Чи можна "почистити" судини? Пояснює Супрун

Катерина Хорощак Наталiя Бушковська — 28 листопада 2019, 13:32

Чи це можливо "почистити судини"?

"Різноманітні настоянки, часник, біологічно-активні добавки та процедури в санаторії, що обіцяють "чистку судин від атеросклеротичних бляшок", мабуть, періодично вам трапляються в контексті реклами чи "порад".

А тим часом фантазія змальовує щось на кшталт засобу для чистки труб. Залив, пошипіло і зробилося добре.

Насправді, зупинка атеросклерозу чи певне покращення стану судин до стану "як було" є результатом постійної роботи, а не одноразових засобів", йдеться на офіційній сторінці у Facebook колишньої очільниці МОЗ Уляни Супрун.

Зупинка атеросклерозу чи певне покращення стану судин до стану "як було" є результатом постійної роботи, а не одноразових засобів. Фото: Giovanni_Cancemi/Depositphotos

Щоб покращити стан судин потрібні зміни в раціоні, регулярні фізичні вправи, відмова від куріння, контроль тиску, і, можливо, прийом статинів (ліків для контролю рівня холестерину).

Хоча завдяки успіхам хірургії та нанотехнологій стає реальним буквально "почистити судини", але, все ж таки, не всі.

Що таке атеросклероз?

Атеросклероз це хронічна метаболічна хвороба, пов’язана із порушенням транспорту жирів і змінами стану судин.

Атеросклерозу сприяє низка чинників: раціон, індекс маси тіла, інші хвороби, як-от діабет, куріння, рівень фізичної активності та спадковість.

Тому "не можна так взяти й почистити судини".

Далеко не всі випадки атеросклерозу та хвороб серця зумовлені високим холестерином.

Буває достатньо пошкоджених курінням судин.

Атеросклероз прогресує так.

Переносники холестерину в крові ліпопротеїни низької щільності пошкоджуються вільними радикалами, наприклад, при курінні.

Пошкоджуються і стінки судин вони стають "липкими", тобто придатними до прикріплення до їхньої поверхні. Але це безлад, тому макрофаги прагнуть прибрати ліпопротеїни, клітини неспецифічного імунітету.

Макрофаги так стають "пінистими клітинами", наповненими жирами, і нікуди уже не діваються.

Так починає наростати, немов сніговий ком, атеросклеротичне ядро.

Туди проникають інші імунні клітини, розвивається запалення, йде подальше пошкодження вільними радикалами, а просвіт судини тим часом зменшується.

Кровоток крізь судину ускладнюється. Якщо це артерія, то певна ділянка тіла не буде отримувати достатньо кисню.

Як наслідок, розвивається ішемічна хвороба серця чи хвороба периферійних судин (болять ноги).

Атеросклеротична бляшка може навіть покритися фіброзною тканиною і нагадувати таку собі "моцарелу у фритюрі".

Подальший розвиток подій це тромбоз, розрив судини, інфаркт чи інсульт.

Наша задача вчасно осягнути проблему і спинити її, а якщо вдасться ще повернути як було.

Як зрозуміти, чи є проблема?

Головна проблема полягає в тому, що люди дізнаються про атеросклероз уже на пізніх стадіях "моцарели у фритюрі", коли судини істотно звужуються, кровотік відчутно погіршується, і починаються суттєві проблеми із серцем чи ногами.

Та профілактика краща за лікування.

▪️ Запитайте себе, чи ваш раціон і спосіб життя сприяє розвитку атеросклерозу? Мало руху, багато солодкого і поганого-жирного (маргарини, смажене м’ясо і картопля) і куріння сприяють атеросклерозу.

▪️ Подумайте, чи хворіли ваші родичі на серцево-судинні хвороби? Коли це в них почалося? А який спосіб життя вони при цьому вели?

▪️ Далі здайте аналіз на рівень холестерину та співвідношення ліпопротеїнів, а також глюкози крові натщесерце. Це варто робити регулярно. Втім, якщо у вас здоровий індекс маси тіла (до 24.9) і в нормі рівень глюкози, то до 45 років аналіз на холестерин можна не здавати. Якщо ж ви збагнули, що і спосіб життя не в порядку, та/чи сімейний анамнез, то краще здайте аналіз не чекаючи на 45.

▪️ Сімейний лікар може перевірити стан ваших периферійних судин, пульс, прослухати їх за допомогою стетоскопу. Про атеросклероз свідчить перепад тиску між передпліччям та ліктем. Складніші обстеження це УЗД судин чи кардіологічний стрес-тест.

Що роботи, якщо поставили діагноз "атеросклероз"

Без паніки! На 80% розвиток атеросклерозу залежить від способу життя.

Перше це зміна раціону.

Починають із неї, і якщо ефекту замало, то прописують ліки.

Проте, на жаль, (чи на щастя) не можна харчуватися пампухами й смаженою картоплею, і сподіватися на здоров’я серця і судин.

