Здоров’я за графіками: як відключення світла впливають на організм

Анна Бей — 23 грудня, 18:00
Здоров’я за графіками: як відключення світла впливають на організм
Відключення світла значно впливає як на організм людини в цілому, так і на його окремі органи та системи.
[email protected]/Depositphotos

Чи задумувались ви, як впливають на організм постійні відключення електроенергії?

При відсутності світла можуть змінюватися настрій, психічне та фізичне здоровʼя.

Щоб дізнатися, як саме відключення світла впливають на наш організм та що робити, щоб мінімізувати цей негативний вплив, "УП. Життя" поспілкувалася з сімейною лікаркою Анною Бондар.

Як відключення світла впливають на ментальне здоров'я

Численні дослідження показали, що світло суттєво впливає на наші емоції, когнітивні здібності та якість сну.

Під час відключення електроенергії людина залишається без звичних їй благ цивілізації, комфорту, а іноді й без спілкування з близькими.

РЕКЛАМА:
"Темрява асоціюється із відчуттям тривоги та ізоляції, тому часто людина може відчувати сум, пригнічений настрій, роздратованість і навіть розпач", – пояснює лікарка Анна Бондар.

Експертка зазначає, відсутність освітлення сприяє появі негативних думок через порушення циркадних ритмів (простіше кажучи, циклів сон-неспання) та вироблення гормонів.

"Все це призводить до зростання рівня стресу та погіршення настрою, а інколи, і до появи тривожно-депресивного розладу", – розповідає сімейна лікарка.

Симптомами порушення циркадних ритмів також можуть бути:

  • проблеми із засинанням;
  • розлади сну;
  • проблеми із прокиданням;
  • сонливість вдень;
  • втома;
  • головні болі;
  • дратівливість;
  • депресія.
вплив відсутності електрики на організм
Темрява асоціюється із відчуттям тривоги та ізоляції, тому часто людина може відчувати сум, пригнічений настрій, роздратованість і навіть розпач.
Syda_Productions/Depositphotos

Як відключення світла впливають на фізичне здоров’я

Відключення світла значно впливає як на організм людини в цілому, так і на його окремі органи та системи. Відповідно до досліджень, світло впливає на якість сну, концентрацію та пам'ять.

Лікарка Анна Бондар каже, що при відсутності електроенергії людина справді може:

  • відчувати себе в’ялою, неенергійною, сумною, тривожною;
  • мати порушення сну та проблеми з прокиданням вранці;
  • набирати вагу чи втрачати вагу без зміни харчових звичок та уподобань;
  • мати зміни апетиту;
  • мати погіршення пам’яті, здатності засвоювати інформацію та концентруватись на будь-чому;
  • мати знижений імунітет, внаслідок чого починає частіше хворіти.

Чому змінюється рівень гормонів при відсутності освітлення та як це проявляється

Дослідження показали, що певні гормони мають щоденні коливання та впливають на циркадні ритми. Серед них мелатонін, кортизол, статеві гормони, гормони щитоподібної залози, інсулін, лептин та грелін.

Відсутність світла порушує циркадні ритми, що пов’язано з порушенням виділення таких гормонів та нейромедіаторів:

  • кортизолу;

"Відсутність світла впливає на гормон стресу кортизол. В той момент, коли людина нервує (що часто буває при вимкненні світла), відбувається підвищення вироблення цього гормону, хронічне збільшення якого призводить до зниження опірності людини до стресу, зниження імунітету та набору ваги", – ділиться сімейна лікарка Анна Бондар.

Природний пік вироблення кортизолу – ранок. Якщо в цей час немає достатнього освітлення, його виділення може залишатися на низькому рівні, це впливає на пробудження та енергійність. Експертка зазначає, саме тому при відключеннях електроенергії ви можете відчувати значну млявість та відсутність енергії зранку.

  • мелатоніну;

"Також не слід забувати про мелатонін (гормон сну), який виробляється в темряві. Відповідно, чим довше відсутня електроенергія, тим більше в крові буде цього гормону, що призведе до сонливості, постійної втоми та зниження концентрації уваги", – консультує лікарка.

Якщо мелатонін залишається підвищений протягом дня – це може впливати на циркадний ритм та спричинити складнощі із засинанням вночі.

  • серотоніну;

Виділення серотоніну, або гормону щастя, також значно залежить від кількості світла, оскільки теж виробляється під його дією. Його знижена кількість призводить до поганого настрою, апатії, дратівливості, і ,навіть, підвищує схильність до розвитку депресивного розладу.

  • дофаміну;

Схожі симптоми, а саме: емоційне виснаження, зниження працездатності, відсутність мотивації, викликає знижений рівень дофаміну, який також виробляється під впливом світла.

  • гормонів щитоподібної залози;

Також при відсутності світла порушується робота гіпоталамо-гіпофізарної системи, що може впливати на рівень гормонів щитоподібної залози, зниження яких впливає на метаболізм та, відповідно, набір маси тіла, збільшується відчуття втоми, погіршується стан шкіри та волосся.

  • інсуліну;

Окрім того, знижується чутливість клітин до інсуліну, що веде до інсулінорезистентності на набору ваги.

  • греліну та лептину.
"При відсутності електроенергії людина має поганий настрій, це впливає на підвищення греліну (гормон голоду) та зниження лептину (гормону насичення). Тому збільшується відчуття голоду та зменшується насиченість їжею, що проявляється підвищеним споживанням харчових продуктів", – пояснює сімейна лікарка.

Експертка Анна Бондар додає: деякі люди відчувають виражений голод при відключеннях світла, тому споживають швидкі вуглеводи у вигляді хлібобулочних, кондитерських виробів та солодких напоїв, після систематичного вживання яких спостерігається набір ваги. А деякі, навпаки, через стрес не відчувають голоду і при цьому недостатньо харчуються, що може призвести до зниження маси тіла.

Також потрібно звертати увагу на відсутність можливості розігріти або приготувати вчасно їжу. Це значно впливає на регулярність та кратність приймання їжі, переїдань, нічних перекусів, що може призводити до набору або втрати маси тіла.

відсутність світла та здоров'я
Відсутність освітлення сприяє появі негативних думок через порушення циркадних ритмів (простіше кажучи, циклів сон-неспання) та вироблення гормонів.
andriymedvediuk/Depositphotos

Що робити, щоб зменшити негативний вплив відключень світла на організм

Відключення світла справді можуть спричинити значний вплив на фізичне та ментальне здоров’я. Тому варто правильно організувати побут для зменшення його негативного впливу.

Сімейна лікарка Анна Бондар дає такі поради, які допоможуть підтримувати організм в часи відключень світла:

  • Потурбуйтеся про додаткові джерела освітлення.

Це можуть бути лампи, свічки (але бажано не з парафіну, оскільки вони чинять негативний вплив на дихальну та нервову системи), ліхтарі, гірлянди тощо.

  • Дотримуйтеся розпорядку дня.

Прокидайтеся і лягайте спати в один і той самий час доби, незалежно від графіків вимкнення світла. Це допоможе знизити рівень стресу та почуватися більш бадьорим.

  • Не забувайте про правильне харчування.

Можна заздалегідь скласти раціон, враховуючи те, що не буде можливості розігріти, або приготувати їжу.

  • Турбуйтеся про своє психічне здоров’я.

Можна спробувати йогу, пілатес, дихальні практики для зниження стресу та покращення настрою.

Також можна взяти собі за звичку прогулюватись перед сном впродовж 20 хвилин, що допоможе розслабитися та краще заснути.

Реклама:

Головне сьогодні