Від енергонезалежного будинку до бізнесу на продажі електроенергії

Від енергонезалежного будинку до бізнесу на продажі електроенергії

Підприємець із Київщини В’ячеслав Міжарьов був одним із перших, хто встановив сонячну електростанцію у приватному будинку. До такого кроку його спонукали віялові відключення електроенергії, що у 2014 році були досить частим явищем.

Тож, прагнучи енергетичної незалежності для своєї сім’ї, він встановив на даху будинку сонячну електростанцію потужністю 3 кВт.

Спочатку вона планувалася лише для власних потреб. Однак згодом В’ячеслав зрозумів, що продаж електроенергії за "зеленим" тарифом – це прибутковий бізнес та встановив ще одну електростанцію потужністю 20 кВт.

Щоб завжди залишатися зі світлом

"Я хотів вирішити питання з частими перебоями електроенергії. Маючи близько 5 років досвіду роботи з електрогенераторами, знову встановлювати їх не хотів.

Це річ, яка ламається, потрібно міняти мастило, свічки, привозити бензин. На той час сонячні панелі були нетиповим рішенням, але мені це було цікаво", – зазначає В’ячеслав Міжарьов.

Він був одним із перших у Київській області, хто встановив сонячну електростанцію в будинку. Наприкінці 2014 року в Україні був лише 21 власник приватних сонячних електростанцій.

Впродовж кількох останніх років їх кількість значно зросла. За підсумками 2017 року лише у Київській області їх уже понад півтисячі.

Динаміка збільшення кількості приватних сонячних електростанцій

Вячеслав Міжарьов на початку 2014 року вклав у сонячну електростанцію близько 7 тис. доларів. Проектував та встановлював електростанцію самостійно, адже у той час кваліфікованих підрядників було складно знайти.

Установка складалась із 12 панелей, потужністю 250 Вт, інвертора та 4 акумуляторів. Цього вистачало для того, щоб забезпечити безперебійним живленням у випадку відключення електроенергії найважливіші прилади – котел для опалення, інтернет-модем та водопостачання.

"У 2014 році моя сонячна електростанція на 3 кВт коштувала приблизно стільки ж, за скільки зараз можна купити електростанцію потужністю 10 кВт", – каже В’ячеслав.

Власник електростанції підкреслює, що забезпечити автономним живленням усі прилади – дуже дорого, адже у електростанціях такого типу найдорожчими елементами є акумулятори.

"Вартість резервування рахується в кіловатах. Якщо встановлювати свинцево-кислотні акумулятори, то вартість 1 кВт буде становити 500-600 доларів. Літій-іонні коштують вдвічі дорожче. Якщо потрібно зарезервувати 10 кВт, то до цього доведеться додати ще вартість потужного інвертора і сума вийде досить великою", – каже В’ячеслав Міжарьов.

Потужності електростанції на 3 кВт вистачає для того, щоб забезпечувати потреби будинку та навіть продавати електроенергію в мережу.

"Зараз я споживаю 100-200 кВт/год на місяць, а решту віддаю в мережу. Система побудована таким чином, що якщо зникає світло, то всі станції працюють на будинок. Але зараз світло зникає дуже рідко. Будинок споживає дуже мало. Основні споживачі електроенергії – два електромобілі", – каже власник електростанції.

Станція підключена до онлайн-моніторингу і всі параметри її роботи можна контролювати з мобільного телефону

Бізнес на сонячній енергії

У 2014 році, коли В’ячеслав встановив першу електростанцію, "зелений" тариф складав 857 грн за 100 кВт/год. Уже з середини липня тариф став майже вдвічі меншим.

Однак це не стало перешкодою для власника і він вирішив встановити ще одну електростанцію – спеціально для того, щоб продавати електроенергію державі за "зеленим" тарифом.

Зелений" тариф – фіксована ціна, за якою оптовий ринок електричної енергії України зобов'язаний закуповувати електроенергію, вироблену з альтернативних джерел.

"Зелений" тариф для приватних електростанцій, потужністю до 30 кВт, підключених з початку 2017 року до 31 грудня 2019 року, становить 587,05 грн за 100 кВт/год (без ПДВ).

"Я викупив у сусіда невелику земельну ділянку, встановив там сонячну електростанцію потужністю 20 кВт та почав продавати електроенергію за "зеленим" тарифом. Зараз планую розширити до 30 кВт", – зазначає В’ячеслав Міжарьов.

Прогнозована окупність електростанції – близько 5 років. При цьому система майже не потребує обслуговування.

"Я віддаю електроенергію в мережу, коли є надлишок, а з мережі отримую, коли її не вистачає. Наприклад, взимку електростанція генерує лише 10% від своєї потужності. Це питання взаєморозрахунку", – каже власник електростанції.

Проблем із підключенням до загальної мережі у В’ячеслава не було, а "Київобленерго" щомісяця виплачує гроші за продану електроенергію. Електростанція приносить стабільний прибуток з березня до жовтня.

Загалом за останні три роки в Україні встановили понад 3 тис. приватних сонячних електростанцій.

Їх кількість продовжує зростати, адже "зелений" тариф у 3,5 рази вищий від звичайного. Зважаючи на те, що держава зобов’язана купувати "зелену" електроенергію, це стало вигідним бізнесом.

Головне сьогодні