Бо обмін речовин річ комплексна. У раціоні мають бути жирна риба, горіхи, зелень, насіння, каші, печена чи варена в мундирі картопля, нежирне м’ясо, бобові, і ягоди та овочі, багато ягід та овочів, а також спеції.

Раціон

🐟 Риба, горіхи й насіння це джерело ненасичених жирних кислот та вітаміну Е, народною мовою "хороші жири", а також нерозчинна клітковина.

🥔 Каші й картопля, в якій збережені мінерали — це джерело клітковини й повільних вуглеводів. Тобто рівень глюкози зростатиме не різко, як від тортика, а поволі.

🍗 Нежирне м’ясо чи рослинні джерела білка дають амінокислоти, але не передають куті меду, тобто холестерину. Спеції: куркума, чілі, кориця — сприяють відновленню чутливості до інсуліну та допомагають нормалізувати рівень тригліцеридів в крові.

🍒 Овочі, фрукти, ягоди — це джерело вітамінів та мінералів, і при цьому низькокалорійні. Яскраві ягоди, як-от смородина, фрукти, а також чай і кава багаті на поліфеноли.

Це велика група органічних сполук, що впливають на роботу низки наших ферментів, у тому числі, залучених в утворення активних форм кисню, запальні процеси, синтез і транспорт жирів, агрегацію (злипання) тромбоцитів, та стійкість судин до пошкоджень вільними радикалами. Поліфеноли також часто є антиоксидантами.

Наразі немає клінічних досліджень, які кажуть на кшталт: "келих червоного сухого та смородинове желе зменшили прояви атеросклерозу в 80% пацієнтів". Проте, є докази, що поліфеноли справді корисні, і їсти, як не крути, все одно щось треба. Тож хай це будуть яблука і вишні, а не солодощі тривалого зберігання.

🥗 Клітковина в рослинній їжі, в тому числі в бобових, запобігає закрепам, знижує ризик раку кишківника, та підтримує здорову мікробіоту кишківника. Це — сукупність мікроорганізмів, що живуть у товстому кишківнику. Від того, що там за бактерії і кого більше — хороших чи поганих — тобто якісного і кількісного складу кишкової мікрофлори залежить схильність до діабету 2 типу, ожиріння, депресії, серцево-судинних хвороб і зростання про-запального фону. Клітковина — це добре.

Фізичні навантаження

▪️ Фізичні навантаження допомагають м’язам поглинати глюкозу. Якщо вони не працюють, то вона стане підшкірним чи, того гірше, вісцеральним жиром. А високий рівень глюкози і низька чутливість тканин до інсуліну — (дуже спрощено) є причиною розвитку пре-діабету чи діабету. А втрата тканинами чутливості до інсуліну — одна із причин атеросклерозу.

▪️ Фізичні навантаження разом зі здоровим раціоном допомагають підтримувати здорову вагу і борються з вісцеральним жиром (це той, про який у google часто питають "як прибрати живіт?").

▪️ Навіть як "уже погано" і є серцево-судинні хвороби, тренування допомагають знизити ризики й покращити аналізи. Ходьба, біг, аеробні вправи, силові вправи, якщо вони співставні за енерговитратами, однаково добре знижують ризик розвитку серцево-судинних хвороб.

Покинути курити

Куріння є дуже потужним фактором, що наближає до стаціонару в кардіології. Воно запускає вільнорадикальні процеси, сприяє тромбоутворенню, порушенню обміну жирів (дизліпідемії), аномальному розвитку судин, порушує відновлення їхнього ендотелію (вистилки).

Це не чорна магія — компоненти табачного диму впливають на активність генів, що зумовлюють "липучість" клітин та утворення оксиду азоту NO.

Завдяки оксиду азоту судини здатні розширюватися, коли треба, тобто коли піднімається тиск і його потрібно знизити, чи відбувається повноцінна ерекція. Немає оксиду азоту, бо компоненти тютюнового диму вимкнули потрібні гени — тиск не знижується, ерекції немає.

Куріння може заважати фізичній активності. А якщо його доповнити картоплею фрі та бутербродом із ковбасою, то в кардіологію можна брати абонемент.

Компоненти табачного диму впливають на активність генів, що зумовлюють "липучість" клітин та утворення оксиду азоту NO.
Фото: Rangizz/Depositphotos

Зрештою, це не куріння вас заспокоює. Це без куріння ви втрачаєте спокій і мусите той спокій відновити за допомогою дії нікотину на рецептори в мозку. Куріння робить людей тривожними.

Незалежно від того, є у вас ризик розвитку серцево-судинних хвороб, який рівень глюкози натщесерце, вік, вага, сімейний анамнез, все одно варто дотримуватися цих порад щодо способу життя.

Від них залежить також стан шкіри (еластичність, здатність відновлюватися, відсутність зморшок через дим), легень (чи не буде хронічного обструктивного захворювання), зубів, психічне здоров’я, ризик низки типів раку, лібідо та потенція, фертильність і ризик деменції в старшому віці.

