Українська правда

Білий шум для сну та концентрації: що це таке і наскільки він безпечний

- 22 грудня, 15:00

Чи чули ви коли-небудь про білий шум?

Його рівномірний статичний звук, схожий на шум дощу чи пилососа, може допомогти заглушити сторонні шуми, сконцентруватися та краще спати.

Але наскільки він безпечний та як правильно застосовувати пристрої генерації білого шуму?

"УП. Життя" використала джерела WebMD, National Library of Medicine, The Washington Post, National Institute for Occupational Safety and Health та Science Direct, щоб розповісти, які види кольорових шумів бувають, як вони впливають на організм та який рівень білого шуму безпечний для вашого слуху.

Що таке білий шум

Білий шум – це постійний шум, який містить усі частоти спектру звуків, які ви можете почути. Вони всі розподілені порівну. Тобто до його складу входять усі звуки, які може розрізнити людське вухо.

Така суміш звукових частот створює один статичний звук, який може та маскувати інші відволікаючі звуки. Джерелами білого шуму можуть бути звук вентилятора, пилососа, дощу чи водоспаду.

Існують навіть спеціальні генератори білого шуму – пристрої для його створення та регулювання шуму, що допомагають краще заснути чи розслабитися.

Деяким людям зернистий статичний звук, який ви чуєте у білому шумі, може справді покращити сон. Він допомагає маскувати будь-які фонові звуки та приглушувати їх.

Білий шум може допомогти:

  • покращити сон;
  • зменшити плач у немовлят;
  • покращити когнітивні функції (увагу, концентрацію, пам’ять);
  • зменшити симптоми РДУГ.

Не "білим" єдиним, які ще бувають кольорові шуми

Ви точно чули про білий шум, проте існують і інші види різнобарвних шумів!

  • Рожевий шум

Рожевий шум – це постійний звук у фоновому режимі. Він відфільтровує речі, які вас відволікають, наприклад, розмови людей або машини, що проїжджають повз, щоб вони не заважали вам спати.

Як і білий шум, це постійний фоновий гул, який може покращити ваш сон. В основному, рожевий має нижчу тональність, аніж білий.

Рожевий шум має більш рівний звук, що схоже на звук легкого дощу чи хвиль. В ньому відфільтровуються вищі звуки. В результаті ви чуєте більш розслаблюючі, низькочастотні звуки та не відчуваєте різких звуків (наприклад, грюкання дверей або гучного хропіння).

  • Коричневий шум

Коричневий шум видає гуркітливий звук, з глибшим і з басовитішим тоном, ніж рожевий або білий шум. Він схожий на постійний сильний дощ або душ з сильним напором.

  • Синій шум

Синій шум звучить трохи пронизливіше, ніж рожевий та білий. Уявіть собі шипіння, яке ви іноді чуєте, коли вмикаєте воду.

  • Фіолетовий шум

Це один з найбільш високочастотних кольорових шумів. Його теж використовують при відчутті шуму у вухах.

  • Сірий шум

Цей шум з’являється на високих і низьких частотах, але не так сильно на середніх частотах. Він схожий на білий шум, але більш збалансований.

Чи може білий шум бути небезпечним

У дослідженнях вивчали вплив білого шуму при інтенсивності від 60 до 86 дБ.

Було виявлено, що він справді може допомагати не звертати увагу на відволікаючі фактори навколишнього середовища, покращувати концентрацію та пам'ять.

Проте дані інших досліджень свідчать, що генератори білого шуму можуть створювати шум, який перевищує 91 дБ на максимальній гучності. Це перевищує рекомендації Національного інституту охорони праці та здоров'я США щодо впливу шуму на організм.

Водночас не існує єдиного стандарту, який би контролював спеціальні генератори білого шуму. Тобто іноді потрібно самостійно обмежувати максимальну інтенсивність та тривалість звуку білого шуму на пристроях.

Національний інститут охорони праці та здоров'я (NIOSH) рекомендує обмежити вплив шуму до 85 децибел протягом восьми годин. Це приблизно еквівалентно шуму від газонокосарки протягом восьми годин.

Генератори білого шуму можуть видавати звук, який порушує ці рекомендації. Деякі пристрої для створення білого шуму можуть досягати гучності 91 децибел (приблизно такого ж рівня, як потяг метрополітену, що проїжджає станцією на максимальній швидкості).

Варто звернути увагу, що малюк спить від 10 до 12 годин на добу, а немовлята можуть спати до 16 годин протягом усього дня. Під час звичайного нічного сну надмірний білий шум піддає дітей та дорослих впливу, який може спричинити порушення слуху.

Гучний, тривалий шум впливає на внутрішнє вухо (структуру, що знаходить всередині скроневої кістки та має волоскові клітини, які сприймають слухові подразнення та передають їх нервовим закінченням). Шкідлива дія шуму може спричинити механічний стрес волоскових клітин, запальне пошкодження їхніх підтримуючих структур та пошкодження їх нервових закінчень.

"При неправильному використанні пристроїв білого шуму (якщо вони працюють 24/7, або весь час, коли діти сплять, а це часто від 10 до 12 годин) можна отримати постійну втрату слуху", – каже Мішель Ху, доктор медичних наук, дитячий аудіолог з клініки мовлення, мови та слуху Державного університету Сан-Дієго.

Також вплив білого шуму на дітей раннього віку викликає ще більше занепокоєння через його потенційний вплив на фізіологічний і соціальний розвиток. У тварин, які піддавалися впливу шуму в діапазоні від 60 до 80 децибел, відбувалась затримка вокального розвитку та затримка розвитку нейронів у центрах слухової обробки мозку.

Діти, які постійно перебувають поблизу високого рівня навколишнього шуму (наприклад, шуму транспорту, поїздів або літаків) мають порушення тривалості сну, когнітивного розвитку та поведінкові проблеми.

Щоб перевірити, наскільки безпечно працює пристрій для генерації білого шуму – потрібно застосувати шумомір.

Як контролювати білий шум, щоб він був безпечним

Зміна тонів, типу звуку на музику не роблять звук безпечнішим, а от зменшення гучності – робить.

Якщо ви застосовуєте пристрій білого шуму, тримайте його на рівні 60 децибелів або менше (на найнижчій гучності, яка допомагає дитині заснути).

Білий шум, застосований на рівні 60 децибелів або менше (гучність тихої розмови) може допомогти збільшити час та ефективність сну.

Щоб перевірити, наскільки безпечно працює пристрій для генерації білого шуму – потрібно застосувати шумомір. Національний інститут охорони праці та здоров'я США створив безкоштовний застосунок під назвою NIOSH Sound Level Meter (SLM), який може допомогти вам з вимірювання рівня шуму в приміщенні.

Рекомендації, видані Американською академією педіатрії, передбачають, що пристрої для генерації білого шуму потрібно:

  • розміщувати якомога далі від немовляти;
  • використовувати на найнижчій можливій гучності;
  • застосовувати якомога коротший час.