Куди їхати у подорож за смачним вином? Поради від сомельє
Наскільки великий світ вина та як знайти своє улюблене? В яку точку земної кулі варто вирушити на пошуки фаворита? Винна Мекка – де вона на карті?
Тисячі питань виникають під час пошуку ідеального вина. Про класику та світові тренди, про географію винної культури розповість шеф-сомельє відомого київського ресторану Veranda on the river Олексій Олексієнко.
Шеф-сомельє Олексій Олексієнко |
З чого почати відкриття світу вина
Відкрити світ вина з нуля не вийде, до цього треба прийти. Ви не можете сказати "Я хочу пізнати вино" і негайно його пізнати. Навіть якщо ви вирушите до винокультурної країни – цього не станеться одразу. Це, перш за все, культурний пласт.
Потрібно згадати, як люди приходили до розуміння вина. Спочатку їхати до країн, у яких вино було невід'ємною частиною культури. Країн, де за стіл не сідають без пляшки вина до обіду і вечері. Адже французи та італійці, у яких на столі немає пляшки вина, – це нонсенс.
Тому відкривати доведеться крок за кроком. Якщо ви хочете розбиратися у вині, то раджу розпочати з італійських та французьких.
Винний туризм як спосіб дізнатися більше
Чим більше ви подорожуєте, тим більше знаєте. Справжній винний туризм – коли є можливість поспілкуватися з власниками винних будинків.
Дегустаційні зали будь-яких виноробних компаній – це не дуже цікаво. Коли ж ви побуваєте в гостях у справжнього винороба, то розумієте, що окрім теруару – це, в першу чергу, людина.
"Сьогодні я зустрічався зі Стефано в Тоскані. Він робить к'янті, в якому частина його душі. Завтра зустрічаюся з бароном Франческо Рікасолі і розумію, що це щось зовсім інше, і душу він вкладає в Кастело ді Броліо. Ось ці мої зустрічі дають розуміння того, що в одному регіоні однієї країни, зоні к'янті, – абсолютно різні люди. Звідси різні вина. Тому, якщо там 700 тисяч виробників, чи вистачить вам життя відвідати хоча б 5%?", – ділиться своїми думками Олексій Олексієнко.
Тоскана, Італія |
Що є Меккою на світовій карті виноробства?
Франція та Італія є Меккою винного туризму. Почати свою подорож варто з кращих регіонів, а після відправитися трохи вглиб. Якщо ви у Франції – то обов'язково варто відвідати Бордо, потім поїхати до Бургундії. Якщо ви в Італії – їдьте до Тоскани та П'ємонта.
Лише після цього можна рухатися далі – в італійські Умбрію, Марке, Калабрію, Кампанію. У Франції – долину Луар та Ельзас.
Ельзас, Франція |
Відкривайте маленькі сімейні виноробні
Не можна недооцінювати сімейні виноробні. Локальні винарні дають більше – це вина з обличчям.
У хорошій винній карті повинні бути різні вина. Особливо це стосується тих, які не можна знайти в довідниках. Саме сімейні будинки складають основу винної карти, все інше можна розглядати як доповнення.
Про винні тренди
Зараз у тренді маловідомі регіони Франції. Наприклад, долина Луари. Крім відомих Сансера, Пуі-Фуме і Тавеля люди цікавляться Квінсі, Реї, Сан Пурсан та іншими.
Збільшується інтерес до Австрії та Німеччини. Там прекрасні шардоне, совіньон. Червоні вина на високому рівні. У Португалії – чудові сухі вина.
Лідерські позиції в гонитві за винною модою – за білими та червоними винами Бургундії. Люди, які нещодавно повернулися з подорожей, тільки й говорять про Бургундію. І я думаю, що в наступному році ця тенденція продовжиться.
Дінгайм, Німеччина |
Чому розбиратися у вині – comme il faut для сучасної людини?
Вино – це частина культури і частина життя. Уявіть, ви приїжджаєте в гості і у вас питають: "Якому вину ви віддаєте перевагу?". Ви не можете сказати: "Я не знаю", адже будете виглядати неосвіченою людиною. Тому сучасні люди хочуть розуміти світ вина.
У Veranda on the river ми запускаємо школу вина з 1 жовтня. Тривалість курсу три місяці, заняття раз на тиждень. Наша суттєва відмінність від решти шкіл полягає в тому, що це не школа сомельє, а самопідготовка для себе. Ми допоможемо людям розбиратися у вині.
Запрошуємо і вас!