Найближча до Землі галактика виявилася "канібалом"

— 4 вересня 2009, 14:26

Це передбачення теорії несподівано для себе підтвердила міжнародна група астрономів, яка оприлюднила своє відкриття в провідному науковому журналі Nature, повідомляє "Радіо Свобода".

Широкосяжне дослідження галактики Андромеди, що його здійснює група вчених із 17 наукових закладів 6 країн, уже принесло результат, якого й не чекали: дослідники виявили матеріальні сліди того, як ця галактика поглинала й поглинає інші.

На околицях Андромеди вони виявили зорі й зоряні скупчення, які не могли виникнути як частини самої цієї галактики. За словами вчених, це можна назвати "недоперевареними рештками" інших, малих галактик, які Андромеда колись втягла до себе.

Принаймні один такий процес відбувається й просто на очах землян: Андромеда цілим струменем "всмоктує" зірки з сусідньої з нею галактики Трикутника.

За підрахунками дослідників, ці галактики вже зіткнулись були близько двох з половиною мільярдів років тому. Тепер Трикутник опинився на орбіті навколо Андромеди, ніби "прив'язаний" до неї потоком своїх зірок, які перетягує більший сусід.

Це відкриття підтвердило давню теорію формування галактик, відому як ієрархічну: за нею, великі галактики силою свого тяжіння притягують до себе менші і врешті втягують їх, при цьому ще більше зростаючи самі.

І ось це передбачення вперше підтвердилося на практиці. Як кажуть учені, створення галактик і руйнування галактик можуть бути одним і тим самим процесом.

Такі самі явища вочевидь відбуваються і з нашою Галактикою, Чумацьким Шляхом. Та зсередини їх видно гірше. Галактика ж Андромеди за космічними масштабами недалеко від нашої, до того ж, як вважають, вона майже така сама. Тому саме її й обрали вчені для свого дослідження.

Астрономи також прорахували майбутнє: приблизно через три-п'ять мільярдів років галактики Андромеди й Трикутника зустрінуться знову. І цього разу, за їхніми підрахунками, з Трикутником може статися те, що було з іншими раніше: Андромеда цілком поглине його.

А ще десь у той самий час обидві ці галактики мають зустрітися й із нашим Чумацьким Шляхом. Хто кого "з'їсть" у цьому протистоянні, вони передбачати не беруться.

Реклама:

Головне сьогодні