За підтримки радниці – уповноваженої Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар'ї Герасимчук у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ)
Авторка: Олена Кущенко
11 лютого 2025
Очікування дитини в родині – дивовижний час. Принаймні в більшості випадків. І, очевидно, батьки сподіваються, що дитина з’явиться на світ здоровою. Але інколи такі очікування не справджуються. Дитина народжується з тими чи іншими порушеннями. Батьки в цей момент можуть переживати суміш різних емоцій, їм може бути важко прийняти діагноз. А найважче приймати факт, що деякі порушення – на все життя, вилікувати їх неможливо.
Радниця – уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук досі пам’ятає момент, коли вперше почула від лікаря діагноз власної дитини. Їй було важко прийняти дійсність.
"Я не розуміла, як жити далі. Картинка, яку я уявляла про майбутнє дитини: як вона буде рости, розвиватися, які гуртки буде відвідувати, розсипалася від однієї фрази: «Ваша дитина нічого не чує і не чутиме ніколи»", – згадує Дар’я Герасимчук.
Експертка зазначає, що від того, чи зможе родина подолати шоковий стан, не завмерти, а прийняти дійсність і навчитися жити в новій реальності, залежить майбутнє родини.
Дарʼя Герасимчук з дочкою (фото: з особистого архіву Дарʼї Герасимчук)
Якось до Дар’ї Герасимчук прийшла одна мама. Її дитину з глухотою прооперували, вживили кохлеарні імпланти. Після реабілітації дитина почала говорити. Дар’я запитала, чи готова жінка поділитися своєю історією успіху в соцмережах. Вона відповіла: "О ні, будь ласка, тільки не це. Я не хочу. Моя дитина не має глухоти. Вона тепер чує і говорить. Я хочу назавжди забути цей діагноз".
"Мене глибоко вразили її слова. Ця родина і ця конкретна мама так і не змогли змиритися з дійсністю. Коли ми намагаємося відкинути діагноз, забути про нього – це означає, що ми не прийняли ані себе, ані свою дитину. Навіть отримавши протез, чи то ампутованої кінцівки, чи органу слуху, діагноз нікуди не зникає. Він залишається назавжди. Протез – це просто девайс, який допомагає людині жити активне соціальне життя і використовувати всі можливості для розвитку", – пояснює Дар’я Герасимчук.
Експертка зазначає, що від того, чи зможе родина подолати шоковий стан, не завмерти, а прийняти дійсність і навчитися жити в новій реальності, залежить майбутнє родини.
Вкладатися в розвиток дитини
Одним з порушень, які складно лікувати, є ураження спинного мозку. Голова ГО "Група активної реабілітації" Віталій Пчолкін наголошує, що ймовірність того, чи людина може відновитися, чи ні, залежить від ступеня ураження спинного мозку.
"На превеликий жаль, до сьогодні у світі не існує методів лікування спинного мозку. Все залежить від складності ураження. Якщо спинний мозок уражений сильно, то вірогідність, що людина може відновитися – майже нульова. Є багато об’єктивних стандартизованих тестів, за допомогою яких можна визначити так званий реабілітаційний потенціал", – пояснює Віталій.
Віталій Пчолкін (фото: з особистого архіву Віталія Пчолкіна)
Віталій Пчолкін говорить, що досі дуже багато проблем виникає на рівні бездоказових підходів до лікування та реабілітації. Наприклад, церебральний параліч не можна вилікувати. Однак батьки до останнього сподіваються поставити дитину на ноги.
"Я постійно бачу десятки різноманітних зборів, де батьки десятками років возять цих дітей на реабілітації, намагаються їх зробити «повноцінними», здоровими, щоб вони ходили. Але не вкладаються в їхній розвиток, освіту тощо. Чомусь вірять у те, що якщо людина буде ходити, то значить вона буде щаслива. Це абсолютно хибний шлях. Церебральний параліч вилікувати не можна. Можна якось скоригувати й цим треба займатися. Але основні зусилля мають спрямовуватися саме на розвиток цих дітей, бо вертикальне ходіння – це добре, але це не все, що треба для щасливого життя", – ділиться Віталій Пчолкін
Аутизм – це НЕ захворювання, і його НЕ треба лікувати.
Це стан розвитку, за якого людина по-іншому сприймає інформацію, інакше взаємодіє з навколишнім середовищем. Розлади аутистичного спектру не лікуються, вони компенсуються. Рання діагностика та втручання фахівців (наприклад, дитячого психіатра, а також логопедів, терапевтів мови та мовлення, психологів, сенсорних терапевтів, нейропсихологів і корекційних педагогів) здатні допомогти дитині адаптуватися до вимог суспільства. Водночас чим раніше розпочинається корекційна робота спеціалістів, тим легшим буде процес адаптації дитини.
Віталій наголошує, що дбати про дитину і намагатися зробити все можливе для неї – це нормально. Однак слід адекватно оцінювати пропоновані методи реабілітації, розуміти, чи дійсно це потрібне, чи, можливо, це неефективно і просто "викачування" шалених грошей. Батькам також потрібна підтримка. Адже вони готові віддати все заради дитини, а шарлатани на цьому наживаються.