Літній сезон в Карпатах: куди поїхати і чим зайнятися?

Карпати все більше приваблюють українських туристів не лише як "новорічний" чи гірськолижний напрямок, але і як вдале місце, аби провести літню відпустку. І навіть всім набридла, але така близька кожному, економічна криза робить свій внесок в популяризацію Карпат - адже відпочинок тут влітку можна віднести до малобюджетного, тоді як рівень готелів та послуг вже майже європейський.

До того ж, карпатські бізнесмени та інвестори все ретельніше працюють над тим, щоб не лише поселити й нагодувати гостей, але й запропонувати їм змістовний, насичений відпочинок. У цьому простежується тенденція до ринкового позиціонування Карпатського напрямку. Наші гори починають яскравіше проявляти та "продавати" свої головні переваги - незрівнянну природу, колорит місцевої культури та чудові умови для активного відпочинку.

"Українська правда. Життя" подивилась, що пропонують Карпати влітку 2009 року на прикладі найпопулярнішої туристичної місцевості - міста Яремче та навколишніх сіл.

Куди їхати і що роботи

Давати детальну відповідь на перше питання українцям навряд чи потрібно - багатьом знайти місце для проживання допоможе зимовий "буковельський" досвід та контакти, а іншим - пошукові двигуни в інтернеті.

Як і раніше, процес підбору та бронювання житла в Карпатах відбувається на рівні прямих контактів з власниками чи адміністраторами, для чого в пригоді стають спеціалізовані інтернет-сайти, такі як karpaty.info або yaremcha.com.ua.

Найпопулярнішими місцями проживання, як і минулого року, є приватні садиби та невеликі гостинні двори, хоча дедалі більшу частину ринку займають великі "гравці" - готелі та відпочинкові комплекси. Перевага малих закладів - домашня гостинність та смачна їжа, адже там приймають та обслуговують туристів самі власники. Їхня наперед визначена сильна мотивація та бажання задовольнити клієнтів, аби ті приїжджали знову, є гарантією якісного обслуговування.

На жаль, цієї позитивної риси "людського фактору" поки що позбавлені майже всі новозбудовані готелі. Хоча вони й пропонують більш комфортні умови проживання (сучасний дизайн, нові меблі та сантехніка, великі номери) за ті самі або трохи більші гроші, але якість роботи найнятого персоналу залишає багато риторичних запитань. Низькоякісний сервіс "крізь зуби" здатний поховати всі гарні враження від смачних ягід та плазмових телевізорів.

Приблизні ціни на проживання в Карпатах влітку 2009 року:

Приватна садиба на 4-10 людей

40-60 грн. з особи

Сніданки треба замовляти додатково

Готель економ-класу

50-100 грн. з особи

Сніданки треба замовляти додатково

Готель або відпочинковий комплекс

100-150 грн. з особи

Як правило, включає сніданок

Котедж на 4-6 осіб

400-700 грн. за добу

Харчування зазвичай не включено, але є кухня

Що робити?

Звичайно, спілкуватися з природою та знайомитися з місцевими традиціями. Хоч організація дозвілля досі є слабкою ланкою карпатської індустрії туризму, але у цьому напрямку простежується тенденція до вирівнювання. Ринок диктує свої правила: туристів треба розважати.

Отже, найпопулярнішими способами зайняти себе в Карпатах зараз є милування природою, активний відпочинок, а також автобусні або автомобільні екскурсії до ближчих чи дальших атракцій.

У спілкуванні з природою все зрозуміло. Виходите з хати і йдете в напрямку найближчої гори. Щоправда, не кожна стежка доведе вас туди, де б вам справді хотілося опинитися - тому перед походом варто придбати карту місцевості та навести довідки, куди і як краще піти.

В горах на вас чекають безкоштовні "бонуси" - чорниці, суниці, брусниці, та малина, а для щасливців навіть білі гриби. В принципі, якщо піднятися трохи вище, то за ягодами можна провести цілий день. А оскільки територія Яремчанщини майже вся є частиною Карпатського національного природного парку, то є шанс заразом побачити диких тварин - наприклад, зайця чи козулю.

Микуличин. Фото Василя Дуткевича, karpaty.com.ua
Якщо бути на природі вам сподобається, можна взяти напрокат намет і вийти в гори з ночівлею. А якщо хочете піти десь далі від населеного пункту, то можна і треба найняти провідника-інструктора.

