпростіших). Своєчасне виявлення хелікобактерної інфекції може запобігти розвитку виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки.

В яких випадках необхідна перевірка на ЗПСШ?

Основним способом передачі ЗПСШ є незахищений статевий контакт. Здати аналізи на венеричні захворювання необхідно при болі, свербінні та печінні в області геніталій, незвичних виділеннях з піхви чи уретри, висипаннях на статевих органах, а також болі та дискомфорті під час статевого акту. Для профілактики слід здавати аналізи на ЗПСШ один раз на рік при наявності більше одного сексуального партнера.

Для визначення статевих інфекцій у жінки зазвичай використовується мікроскопічне дослідження — мазок зі слизової оболонки піхви та цервікального каналу. У чоловіків для виявлення ЗПСШ використовують зішкріб з уретри.

Підготовка до аналізів

Для отримання достовірних результатів важлива правильна підготовка до лабораторних досліджень. Підготовка до здачі венозної крові включає:

 • забір крові строго натще (утримання від прийому їжі за вісім-десять годин до аналізу, грудним дітям треба витримати перерву між годуванням три-чотири години);
 • виключення із раціону жирної, смаженої і гострої їжі за добу до дослідження;
 • відмова від алкогольних напоїв за 24 години до аналізу, від куріння — за одну годину;
 • обмеження фізичних і емоційних перевантажень за добу до здачі крові.

Необхідно попередити лікаря про прийом медичних препаратів (гормональних контрацептивів, антикоагулянтів) і біодобавок, тому що вони можуть вплинути на результати аналізів. В день забору біоматеріалу можна пити чисту негазовану воду до 200 мл.

Забір сечі для аналізу проводиться зранку, біоматеріал збирається в спеціальний стерильний контейнер. Підготовка до аналізу сечі:

 • туалет зовнішніх статевих органів без використання засобів гігієни;
 • відмова від алкоголю та важкої їжі за одну-дві доби до аналізу;
 • виключення з раціону продуктів, які можуть змінити колір сечі (наприклад, буряка, моркви) за три дні до аналізу.

Для забору сечі на аналіз у дітей можна використовувати вимитий без хімічних засобів горщик. Ємність з уриною необхідно доставити в лабораторію протягом двох годин.

Для аналізу кала необхідно зібрати 20 грамів (приблизно чайну ложку) фекалій у стерильний контейнер. Забір біоматеріалу проводиться під час ранкової дефекації. Перед збором калу на аналіз не дозволяється прийом препаратів послаблюючої дії та використання клізм.

Головне сьогодні