Рак простати: розвінчуємо 5 міфів про хворобу

photography33/Depositphotos
Рак простати: розвінчуємо 5 міфів про хворобу

У травні в експрезидента США Джо Байдена діагностували агресивну форму раку простати з метастазами в кістки.

Утім, хворіють на нього не тільки старші чоловіки і не тільки президенти. Тому ми вирішили пояснити, що це за орган та як вберегти себе від раку простати.

  • Як часто у чоловіків буває цей тип раку?
  • Як його вчасно виявити?
  • І що взагалі треба знати про простату?

Для цього ми поговорили з урологом та андрологом Артемом Кривоносовим.

Маленький орган із серйозною роботою: що таке простата

Простата або передміхурова залоза – це невелика залоза, яка розташована дещо нижче сечового міхура.

Як пояснює уролог та андролог Артем Кривоносов, ця залоза виділяє секрет (рідину), яка активізує сперматозоїди.

РЕКЛАМА:

Сперма – це, по суті, "мікс" секрету простати та сперматозоїдів.

"Інша функція простати – це активація гормону тестостерону в активний тестостерон або дигідротестостерон. Цей гормон відіграє ключову роль у розвитку статевих ознак у чоловіків. І, зокрема, у формуванні чоловічих статевих органів", – додає лікар.

Як не важко здогадатись, цей орган існує лише в чоловіків.

І проблеми із сечовипусканням часто є ознакою того, що з простатою щось не так.

Наприклад:

  • труднощі з початком сечовипускання або необхідність напружуватися, щоб помочитися,
  • слабкий струмінь сечі, переривчасте сечовипускання та триваліший, ніж зазвичай, процес випорожнення сечового міхура,
  • відчуття, що сечовий міхур не спорожняється повністю,
  • підтікання сечі після завершення сечовипускання,
  • потреба мочитися частіше або терміново, включаючи нічні пробудження для сечовипускання,
  • походи в туалет 1-2 рази за ніч.
Вважається, що проблеми з простатою – це виключно проблеми чоловіків, віком 50+. Частково це міф. І це міф №1, про який ми поговоримо.

Так, проблема з простатою частіше виникає після 50 років, але насправді може дошкуляти будь-якому чоловіку, у якого присутня простата.

"Огляд простати пальцем у лікаря можна і варто починати робити вже після 18 років. Уролога рекомендується відвідувати раз на рік навіть з 18 років. Під час огляду у чоловіків перевіряють член, мошонку та простату. Важливо зрозуміти, чи немає там запалення чи підозрілих новоутворень", – пояснює лікар

Лікар каже, що багато чоловіків не наважується на огляд, бо банально бояться, що це боляче, і перше, що буде робити лікар – це пхати палець в дупу. Це неправда.

Міф №2. Оглядати простату можна лише через анус.

Не лише. Є варіанти. Наприклад, огляд можна замінити спермограмою. Адже простата допомагає виробляти сім’я. І оцінити роботу простати можна, оцінивши якість сперми.

І тут ми підходимо до третього міфу.

Міф №3. Немає ефективних скринінгів на рак простати.

Вони є, і це те, що рятує життя, каже Артем Кривоносов:

"Я бачив в деяких протоколах цифру 45 років, проте радив би починати з 40. Бо я дуже часто діагностую онкологію простати і в 42, і в 43 тощо".

imagepointfr/Depositphotos

Як відбувається скринінг простати?

Людина приходить до уролога, який робить базовий огляд члена, мошонки та простати. Далі у вас візьмуть аналіз крові. Цей аналіз називається PSA – це онкомаркер.

І тут дуже важливо розуміти, що цей аналіз НЕ діагностує у вас рак. Він дозволяє запобігати розвиткові онкоклітин у вашій передміхуровій залозі.

"Цей аналіз запобігає можливому розвиткові. Цифри, які вказуються в аналізі, дають лікарю зрозуміти, наскільки високі шанси того, що у пацієнта вже є онкоклітини. Це не діагноз. Якщо здавати цей аналіз раз на рік, то в динаміці ми можемо зрозуміти, наскільки високі ризики розвитку онкології", – пояснює уролог.