Але є й інший спосіб насолоджуватися природою, який підійде молодим та сміливим - активний відпочинок. Хоча пішу прогулянку з набором висоти 200 метрів теж важко порівняти з лежанням на пляжі, але мова тут йде про інше - відпочинок, пов'язаний зі швидкістю та адреналіном.

Тут до вибору туристів є такі варіанти: гірський велосипед, сплави місцевими річками та екскурсії на квадорциклах. Також сюди умовно можна віднести кінні прогулянки (умовно - тому що власники конів, та й самі коні, навряд чи вам дозволять карколомно мчати по горах в пошуках адреналіну).

Велосипедна тема - ще одна активна розвага, яка цьогоріч почала стрімко розвиватися. Так, проект Європейського Союзу "ВелоКраїна" розвідав і ознакував для туристів декілька прогулянкових веломаршрутів.

Сформовано мережу садиб та готелів, які мають велосипедні мийки та гаражі. Як результат, місцеві підприємці, які взимку здають в оренду лижі, тепер відкривають велосипедні прокати.

Відтак, влітку 2009 року у гостей краю є нагода взяти на прокат велосипед та опробувати один або кілька таких маршрутів на колесах. Навіть якщо ви не досвідчений велосипедист, для вас знайдеться варіант - по одному маршруту для початкового рівня вже розроблено та ознаковано в Яремче, Микуличині та Ворохті. Інші маршрути призначені для більш досвідчених "роверистів".

Для велосипедистів у Карпатах вже розвроблено декілька маршрутів. Фото "Зелений Ровер"
Провести день на велосипеді можна як самостійно, користуючись з вказівників та карт, так і в організованій групі під час велосипедній екскурсії. Наприклад, кожну суботу та неділю у Ворохті відбувається велоекскурсія "Під австрійськими мостами", учасники якої у супроводі гідів проїжджають 20 кілометрів ґрунтовими дорогами національного парку, роблячи багато зупинок та кілька привалів.

Рафтинг - ще один варіант спортивного відпочинку. Ціле літо бази організаторів сплавів працюють на річці Черемош, що приблизно за 1 годину їзди від Яремче та 30 хвилин - від Ворохти. Будьте певні, що 12-кілометровий сплав на катамарані справжньою гірською річкою залишиться у вашій пам'яті на довго!

Єдина проблема - приїзд. Діставатися сюди треба чи власним автомобілем, чи записуватися в групу, які формують екскурсійні бюро та готелі.

Рафтинг на річці Чорний Черемош

Катання на квадроциклі - також активний відпочинок, популярний в Карпатах, хоча й найменш екологічний та найбільш дорогий з усіх перелічених. Сьогодні в краї є 2-3 компанії, які мають великий парк квадроциклів, а також до 10 готелів та підприємців, які пропонують оренду по 2-3 машини.

Коли ж після підкорення гір та передозування адреналіном вам захочеться відпочити пасивно, тут до ваших послуг - спектр автобусних екскурсій.

Напрямки різноманітні: це і центр Європи в Рахові, і солоні озера в Солтвино, і "музейний" кільцевий тур до Верховини, Криворівні та Коломиї, і оглядово-матрасна поїздка на Буковель.

Також пропонуються більш "дальні" вилазки - "Карпатський трамвай" у Вигоді, легендарний Манявський монастир, відвідання старої галицької столиці - Галича, екскурсійний тур до Івано-Франківська.

Є у кожного місцевого турбюро і найпопулярніша пропозиція, яка поєднує автобусний тур та активний туризм - підкорення української гори №1 Говерли. Тим, хто ще ніколи не був - рекомендуємо. Так би мовити, "для резюме".

Ціни на послуги щодо організації дозвілля в Яремче, літо 2009 року:

Послуги провідника для походу в гори

150-300 грн. за день

Прокат велосипедів

90-120 грн. на день

Можливий прокат на кілька годин

Велосипедна екскурсія у Ворохті

120 грн.

Включено прокат, супровід та харчування

Катання на квадроциклі

300-500 грн. за 1 годину

Як правило, включає супровід провідника

Катання на конях

100-120 грн.

Сплав Чорним Черемошем

250 грн.

Екскурсія на Говерлу

80-120 грн.

Автобусні екскурсії (Рахів, Солотвино, Манява тощо)

80-120 грн.

Також в Карпатах не забувають використовувати можливості так званого "подієвого" туризму, базовою основою якого є фестивалі, що притягують любителів якогось культурного чи субкультурного напрямку.

