Ввезення в Україну продукції з ГМО обмежили

— 19 лютого 2009, 13:53

Кабінет міністрів 18 лютого затвердив порядок державної реєстрації продукції, яка містить генетично модифіковані організми.

Тепер на територію України не будуть допускатися продукти, у яких вміст генно-модифікованих організмів перевищує 0,9%, пише "Дело".

Відповідно до постанови уряду, усі ввезені в Україну продукти проходитимуть державну екологічну експертизу на кордоні. Це стосується як харчових продуктів, так і косметичних засобів та ліків.

"Для цього буде створено спеціальний державний орган", - каже один із розробників постанови, колишній головний санітарний лікар України Микола Проданчук.

"Якщо після перевірки ГМО в імпортних продуктах буде перевищувати дозволені 0,9%, дозвіл на ввезення в Україну не даватиметься", - пояснює перший віце-президент Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

У дозволі буде зазначено номер партії товару, його кількість. Зараз же в бланку дозволу на ввезення продукції ці дані не вказуються, і імпортер може користуватися ним кілька років.

Як відомо, у серпні 2007 року Кабмін України ухвалив постанову, відповідно до якої з 1 листопада 2007 року вводилося обов'язкове маркування продуктів, які містять ГМО в кількості більшій за 0,9%. Однак пізніше цю постанову було скасовано через неготовність самого механізму маркування.

Тепер же, як стверджують в уряді, до питання маркування знову повернуться. Уже готується відповідна постанова. Очікується, що вона буде ухвалена у березні.

"Разом із Держспоживстандартом ми розробили документ, який не тільки регулює питання ГМО, але навіть прописує, де і яким чином на продукції має бути розміщене маркування", - пояснила Тимочко.

[L]

За словами голови молекулярно-генетичної лабораторії Укрметртестстандарту Руслана Голубця, ГМО містять близько 30% харчових продуктів в Україні.

Найчастіше зустрічається генетично модифікована соя (у 80% випадків). Поширені також модифіковані томати, кукурудза, рис, буряк. Ці продукти входять до складу ковбас, консервів, хлібобулочних виробів, шоколаду, кондитерських виробів.

На даний час на територію України заборонене лише ввезення дитячого харчування, яке містить модифіковані організми. У країнах Європи за останній рік рівень дозволеного вмісту ГМО у продуктах був знижений із 0,9% до 0,5%.

Реклама:

Головне сьогодні