Вам треба зберігати спокій і здоров’я.

Що робити в критичних ситуаціях

Тут мова йтиме про важкі і загрозливі для життя стани. Соду, мед, лимонний сік та інші народні засоби використовувати не треба.

Затверджених ліків, що повернули б судинам ідеальний стан, наразі не існує.

Медикаментозна терапія атеросклерозу може включати такі ланки:

📌 Зниження ризику тромбоутворення актикоагулянтами (і припиненням куріння).

Антикоагулянти бувають різні, і прописати їх має лікар.

Не можна пити ацетилсаліцилову кислоту про всяк випадок — можуть бути внутрішні крововиливи чи виразки.

📌 Терапія статинами — ліками, що знижують рівень холестерину.

Статини прописують не всім і не завжди.

Їх призначають, якщо ризик інфаркту, інсульту чи смерті від судинних хвороб у найближчі 10 років перевищує 7,5%, або є супутні хвороби: діабет, ішемічна хвороба серця, хвороба периферичних артерій, чи рівень холестерину вищий за 4,9 ммоль/л. Оцінити свої ризики в найближчі 10 років можна за посиланням.

Перш, ніж призначити статини, треба знати

  • загальний рівень холестерину,
  • рівень ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності),
  • ЛПДНЩ (ліпопротеїнів дуже низької щільності) та тригліцеридів,
  • глікованого гемоглобіну,
  • ниркову функцію
  • та приблизний час клубочкової фільтрації,
  • рівень тиреотропного гормону
  • і трансамінази.

Це потрібно для діагностики можливих супутніх хвороб чи інших причин порушеного жирового обміну.

Якщо пацієнт курить, вживає алкоголь чи має ожиріння, то слід прибирати також і ці фактори. З ними покращення не буде.

📌 Контроль тиску.

Знати свій тиск, регулярно його вимірювати і за потреби систематично приймати ліки для його зниження.

Половина українців і чверть українок не знають, що в них гіпертензія, і лише чверть чоловіків і 35% жінок знають про свій тиск, контролюють його і приймають ліки.

Ліки проти гіпертензії призначити має лікар. Ваше завдання їх постійно приймати.

📌 Лікування діабету і нормалізація рівня цукру.

Це потрібно робити і медикаментозно, і з допомогою зміни способу життя.

📌 Запобігання запаленню.

Інтерлейкін-1-бета, С-реактивний білок, фактор некрозу пухлин виділяються імунними клітинами в середині атеросклеротичної бляшки, і викликають ще більше пошкодження ендотелію (вистилки) судин та супутні хвороби.

Інші способи боротьби з атеросклерозом потребують хірургічних маніпуляцій.

До них вдаються, коли є суттєвий ризик для життя.

На жаль, здебільшого їх роблять, коли уже щось сталося, а не планово.

Зауважте, що всі проблемні ділянки "почистити" чи "прибрати" не вдасться. Медикаменти та зміна способу життя все одно потрібні.

📌 Коронарна ангіопластика, тобто операція на судинах, що забезпечують кров’ю міокард.

Метою операції є розширення заблокованої чи сильно звуженої судини. Інколи при цьому застосовують стентування.

Така операція зменшує біль в грудях і покращує кровотік в міокарді.

В Україні таке оперативне втручання пацієнти з гострим інфарктом міокарда можуть отримати безоплатно.

Їх проводять в кардіоцентрах, які обладнано в кожному регіоні країни. Більше про це можна почитати тут.

📌 Шунтування (пересадка) артерії.

Артерії чи вени зі здорової ділянки пересаджують, щоб обійти (шунтувати) чи замінити звужені коронарні артерії.

Це також покращує кровотік і може запобігти серцевому нападу.

📌 Каротидна ендартеректомія — операція з видалення атеросклеротичних бляшок в сонних артеріях, що забезпечують мозкове кровопостачання.

Це має запобігти інсульту.

📌 Операції з механічного видалення атеросклеротичної бляшки чи абляції (видалення) судин у той чи інший спосіб можуть проводитися і на ногах, якщо є сильне порушення кровотоку: перепад тиску і холодні ступні.

Наразі багато зусиль спрямовані на розробку нанороботів, які могли б руйнувати атеросклеротичні бляшки, та наночасточок, що адресно доставляли б ліки.

Тобто бажання буквально "почистити судини" може колись буде реальним.

Крім цього, наразі клінічно не затверджено в протоколах, але показує хороші результати застосування бета-циклодекстрину для розчинення бляшок та перепрограмування імунних клітин.

Вас також може зацікавити:

Ми хочемо тримати з вами зв'язок. Будемо раді бачитися і спілкуватися з вами на наших сторінках у Facebook та у Twitter.

А якщо хочете бути в курсі лише новин та важливої інформації про здоров'я, підписуйтесь на нашу Facebook-групу про здоров'я та здоровий спосіб життя.

Реклама:

Головне сьогодні