Французькі вчені: Чорнобиль зашкодив більше, ніж ми думали

— 18 березня 2009, 16:00

Дані нового дослідження, опублікованого в середу в британському науковому журналі "Biology Letters", суперечать твердженням про те, що тваринне життя у зоні лиха відновилось.

Дослідження французьких вчених показало, що кількість джмелів, метеликів, павуків, коників-стрибунців та інших безхребетних на забрудненій радіацією території менша, ніж на незабрудненій.

"Ми були здивовані, що немає жодного дослідження на цю тему", - сказав у інтерв'ю агентству Reuters дослідник із Національного центру наукових досліджень Франції Анерс Моллер, який працював у Чорнобилі з 1991 року і вивчав ситуацію в зоні відчуження.

"Наше дослідження було першим, яке дослідило кількість популяції тварин (у Чорнобильській зоні)", - зазначив Моллер, під керівництвом якого і проводилося дослідження.

Дослідники розповідають, що вони порівняли популяції тварин у радіоактивній зоні з менш забрудненими місцями і з'ясували, що деякі види майже зникли в зоні лиха.

ВІДЕО ДНЯ

"Є території, в яких є по 100 тварин на квадратний метр. А потім є такі, на яких в середньому зустрічається одна. І така ситуація спостерігається по всіх групах тварин", - розповів Моллер.

Дослідники також з'ясували, що тварини, які живуть поблизу Чорнобильського реактора, мають більше деформацій - зокрема, зміну кольору, менші кінцівки, ніж у нормальних тварин.

"Зазвичай (деформованих) тварин швидко з'їдають. Важко втекти, якщо твої крила не такої ж довжини (як у нормальних особин). У цьому випадку ми побачили багато деформованих тварин", - сказав Моллер.

Із 2006 по 2008 рік, щоразу в травні-червні, французький вчений рахував на сталому 731 місці в лісах навколо ЧАЕС комах і павутиння, вимірюючи паралельно радіоактивне випромінювання. У результаті постала поки найбільша база даних про тваринний світ у чорнобильській зоні, передає й "Німецька хвиля".

Аналіз підрахунків показав, що чим сильніше радіація, тим меншою стає кількість безхребетних. При цьому вчені враховували також і інші зовнішні впливи, як то якість ґрунту чи рослинність.

Дослідження проводились у 30-кілометровій зоні навколо Чорнобильського реактора, тоді як радіаційна хвиля у 1986 році накрила частину Східної Європи, у тому числі території Росії, України й Білорусії.

Моллер вважає, що результати цього дослідження, ймовірно, можуть свідчити і про аналогічну ситуацію на інших територіях, які відчули на собі вплив Чорнобиля.

Як відомо, раніше представники ООН заявляли, що забруднені через аварію на Чорнобильській атомній електростанції території є придатними для життя.

Представник Програми розвитку ООН Чіхан Султаноглу зауважувала, що "у районах, що постраждали від аварії на ЧАЕС, необхідно перейти від культури залежності населення від допомоги ззовні до зусиль з реабілітації забруднених територій і їх стійкого розвитку".

За матеріалами Reuters

Реклама:

Головне сьогодні