Понад 80 відсотків магазинів і кіосків продають цигарки дітям

Проведення експерименту в 16 регіонах країни ініціювали ВГО "Якість життя" разом з ВГО "Громадянська позиція". Соціальний експеримент тривав 2 місяці: з кінця листопада 2008-го року до початку лютого 2009-го (винятком були святкові дні 25 січня - 10 січня).

Організатори хотіли дізнатися, яка ситуація з продажем алкогольних напоїв та тютюнових виробів дітям, як не досягли 18 років. Тобто тим, кому таку продукцію продавати заборонено.

Тож, в ході експерименту, в різних торгівельних точках різних регіонів країни студенти ВНЗ, яким ще не виповнилося 18 років, та випускники шкіл (під наглядом дорослих активістів) спробували придбати пиво та цигарки.

В кожному з 16 регіонів провели 60 спроб, з них 20 - в супермаркетах, 20- у магазинах розташованих біля будинків і 20 - у кіосках і торгових підприємств малої архітектурної форми (МАФ).

Для експерименту визначили 4 варіанти реакції на покупку:

перший - відмова продавати

другий - питання про вік, прохання показати документи, після чого була відмова у продажі

третій - питання про вік, прохання показати документи, після чого відбувся продаж продукції

четвертий - продаж без будь-яких питань.

Реакція продавців фіксувалася, щоб зібрати якомога точніші дані.

Не секрет, що проблема продажу тютюнових виробів та алкоголю підліткам існує. Однак проведений експеримент показав реальні масштаби того, що більшість продавців в усіх регіонах України нехтують забороною продавати алкоголь та цигарки неповнолітнім.

Отже, за даними експерименту 66,25% супермаркетів України продають неповнолітнім споживачам і пиво, і цигарки. При чому 57,19% з них продають без будь-яких питань. А 9,06% продавців хоч і питають про вік і документи, все одно після цього продають алкоголь та тютюнові вироби.

І лише 33,75% супермаркетів відмовляють підліткам, коли ті намагаються купити заборонені для них продукти.

До речі, 23,44% продавців кажуть "ні" без будь-яких питань, а 10,31% запитують про вік і наявність документів, які могли б підтвердити повноліття. А коли не отримують доказів того, що покупцям вже стукнуло 18 років, відмовляються відпусткати пиво та цигарки.

Придбати цигарки в магазині - без проблем! Фото cigaret.ru

Що ж стосується магазинів біля домівок дітей, то 80,94% з них продають тютюнові та алкогольні вироби неповнолітнім. 72,81% роблять це без будь-яких питань, а 8,13% продають, але перед тим "для годиться" питають про вік та документи.

Всього 19,06% магазинів біля дому не продають підліткам пиво та цигарки. Більшість роблять це беззаперечно (11,56%), а інші (7,5%) перед відмовою запитують про вік та документи.

Але найбільш охоче продають тютюн та алкоголь неповнолітнім у кіосках - 85,63%. При цьому 70,63% продавців питань юним покупцям не ставлять, а 15% хоч і питають про вік та документи, та все одно продають.

Всього 14,38% продавців з кіосків відмовляють відпускати цигарки та пиво особам, які не досягли 18 років.

6,56% з них беззаперечно не продають підліткам заборонені товари, а 7,81% все ж таки перед відмовою намагаються уточнити вік та наявність документів, що підтверджують повноліття.

Нагадаємо, згідно з Ст. 156 "Кодексу України про адміністративні правопорушення", торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж алкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років "тягне за собою накладення штрафу від п'яти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

Такими є зведені дані результатів експерименту ВГО "Якість життя" та ВГО "Громадянська позиція"
Реклама:

Головне сьогодні