Як жити повноцінним життям з ВІЛ: руйнуємо міфи про лікування ВІЛ

Як жити повноцінним життям з ВІЛ: руйнуємо міфи про лікування ВІЛ

З 2004 року в Україні діє система лікування ВІЛ - антиретровірусна терапія (АРТ). Вона повністю безоплатна для пацієнтів. І ефективна, за умови, якщо людина з ВІЛ-інфекцією дотримується схеми лікування.

Розповідаємо, як діє АРТ, чого очікувати і чого не варто боятися та як продовжити терапію, якщо ви переїхали в інше місто.

[L]

Важливо знати: Знайти найближчий пункт тестування на ВІЛ допоможе Телеграм-бот #ТЕСТпоруч. Як отримати лікування ВІЛ вам підкажуть за телефоном гарячої лінії 0 800 500 451. А також - в телеграм-боті #АРТпоруч і на платформі на сайті Центру громадського здоров’я.

Що таке антиретровірусна терапія

Антиретровірусна терапія (АРТ) - система лікування людей із ВІЛ, яка допомагає мінімізувати вплив хвороби на організм і не дає вірусу руйнувати імунітет.

В Україні тестування, обстеження та лікування ВІЛ є безоплатним для пацієнта. Всі витрати повністю покриває держава. Головне, що вимагається від людини - дотримуватися схеми терапії, тобто своєчасно приймати ліки.

Як працює АРТ

Головною задачею антиретровірусної терапії є зменшення кількості копій вірусних частинок в мілілітрі крові до невизначального рівня - коли Т-система вже "не бачить" вірусу в аналізі крові хворого.

Це називається рівнем вірусного навантаження на організм. І препарати його знижують до мінімуму.

Чи діє принцип "Не визначається - значить не передається"

У світі з цього приводу провели чимало досліджень з тисячами учасників. Результати свідчать, що ВІЛ-інфікована людина, яка приймає АРТ і в її крові невизначальний рівень вірусу, є безпечною.

За умови якщо:

  • людина чітко дотримується схеми лікування;
  • має невизначальний рівень вірусу понад шість місяців;
  • не робить перерв у прийомі препаратів.

Та це не означає, що потрібно відмовлятися від презервативів. АРТ не запобігає передачі інших статевих хвороб. Якщо ви не впевнені в тому, що ваш партнер має невизначуваний рівень вірусу, користуйтеся презервативами або щодня приймайте ліки, які запобігають інфікуванню ВІЛ (доконтактну профілактику).

Крім того, якщо вірусу в крові не бачить Т-система - це не означає, що вірусу немає в організмі пацієнта взагалі, наголошує Ірина Раус, лікарка-інфекціоніст КМКЛ №5 Києва, консультантка проєкту USAID "Інновації для подолання епідемії ВІЛ".

"Якщо вірусне навантаження невизначальне - це нижче порогу, який Т-система може вловити. Наприклад, якщо чутливість Т-системи 40, а вірусне навантаження 42 - вона його покаже, але 38 - вже ні. Якщо 20 - покаже 22 копії вірусних частиць в мілілітрі крові, але не покаже 18-15. Тобто казати, що там нуль ми не можемо", - пояснює лікарка.

Існують також сплески вірусного навантаження, які не відстежуються лабораторно. Їх називають бліпами.

"Наприклад, людина захворіла вірусною інфекцією, чи має запальні процеси статевих органів, або випила таблетку не в 9 годин, а в 10-11. Через це на низькій концентрації препарату в крові може з’являтися більше вірусних частинок", - пояснює експертка.

Як почати лікування? Одного позитивного тесту вистачить?

Діагноз ВІЛ-інфекції не ставлять на основі першого скринінгового тесту. Для цього проводять ще верифікаційний тест, далі - ідентифікаційний, щоб підтвердити, що це результат саме цієї людини.

Наступний етап - оцінка стану імунітету.