Відтак цьогоріч Карпатський край вже став майданчиком для гуцульського фестивалю "Вихід на полонини", мотофестивалю Wild Fire, а також низки фестивалів та змагань з активного туризму - "Мізунська звигода", Gorgany Race тощо.

Вже найближчого вікенду в Яремче відбудеться літературно-мистецький фест "Потяг до Яремче", поєднаний зі святкуванням Дня міста, а також пригодницькі перегони Yaremche Race. А трохи пізніше - фестиваль грибів у Ворохті, фестиваль бринзи в Рахові, "Гуцульський фестиваль" та інші події більшого чи меншого масштабу.

Тож для молодих та активних в Карпатах буде чим зайнятися, принаймні на 7-10 днів перебування розваг вистачить. А для людей старшого віку, які не можуть дозволити собі активні фізичні вправи, можна порадити лікувально-оздоровчі програми у місцевих санаторіях.

Але не все в Карпатах ідеально. Є тут і проблеми та недоліки, з якими стикнуться гості. Краще знати про них наперед.

Транспортування. Якщо ви їдете без власного авто і хочете трохи самостійно помандрувати регіоном, приготуйтесь до труднощів. Сполучення між Івано-Франківськом та Яремче більш-менш налагоджене, але, скажімо, на доїзд громадським транспортом з Яремче до Ворохти (30 кілометрів) можна витратити до 2 - 2,5 годин.

Автостоп, на жаль, мало чим допоможе - він не дуже популярний в місцевих краях. Тому якщо хочете поїхати до Ворохти, Рахова чи Верховини, то краще наперед дізнатися розклад автобусів і придбати квитки і туди, і назад. До речі, рекомендуємо бодай раз скористатися залізницею - хоч місцеві "дизелі" ходять повільно, але краєвиди з них набагато цікавіші, ніж з маршрутки. Та й сидячі місця у вагонах завжди є.

Інтернет. У Яремче відсутні кафе чи ресторани, де є бездротовий інтернет, а єдине місцеве інтернет-кафе на початку літа закрилося. Лише у Ворохті є один ресторан з Wi-Fi. Тому якщо ви плануєте між відпочинком перевіряти електрону пошту, розраховуйте тільки на свій мобільний інтернет, або наперед підбирайте місце проживання, в якому господарі дадуть вам можливість підключатися до мережі.

Низька якість обслуговування та інформування споживачів. Шанси стикнутися з неякісним обслуговуванням тут так само високі, як і в інших регіонах України. Часом буває враження, що своїм приходом ви буквально зіпсували життя місцевих працівників - адже вони в сусідній кімнаті так уважно дивляться телевізійну програму, коли ви чекаєте на замовлену вами страву.

Відсутність вивісок "вхід" та розкладу роботи магазинів та кафе, замкнені двері колиби, коли у вікні висить зелена табличка "відчинено", або будівля з написом "Гастроном", в якій продаються чомусь плафони і інструменти - всі ці прояви неповаги до споживачів ви без особливих труднощів знайдете тут. А купуючи продукти в яремчанському супермаркеті, обов'язково дивіться на термін реалізації - цей магазин єдиний у місті "славиться" продажем некондиційних товарів.

А взагалі, спробуйте ставитися до цих обставин по-філософськи і завчасно отримати рекомендації від друзів або інших туристів, куди варто ходити обідати. Адже місця, де сервіс здивує вас в позитивному сенсі цього слова, теж є - і їх стає чим далі, тим більше.

Замість підсумку

В цьому огляді описані головні, найбільш нові та цікаві речі. А "за дужками" залишилися ще і можливість засмаги та купання гірських річках, вода в яких в деякі дні прогрівається до 20 градусів, і сувенірні ринки з місцевими виробами, і чудова гуцульська кухня, і сауни з басейнами, і ідеальні умови для творчості - фотографії, малювання, писання, і багато чого ще.

Карпати у 2009 році - цілком конкурентний туристичний напрямок, щоб відпочити влітку чи восени. Особливо якщо ви - молода і активна людина, чи хочете бути такою. А якщо у вас немає часу чи бажання самостійно організовувати всі деталі вашої відпустки та дбати про дозвілля, скористайтеся з послуг туроператорів - цього року пропозицій організованих турів в Карпати як ніколи багато.

Автор - Віктор Загреба

Реклама:

Головне сьогодні