Рослинна дієта, ймовірно, сповільнює прогресування рідкісного раку крові – вчені
Вчені провели перше в історії клінічне випробування, яке демонструє, що рослинна дієта з високим вмістом клітковини може затримувати прогресування множинної мієломи – рідкісного та невиліковного раку крові, що вражає кістковий мозок.
Результатами свого дослідження поділилися науковці з Меморіального онкологічного центру Слоуна Кеттерінга (MSK), пише MedicalXpress.
Множинна мієлома є другим за поширеністю типом раку крові. Вона зазвичай розвивається зі станів-попередників – моноклональної гаммопатії невизначеного значення (MGUS) і тліючої (безсимптомної) мієломи.
Нещодавні дослідження показали підвищений ризик розвитку множинної мієломи в осіб з низькою якістю раціону та обмеженим споживанням рослинної їжі. Відомо, що в людей з цими захворюваннями та підвищеним індексом маси тіла (ІМТ) ризик виникнення множинної мієломи вдвічі вищий, ніж в осіб з нормальним ІМТ.
Маючи цю інформацію, дослідники шукали способи, як запобігти прогресуванню цих захворювань до раку.
У клінічному випробуванні взяли участь 20 осіб із передраковими захворюваннями крові та підвищеним індексом маси тіла (ІМТ), у яких є ризик розвитку множинної мієломи. Протягом 12 тижнів вони споживали рослинну їжу з високим вмістом клітковини, а також тренувалися впродовж 24 тижнів.
Під час дослідження учасників заохочували їсти скільки завгодно, якщо це були цільні рослинні продукти, як-от фрукти, овочі, горіхи, насіння, зернові та бобові. Завдяки цим дієтичним змінам у них значно покращилися якість життя і здоров’я кишкового мікробіому, а також зросла резистентність до інсуліну та зменшилася кількість запалень. Також через 12 тижнів учасники втратили у середньому 8% маси тіла.
Двоє учасників продемонстрували значне сповільнення прогресування хвороби. Крім того, через рік після старту дослідження у жодного з учасників не розвинулася множинна мієлома.
"Це дослідження демонструє силу харчування, зокрема дієти з високим вмістом рослинної клітковини. Воно також дає краще розуміння того, як така їжа може покращити мікробіом і метаболізм та сприяти зміцненню імунної системи", – зазначив доктор медичних наук, спеціаліст із мієломи MSK і керівник дослідження Урві Шах.
Такі результати випробування дозволять вченим розпочати більш масштабне багатоцентрове дослідження, участь у якому візьме 150 осіб.
Раніше ми писали, що вчені з Кембриджського університету та Інституту раку розробили перший у світі тест для ранньої діагностики раку легень на основі аналізу сечі.