Наступне, що можуть порадити зробити – це УЗД простати. Це не діагностує рак, проте допоможе визначити інші патології. Його більш інформативно робити ректально, тобто через анус. Хоч, це, звичайно, не дуже приємно.

Чи можна оглянути простату самостійно та чи допомагає масаж простати?

Категорично ні!

По-перше, це небезпечно. По-друге, неможливо. По-третє, навряд ви знаєте, що саме шукати. Бо ви банально можете травмувати себе.

Наприклад, для огляду лікар/ка попросить вас лягти на бік і підтягнути до себе коліна.

Що ж стосується масажу, то цю процедуру проводять вкрай рідко.

Як пояснює уролог, це має сенс лише при "застої" секрету, що може призводити до підтікання сперми і знижувати якість життя.

В інших випадках – це не потрібна процедура.

Міф №4. Щоб попередити рак простати, варто просто вести здоровий спосіб життя.

Без сумнівів, здоровий спосіб життя, фізична активність, відмова від куріння та алкоголю значно знижують ризики багатьох видів онкології. Проте, як пояснює лікар, практично у всіх чоловіків після 45 років в простаті з'являється аденома.

"Аденома простати – це доброякісне утворення. Воно буває майже у всіх чоловіків віком 45+. Проблема в тому, що ми не можемо "вгадати", коли аденома переросте вже у злоякісне утворення – аденокарциному, тобто онкологію. Для цього і роблять тест PSA", – каже уролог.

Лікар додає, що шлях від першого аналізу до діагностики раку в експрезидента США Байдена виглядав приблизно так: лікарі побачили зміни в цифрах його аналізу PSA і порекомендували йому наступний етап діагностики – МРТ з контрастуванням.

"Під час проходження МРТ лікар дивиться на шкалу, яка називається PI-RADS (Prostate Imaging Reporting and Data System). Це 5-рівнева шкала. Де перша та друга цифри означають, що все добре. А третя/четверта/п’ята потребують біопсії простати: ректально в простаті робить прокол для забору матеріалу. Біопсія вже остаточно підтвердить наявність чи відсутність онкології", – підсумовує він.

Чому зараз рак на етапі метастазів? Важко сказати.

Артем Кривоновосов вважає, що рак у Байдена знайшли на етапі, коли видаляти орган не було сенсу, і вже тривалий час він був на препаратах. Але в якийсь момент хвороба почала прогресувати.

Міф №5. Якщо у мене немає симптомів, то і раку простати в мене немає.

Ні! В цьому і біда: коли з'являються симптоми, то, скоріше за все, робити щось пізно.

Рак простати тривалий час ніяк себе не проявляє.

"Коли людина відчула симптоми, то це означає, що рак почав проростати в інші органи. З цього моменту він також може швидко метастазувати в кістки й інші органи та системи. Іноді до мене приходять пацієнти віком 60-70 років з болями в хребті. І при огляді виявляється, що це вже метастази, і все, що ми можемо запропонувати – це паліативна допомога", – каже лікар.

Він зауважує, що часто при болях на термінальних стадіях раку простати погано допомагає навіть морфій.

Якщо ж хвороба діагностована на ранніх стадіях, то може допомогти гормональна терапія, а саме зниження гормону тестостерону, що дозволяє припинити ріст пухлини.

У деяких випадках, за словами лікаря, потрібне видалення простати.

"Тоді людина просто живе собі далі. Звичайно, видалення органа потребуватиме тривалого процесу відновлення: якийсь час може турбувати підтікання сечі та проблеми з ерекцією. Ерекцію вдається відновити не завжди", – каже він.

Як саме це вплине на життя людини, питання дуже індивідуальне.

Лікар пояснює, що в когось підтікання сечі може тривати і до року.

Можуть бути проблеми з ерекцією – тут робити прогнози важко.

Проте смерть від цієї форми раку страшніша. Вчасна діагностика рятує життя.

Наталя Бушковська, спеціально для УП. Життя

Реклама:

Головне сьогодні