"Якщо імунітет уже слабкий - людина повинна отримувати профілактику опортуністичних захворювань (наприклад, туберкульозу). Бо коли після прийому АРТ починає відновлюватися імунітет і він починає знаходити в організмі всіх "чужих" - то стан пацієнта може погіршитися. І без профілактики захворювань у людини може бути, наприклад, туберкульозний менінгіт", - пояснює Ірина Раус.

Далі пацієнту призначають препарати і схему лікування. У маленьких дітей це сироп, у дорослих - пігулки.

Чи треба обстежуватися після того, як отримав схему лікування

Через два тижні після призначення АРТ пацієнта обстежують знову, щоб побачити, як організм переносить схему лікування. Через місяць - наступне обстеження на виявлення побічних дій.

Через три місяці організм пацієнта перевіряють знову. І якщо в перший рік прийому АРТ і за умови відповідального лікування людиною, немає побічної дії, а вірусне навантаження не визначається - в подальшому пацієнт обстежується один раз на рік.

Якщо ж побічна реакція з’явилася на будь-якому з етапів прийому АРТ - лікар реагує на це: робиться корекція схеми лікування або ж замінюється препарат, який спричиняє такий ефект.

Що буде, якщо пропустити прийом препаратів

В умовах війни в Україні це доволі поширений сценарій, коли люди, перебуваючи в гарячих точках, не мали можливості дотримуватися лікування, зазначає експертка.

"Якщо людина, маючи невизначальне вірусне навантаження, різко перервала прийом трьох препаратів, їй призначають таку ж схему лікування, як до перерви, щоб перевірити, чи працюватиме вона надалі", - пояснює Ірина Раус.

Але це тільки за умови сумлінного прийому препарату до перерви.

Якщо людина порушує прийом систематично - концентрація препарату в крові знижується, вірус починає мутувати і попередня схема лікування вже може не діяти.

"Головне - мати концентрацію ліків у крові - тоді схема буде ефективною і вірус не буде підіймати голову та розмножуватися", - пояснює лікарка.

Як отримати ліки, якщо ви опинилися в іншому місті

Після повномаштабного вторгнення росії в Україну АРТ можна отримати не лише за місцем реєстрації, а там, де людина перебуває зараз.

Люди, які отримували АРТ, мають соціальний супровід за місцем проживання, тому вони можуть зв’язатися із соцпрацівником, щоб він скерував, де можна отримати ліки.

Також є телефон гарячої лінії - 0 800 500 451.

З квітня працює телеграм-бот #АРТпоруч та платформа, які допомагають знайти найближчі пункти, щоб отримати життєво необхідні ліки.

"Якщо людина переводиться до нас і житиме в цьому регіоні - ми її ставимо на облік. Якщо вона тут транзитом - ми видаємо терапію на місяць і людина далі їде, куди вона планувала", - пояснює Ірина Раус.

Ліки в країні є, запевняє експертка. ЦГЗ постійно моніторить їхню наявність у кожному регіоні і за потреби переміщає препарати між областями.

"Зараз усі ліки не потребують холодового ланцюжка чи спеціальних умов зберігання, тільки сироп, який призначають маленьким дітям, потребує холодильника. Але і цей препарат в схемі можна замінити, якщо немає можливості зберігати його правильно", - зазначає лікарка.

В Україні широкомасштабно лікування ВІЛ стало доступним з 2004 року. До цього АРТ отримували люди індивідуально від гуманітарних фондів.

За цей час у країні немає резистентного до наявних препаратів штаму ВІЛ, тому терапія є ефективною.

"Перша схема лікування завжди буде ефективна при гарній прихильності пацієнта виконувати всі рекомендації лікаря. АРТ дає можливість повноцінно жити і реалізувати свої плани", - наголошує фахівчиня.

Підготовка цього матеріалу стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Надзвичайну ініціативу Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД. Зміст є винятковою відповідальністю Pact та його партнерiв i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.

Головне сьогодні